Najlepsze maści przeciwbólowe bez recepty. Tego szukaj w składzie
Bóle stawów i mięśni występują często i mogą mieć wiele przyczyn, począwszy od zwykłej grypy, poprzez przeciążenia i niewielkie urazy, aż po poważne choroby autoimmunologiczne. W większości przypadków powód dolegliwości jest błahy i przechodzi po zastosowaniu maści przeciwbólowej. Dużym zainteresowaniem cieszą się także miejscowe preparaty przynoszące ulgę w chorobie zwyrodnieniowej stawów, na którą cierpi aż 80 proc. ludzi powyżej 75 roku życia. Kupując maść przeciwbólową lub przeciwzapalna bez recepty warto pamiętać, że poszczególne preparaty różnią się między sobą działaniem i zasadami stosowania. Jak działają maści na bóle mięśni i stawów oraz zwyrodnienia? Jakie są ich rodzaje i jak należy je aplikować? Doradzamy.
Jeśli sięgasz po maść przeciwbólową, najpewniej zależy ci na szybkiej uldze w bólu i w pierwszej kolejności decydujesz się na zakup łatwo dostępnych preparatów bez recepty. Większość z tych produktów zawiera w swoim składzie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak: ibuprofen, diklofenak czy naproksen, które różnią się między sobą proporcjami działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego.
To, że maści są stosowane miejscowo, konkretnie na źródło bólu ma wiele korzyści - w przeciwieństwie do tabletek nie drażnią błony śluzowej żołądka, nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i można je stosować mimo większości chorób towarzyszących.
Alternatywą dla maści z NLPZ są maści chłodzące lub rozgrzewające. Te pierwsze zawierają zwykle mentol lub kamforę, przy czym kamfora w połączeniu ze spirytusem odpowiada za właściwości rozgrzewające, podobnie zresztą jak kapsaicyna, którą można znaleźć na większości specyfików miejscowo podnoszących temperaturę skóry.
Do długotrwałego stosowania (przez ok. 6-8 tyg.) przeznaczone są maści z kolagenem, chondroityną lub glukozaminą, te składniki mają przyczynić się do uelastycznienia chrząstki stawowej, chronić ją przed urazami mechanicznymi i stymulować syntezę kolagenu, który nie dość, że nawilża stawy i zapobiega ich sztywnieniu, to dodatkowo niweluje ryzyko powstawania obrzęków. Nieocenioną pomoc w zwalczaniu dolegliwości bólowych niesie także stosowanie dobrze znanych maści ziołowych, obecnych w prawie każdej domowej apteczce.
Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy od rodzaju bólu i tego, jaką korzyść terapeutyczną chcesz uzyskać. Jeżeli zależy ci na doraźnej uldze, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór maści z NLPZ, ewentualnie tych o działaniu chłodzącym lub rozgrzewającym. Z kolei długotrwałe wsparcie stawów wymaga zastosowania produktów z kolagenem, chondroityną lub glukozaminą.
Pamiętaj, by kupując maść bez recepty dokładnie opowiedzieć farmaceucie o charakterze odczuwanych dolegliwości. Jest to istotne, ponieważ maści nawet z tej samej grupy różnią się nieco działaniem w zależności od składu, np. te zawierające ibuprofen lub naproksen polecane są przede wszystkim na ból kolan lub kręgosłupa, za to te z diklofenakiem ze względu na dodatkowe właściwości przeciwobrzękowe, idealnie sprawdzają się u osób ze zwyrodnieniami i bólem mięśni.
Istotne różnice występują również pomiędzy środkami ziołowymi;
- ziele kasztanowca i rozmarynu - mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne;
- korzeń hakorośli - jest polecany pacjentom dotkniętym reumatyzmem;
- szyszki chmielu - działają miorelaksacyjnie i przeciwzapalnie;
- ziele tymianku i liść mięty - miejscowo chłodzą i znieczulają.
Dokładne informacje o tym, jak należy stosować maści przeciwbólowe, można znaleźć na opakowaniu danego produktu lub dołączonej do niego ulotce. Generalnie maści nakłada się na czystą i suchą skórę, a następnie rozsmarowuje w miejscu występowania bólu. Samo rozsmarowanie powinno potrwać dłuższą chwilę, dzięki temu substancja aktywna zawarta w maści dotrze do tkanek położonych głębiej. Zwykle aplikację maści należy powtarzać kilka razy w ciągu doby.
Mimo że nie ma istotnych przeciwwskazań co do stosowania maści, należy pamiętać, że jak każdy produkt medyczny może dawać ryzyko działań niepożądanych. Istnieją doniesienia o powikłaniach zdrowotnych wynikających z zatrucia salicylanami. Nie można zapominać także o potencjalnych alergiach na którykolwiek ze składników preparatu.
Do stosunkowo częstych skutków ubocznych związanych z używaniem maści przeciwbólowych należą: wysypki, kontaktowe zapalenie skóry, zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego i nieprzyjemne odczucia skórne.
Maści nie powinny być stosowane:
- razem z innymi produktami rozgrzewającymi,
- na otwarte rany,
- w okolicy oczu i genitaliów,
- w przypadku wystąpienia wysypki.
Jeżeli w przeszłości doświadczyłeś niepożądanych skutków używania maści przeciwbólowych, przed ich ponownym zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem.
CZYTAJ TAKŻE:
Masz ciężkie nogi? To może być przyczyną
Maść świerkowa - remedium na ból mięśni i stawów, ratunek dla skóry
Jak złagodzić bóle mięśni? Skuteczne sposoby