Jak obliczyć BMI - prawidłową masę ciała?
Wskaźnik BMI to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na sprawdzenie, czy waga naszego ciała jest prawidłowa. Jak obliczyć BMI i czy dla każdego powinno mieć ono taką samą wartość?
Kontrola własnej wagi ma duże znaczenie nie tylko dla zachowania zgrabnej sylwetki, ale przede wszystkim dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Bardzo pomocny może się tu okazać kalkulator BMI.
Prawidłowa masa ciała i atrakcyjny wygląd to kwestie, które mają duże znaczenie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że kontrola wagi pozwala również zachować odpowiednią kondycję i zapobiec wielu niebezpiecznym chorobom, takim jak miażdżyca, cukrzyca, choroba wieńcowa, a nawet udar mózgu. Doskonałym sposobem na sprawdzenie, czy nasza waga pozostaje w normie, jest wykorzystanie BMI. Skrót ten oznacza po prostu wskaźnik masy ciała i pochodzi od angielskiego określenia Body Mass Index.
Aby skorzystać z tego wskaźnika, wystarczy znać kilka podstawowych danych, takich jak aktualna waga oraz wzrost. Konieczne jest również określenie płci i wieku, ponieważ mają one wpływ na uzyskany wynik. Ze względu na różnice w budowie ciała BMI kobiet ma inne wartości niż BMI mężczyzn czy dzieci. W zależności od uzyskanych wartości pokazuje on jeden z kilku przedziałów - niedowagę, wagę w normie, nadwagę oraz otyłość I, II lub III stopnia. Są one zgodne z aktualnymi wytycznymi WHO.
Oczywiście najlepszym wynikiem jest waga utrzymująca się w normie. Wszelkie odchylenia, zarówno w dół, jak i w górę powinny być powodem na niepokoju, a przynajmniej dokładniejszego przyjrzenia się własnej kondycji.
Jeśli wskaźnik BMI jedynie nieznacznie przekracza normę, prawdopodobnie wystarczy bardziej świadoma dieta oraz regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. W przypadku większych nieprawidłowości konieczna będzie wizyta u lekarza, wykonanie niezbędnych badań oraz konsultacja dietetyczna.
Należy pamiętać, że zbyt niska lub zbyt wysoka waga nie zawsze jest konsekwencją nieodpowiedniego trybu życia i złej diety. Może za nią stać wiele poważnych schorzeń, jak np. zaburzenia pracy tarczycy, zespół policystycznych jajników, niedoczynność przysadki mózgowej, choroby nowotworowe czy zaburzenia odżywiania.
Aby przekonać się, czy nasza waga pozostaje w normie, wystarczy, że wykonamy proste działanie matematyczne. Własną masę ciała w kilogramach musimy podzielić przez podany w metrach wzrost, podniesiony do kwadratu. Przykładowo, kobieta ważąca 56 kg przy wzroście 166 cm otrzyma wynik 20,36.
Następnie należy porównać go z poniższą tabelą wyników:
- BMI poniżej 16,00 - skrajna niedowaga
- BMI 16,00- 17,00 - duże wychudzenie
- BMI 17-18,5 - niedowaga
- BMI 18,5-25,0 - waga w normie
- BMI 25,00 - 30,00 - nadwaga
- BMI 30,0-35,0 - otyłość pierwszego stopnia
- BMI 35,0-40,0 - otyłość drugiego stopnia
- BMI przekraczające 40,00 - otyłość trzeciego stopnia nazywana również otyłością skrajną
Kontrola prawidłowej masy ciała jest ważna również w przypadku dzieci i nastolatków. W tym przypadku jednak bardziej niż kalkulator BMI przyda się siatka centylowa. Można ją znaleźć w książeczce zdrowia dziecka, w przychodni oraz w Internecie. Dzięki niej można odczytać dokładny wynik dostosowany do wieku. Wszelkie nieprawidłowości oraz wątpliwości dotyczące tego, jak obliczyć BMI u dziecka warto skonsultować z pediatrą. Warto również pamiętać, że wyrobienie właściwych nawyków żywieniowych w dzieciństwie oraz troska o regularną aktywność fizyczną zaowocują w przyszłości.
CZYTAJ TAKŻE:
Dieta z niskim indeksem glikemicznym. Co trzeba wiedzieć?
Najskuteczniejsza dieta świata: Mniej jedz! Jak to zrobić?
Czym jest Talerz Zdrowego Żywienia?