Masz ciężkie nogi? To może być przyczyną

Każdy z nas czasami czuje zmęczenie w nogach, czy to po całodziennej pracy w ogrodzie, czy też po ciężkim dniu w pracy. Zwykle jednak to uczucie mija po odpoczynku czy ciepłej kąpieli. U niektórych osób jednak uczucie ciężkich, drewnianych i sztywnych nóg utrzymuje się stale, pozornie bez jakiejkolwiek przyczyny. Warto wtedy zastanowić się, czy nie jest to spowodowane poważniejszymi problemami ze zdrowiem. Dowiedz się, co może wywoływać uczucie ciężkich nóg.

Ciężkie nogi a żylaki

Żylaki nóg to bardzo częsta dolegliwość, która jest także jedną z najczęstszych przyczyn ciężkości nóg. Są one niczym innym, jak mocno poszerzonymi i często poskręcanymi żyłami, które uwypuklają się na skórze łydek i przyjmują kształt supełków i pajączków. Łatwo jest sobie wyobrazić, że przez tak zmienione naczynia krew przepływa z trudem, prowadząc do przewlekłego zastoju krwi w obrębie żylaków. Osoby z żylakami, oprócz ciężkości i bólu nóg, skarżą się również na nawracające obrzęki kostek czy bolesne skurcze łydek podczas chodzenia

Reklama

Żylaki powstają najczęściej u osób z nadwagą i otyłością, a także u kobiet w ciąży i w okresie menopauzy. Często cierpią z ich powodu również osoby wykonujące pracę, która wymaga wielogodzinnego stania, np. kucharze, fryzjerzy, ochroniarze czy chirurdzy. W łagodzeniu objawów spowodowanych żylakami skuteczne mogą się okazać specjalne pończochy uciskowe. Lekarze zalecają także regularną gimnastykę i częste leżenie z uniesionymi nogami, co ułatwia odpływ krwi z kończyn. Przy dużych żylakach może być konieczne przeprowadzenie różnych zabiegów zamykających poszerzone naczynia, jak skleroterapia czy leczenie laserowe.

Ciężkie nogi a miażdżyca tętnic

Blaszki miażdżycowe najczęściej lokalizują się w obrębie tętnic wieńcowych i w ścianie największej tętnicy naszego organizmu - aorcie. Trzeba jednak pamiętać, że mogą się rozwinąć praktycznie we wszystkich tętnicach w naszym organizmie, utrudniając przepływ krwi przez narządy wewnętrzne i kończyny. Miażdżyca w obrębie tętnic nóg może dawać bardzo nieprzyjemne objawy, najczęściej ujawniające się podczas chodzenia. Chory podczas marszu, ze względu na ostre bóle mięśni w obrębie nóg, często zatrzymuje się na krótką chwilę, co czasami nazywa się "oglądaniem wystaw sklepowych". Wraz z postępem choroby bóle nóg mogą pojawiać się również w spoczynku, a skóra staje się zimna i podatna na powstawanie owrzodzeń ze względu na poważne zaburzenia w ukrwieniu kończyny.

Jeżeli doszło do rozwoju miażdżycy w obrębie nóg, istnieje niestety duże ryzyko, że blaszki miażdżycowe są obecne również w obrębie innych naczyń (w szczególności naczyń wieńcowych i w aorcie). Z tego powodu osoby te wymagają dogłębnej diagnostyki i jak najszybszego wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Ciężkie nogi a przetrenowanie

Trening i ćwiczenia fizyczne dla wielu osób są pasją i sposobem na życie. Regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia - liczne badania nie pozostawiają cienia wątpliwości, że znacznie zmniejszają one ryzyko rozwoju cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy zawału serca. Czasem jednak zbyt częste i intensywne, niedopasowane do naszych możliwości ćwiczenia fizyczne mogą doprowadzić do przetrenowania mięśni i uczucia ciężkości nóg. Pojawia się ono również wtedy, gdy między kolejnymi ćwiczeniami nie dajemy naszym mięśniom odpowiednio dużo czasu na regenerację. 

Najbardziej narażone na przetrenowanie są osoby, które dopiero zaczynają przygodę z treningami - często wybierają one zbyt intensywne ćwiczenia, narażając się dodatkowo na poważne kontuzje. Z drugiej strony przetrenowanie pojawia się równie często u zawodowych sportowców, zwykle trenujących po kilka godzin dziennie. Dlatego w czasie treningu bardzo ważne jest, aby dobrze ocenić swoje możliwości i stopniowo zwiększać trudność i intensywność ćwiczeń.

Ciężkie nogi a zespół niespokojnych nóg

Kolejną chorobą, która może sprawiać, że nogi stają się ciężkie, jest zespół niespokojnych nóg (Restless legs syndrome, RLS). Osoby z tym zespołem odczuwają stałą potrzebę poruszania swoimi nogami, a co gorsza - objawy nasilają się w bezruchu i podczas snu. Wywołuje to poważne zaburzenia snu, przez co osoby z zespołem niespokojnych nóg są stale zmęczone, poirytowane i mają problemy z koncentracją w ciągu dnia. Ciągła praca nóg w nocy to również wielki wysiłek dla mięśni ud i łydek, więc nogi mogą się wydawać ociężałe nawet tuż po wstaniu z łóżka. Do tej pory naukowcy nie są zgodni, co może być przyczyną RLS. Podejrzewa się, że spory wpływ mogą mieć zaburzenia przekaźnictwa nerwowego w mózgu, niedobór żelaza i magnezu, a także niektóre choroby (w szczególności niewydolność nerek i cukrzyca) czy przyjmowane leki. 

Jeżeli cierpisz na zespół niespokojnych nóg, na początek spróbuj zadbać o higienę swojego snu - śpij minimum 7-8 godzin dziennie i kładź się spać zawsze o tej samej porze. Jeżeli to okaże się nieskuteczne, skonsultuj się z lekarzem, który poszerzy diagnostykę, ponieważ być może przyczyna leży głębiej.

CZYTAJ TAKŻE: 

Na reumatyzm cierpią coraz młodsi. Jakie są objawy? 

Domowe sposoby na żylaki

Ćwiczenia na bolące nogi

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zespół niespokojnych nóg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne