Jak obliczyć BMI - prawidłową masę ciała?

​Wskaźnik BMI to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na sprawdzenie, czy waga naszego ciała jest prawidłowa. Jak obliczyć BMI i czy dla każdego powinno mieć ono taką samą wartość?

Kontrola własnej wagi ma duże znaczenie nie tylko dla zachowania zgrabnej sylwetki, ale przede wszystkim dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Bardzo pomocny może się tu okazać kalkulator BMI.

BMI ­- co to jest?

Prawidłowa masa ciała i atrakcyjny wygląd to kwestie, które mają duże znaczenie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że kontrola wagi pozwala również zachować odpowiednią kondycję i zapobiec wielu niebezpiecznym chorobom, takim jak miażdżyca, cukrzyca, choroba wieńcowa, a nawet udar mózgu. Doskonałym sposobem na sprawdzenie, czy nasza waga pozostaje w normie, jest wykorzystanie BMI. Skrót ten oznacza po prostu wskaźnik masy ciała i pochodzi od angielskiego określenia Body Mass Index.

Reklama

Jak obliczyć BMI?

Aby skorzystać z tego wskaźnika, wystarczy znać kilka podstawowych danych, takich jak aktualna waga oraz wzrost. Konieczne jest również określenie płci i wieku, ponieważ mają one wpływ na uzyskany wynik. Ze względu na różnice w budowie ciała BMI kobiet ma inne wartości niż BMI mężczyzn czy dzieci. W zależności od uzyskanych wartości pokazuje on jeden z kilku przedziałów - niedowagę, wagę  w normie, nadwagę oraz otyłość I, II lub III stopnia. Są one zgodne z aktualnymi wytycznymi WHO.

Oczywiście najlepszym wynikiem jest waga utrzymująca się w normie. Wszelkie odchylenia, zarówno w dół, jak i w górę powinny być powodem na niepokoju, a przynajmniej dokładniejszego przyjrzenia się własnej kondycji. 

Jeśli wskaźnik BMI jedynie nieznacznie przekracza normę, prawdopodobnie wystarczy bardziej świadoma dieta oraz regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. W przypadku większych nieprawidłowości konieczna będzie wizyta u lekarza, wykonanie niezbędnych badań oraz konsultacja dietetyczna. 

Należy pamiętać, że zbyt niska lub zbyt wysoka waga nie zawsze jest konsekwencją nieodpowiedniego trybu życia i złej diety. Może za nią stać wiele poważnych schorzeń, jak np. zaburzenia pracy tarczycy, zespół policystycznych jajników, niedoczynność przysadki mózgowej, choroby nowotworowe czy zaburzenia odżywiania.

Kalkulator BMI - najprostszy sposób, by obliczyć wskaźnik BMI

Aby przekonać się, czy nasza waga pozostaje w normie, wystarczy, że wykonamy proste działanie matematyczne. Własną masę ciała w kilogramach musimy podzielić przez podany w metrach wzrost, podniesiony do kwadratu. Przykładowo, kobieta ważąca 56 kg przy wzroście 166 cm otrzyma wynik 20,36.

Następnie należy porównać go z poniższą tabelą wyników:

  • BMI poniżej 16,00 - skrajna niedowaga
  • BMI 16,00- 17,00 - duże wychudzenie
  • BMI 17-18,5 - niedowaga
  • BMI 18,5-25,0 - waga w normie
  • BMI 25,00 - 30,00 - nadwaga
  • BMI 30,0-35,0 - otyłość pierwszego stopnia
  • BMI 35,0-40,0 - otyłość drugiego stopnia
  • BMI przekraczające 40,00 - otyłość trzeciego stopnia nazywana również otyłością skrajną

Obliczanie BMI u dzieci

Kontrola prawidłowej masy ciała jest ważna również w przypadku dzieci i nastolatków. W tym przypadku jednak bardziej niż kalkulator BMI przyda się siatka centylowa. Można ją znaleźć w książeczce zdrowia dziecka, w przychodni oraz w Internecie. Dzięki niej można odczytać dokładny wynik dostosowany do wieku. Wszelkie nieprawidłowości oraz wątpliwości dotyczące tego, jak obliczyć  BMI u dziecka warto skonsultować z pediatrą. Warto również pamiętać, że wyrobienie właściwych nawyków żywieniowych  w dzieciństwie oraz troska o regularną aktywność fizyczną zaowocują w przyszłości.

CZYTAJ TAKŻE:

Dieta z niskim indeksem glikemicznym. Co trzeba wiedzieć?

Najskuteczniejsza dieta świata: Mniej jedz! Jak to zrobić?

Czym jest Talerz Zdrowego Żywienia?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL