Pij na czczo każdego dnia. Poprawisz metabolizm i pokonasz zaparcia

Zaparcia są utrapieniem co trzeciej osoby w Polsce. Mogą być objawem chorób przewodu pokarmowego lub wynikiem zaburzeń metabolicznych i hormonalnych, stąd warto sprawdzić u lekarza, co jest ich przyczyną. Domowym sposobem na tę dolegliwość są napoje — sprawdź, co pić, aby pozbyć się zaparć.

Jak często należy się wypróżniać?

Zaparcie to zaleganie treści pokarmowych w części jelitowej przewodu pokarmowego. Jeśli pozostaje niewydalona zbyt długo, nabiera twardej konsystencji, co powoduje, że jeszcze trudniej się wypróżnić. Standardowo człowiek powinien wypróżniać się raz dziennie, a jeśli dzieje się to rzadziej niż 3 razy w tygodniu, możemy mówić o zaparciach. 

Domowe sposoby na zaparcia

W każdej apteczce domowej powinny się znaleźć doraźne leki na zaparcia — tabletki na przeczyszczenie, olej rycynowy lub olejek miętowy czy też czopki. Jeśli jednak twoja apteczka nie zawiera żadnego z tych leków, a nie możesz się wypróżnić, pomóc może zwykłe... masło lub wazelina, które zadziałają tak samo, jak czopki wazelinowe. 

Reklama

Należy jednak pamiętać, że regularne zażywanie tabletek na przeczyszczenie nie jest wskazane, gdyż powodują one skutki uboczne takie jak biegunki, odwodnienie, nudności i wymioty. Dlatego o wiele lepiej jest skorzystać z domowych metod takich jak picie soków, naparów ziołowych czy odpowiednich herbat. Pamiętaj jednak, że w naturalnych metodach na zaparcia liczy się systematyczność i pora dnia, w jakiej je stosujesz. 

Co pić na czczo na zaparcia

W walce z zaparciami bardzo ważne jest picie płynów, lekarze zalecają picie około 3 litrów płynów dziennie. Najlepiej zacząć rano, jeszcze przed śniadaniem, bo o tej porze jelito grube jest najbardziej aktywne, czyli mamy największą szansę na wypróżnienie. Na czczo możesz wypić:

  •  szklankę ciepłej wody
  •  wodę z cytryną, w której przez całą noc moczyły się suszone śliwki
  • kawę, lecz nie za mocną. Pobudza ona perystaltykę jelit

Napary z ziół, które wspomogą pracę jelit

Nie bez powodu medycyna ludowa od wieków wykorzystuje zioła w walce z zaparciami. Najbardziej popularnym ziołowym "wspomagaczem" wypróżniania jest senes. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować go zbyt długo, bo przyzwyczaja on jelita do lenistwa.

Inne zioła, które pomogą w zaparciach to kora kruszyny, nieco łagodniejsza od senesu i najłagodniejszy korzeń rzewienia. Zarówno senes, kruszyna, jak i rzewień działają po kilku czy kilkunastu godzinach, najlepiej więc wypić je wieczorem, by efekt pojawił się rano. Te 3 zioła nie powinny być stosowane dłużej, niż kilka dni, a z kory kruszyny całkowicie powinny zrezygnować kobiety w ciąży, gdyż powoduje ona przekrwienie narządów rodnych. 

Szczęśliwie są też inne zioła, które sprowokują jelita do pracy. Dobrą sławą cieszy się koper włoski, z którego napar podaje się już niemowlakom w przypadku kolek, pomoże też zwykła mięta pieprzowa. 

Herbaty na zaparcia

W walce z zaparciami pomóc mogą również herbaty lub herbaty z dodatkami. Już zwykła, czarna i gorzka wspomoże pracę jelit, a jeśli dodamy do niej imbiru — efekt będzie tym większy. Pomogą też herbata zielona, herbaty z mnisza lekarskiego, z rumianku czy z mięty pieprzowej. Takie herbatki możesz spokojnie pić w ciągu dnia, pomogą ci one zapewnić sobie 3 litry płynów dziennie, zwłaszcza jeśli nie przepadasz za piciem wody. 


Soki pomagą jelitom

Częstą przyczyną zaparć jest nieodpowiednia dieta, zawierająca zbyt mało błonnika. Świetnym jego uzupełnieniem są soki, które przy okazji dostarczą organizmowi tak potrzebnych przy zaparciach płynów. Jednak pomogą te bez konserwantów i bez cukru, najlepiej świeżo wyciskane i zawierające sorbitol, który pomaga przenosić wodę do jelita grubego. Dobrze jest dodać do nich trochę siemienia lnianego, imbiru lub cynamonu. 

Oto kilka propozycji owoców, zawierających sorbitol:

  • gruszki
  • jabłka
  • winogrona
  • śliwki, morele, brzoskwinie
  • suszone śliwki

W przypadku zaparć sprawdzą się również soki warzywne z następujących warzyw:

  • marchew
  • pietruszka
  • kiszona kapusta
  • rzodkiew (tu wystarczy łyżka soku)
  • szpinak

Pomogą również soki wielowarzywne, do każdego z nich warto dodać nieco natki pietruszki lub kilka liści szpinaku. 

Co pić wieczorem na zaparcia

Wieczór to najlepszy czas, aby wypić napary ziołowe. Nie tylko ułatwią one poranne wypróżnianie, ale również wyciszą organizm przed snem. Pamiętaj, aby zioła pić, kiedy są jeszcze ciepłe i aby robić to małymi łykami. 

Lekarze często radzą picie wywaru z siemienia lnianego, zwłaszcza tego zmielonego. W przypadki zaparć również lepiej robić to wieczorem. Siemię lniane zadziała lepiej a przy okazji, pęczniejąc w żołądku, zapewni uczucie sytości. 

Czego unikać przy problemach z jelitami

Najczęstszą przyczyną zaparć jest nieodpowiednia dieta i tryb życia. Aby się przed nimi uchronić, unikaj

  • białego pieczywa
  • cukru
  • słodkiego mleka (mleko zsiadłe i kefiry są jak najbardziej na miejscu)
  • alkoholu
  • tłustych mięs
  • żółtych serów
  • potraw wysokokalorycznych jak frytki, zawiesiste sosy, bogate w bitą śmietanę i cukier desery

Jeśli prowadzisz siedzący trym życia, postaraj się iść na spacer co najmniej trzy razy w tygodniu

CZYTAJ TAKŻE: 

Jak uprawiać przylaszczki?

Trik z solą, który stosowały nasze babcie

Pleśń na oknie i parapecie? Tak się jej pozbędziesz

Ten niedoceniony owoc pomoże schudnąć


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zaparcia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL