Nimesulid - popularny lek na receptę. Czy powinieneś mieć go w apteczce?

Czy przez kilka dni w miesiącu nie możesz normalnie funkcjonować przez bolesną menstruację? Nie pomagają ci dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i kolejne przykładane do brzucha termofory? A może cierpisz na ostry ból? Nimesulid może okazać się dla ciebie wybawieniem. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym jest nimesulid, jak działa, jak powinno się go przyjmować i w jakich sytuacjach jest przeciwskazany.

Co to jest nimesulid?

Nimesulid to lek, zaliczany do grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest to jedyny lek z klasy sulfoanilidów. Mimo że na rynku jest dostępny od 1985 roku, wciąż cieszy się nieustającą popularnością. Dlaczego? Nimesulid nie wykazuje działania przeciwdrobnoustrojowego, za to jest stosowany w walce z silnym bólem- efekty są odczuwalne już piętnaście minut po jego przyjęciu. Poza tym wykazuje działanie przeciwgorączkowe. 

Jak działa składnik aktywny nimesulid?

Nimesulid zahamowuje syntezę prostaglandyn, czyli substancji odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego w organizmie. Lek hamuje aktwność enzymów zwanych cyklooksygenzami, a konkretniej: cyklooksygenazy-2 (COX-2), a w niewielkim stopniu także cyklooksygenazy-1 (COX-1). To właśnie cyklooksygenzay stymulują produkcję prostaglandyn z lipidowych błon komórkowych. Podsumowując: nimesulid poprzez zahamowanie cyklooksygenaz, blokuje produkcję prostaglandyn i rozwój zapalenia

Reklama

Na co pomaga nimesulid?

Nimesulid może okazać się wybawieniem dla kobiet zmagających się bolesnymi miesiączkami. Poza tym jest ratunkiem w ostrym bólu o różnym pochodzeniu- pamiętaj, że lek znosi objawy, ale nie likwiduje przyczyny. Ból to sygnał od organizmu, że coś jest nie tak. Jeżeli objawy nie ustępują i są nietypowe, zgłoś się jak najszybciej do lekarza.

Nimesulid może być lekiem stosowanym w tak zwanym drugim rzucie, to znaczy, że przyjmuje się go kiedy ból nie ustąpił po zażyciu leku przeciwbólowego. Z tego powodu o  jego podaniu pacjentowi powinien decydować lekarz.  

Nimesulid - dawkowanie

Preparat ma postać granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. Lek przyjmuje się w formie doustnej, zgodnie z zaleceniami lekarza. Zaleca się by dorośli i młodzież po 12. roku życia przyjmowali 100 mg 2 razy na dobę - po posiłkach.

Stosować go należy jak najkrócej, nieprzerwanie nie dłużej niż 15 dni.

Nimesulid w badaniach

Aż do roku 2012 nimesulid stosowało się w leczeniu bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Co ciekawe istnieją doniesienia medyczne o ochronnym wpływie nimesulidu na komórki nerwowe - co ma spowalniać rozwój zmian neurodegeneracyjnych u chorych na alzheimera

Trwają badania nad wykorzystaniem nimesulidu w leczeniu raka piersi, nabytego zespołu upośledzenia odporności i pierwotnego chłoniaka wysiękowego.

Nimesulid a ciąża i karmienie piersią

Nimesulid jest lekiem przenikającym przez łożysko, dlatego nie powinien być stosowany przez przyszłe mamy.  Niestety, nie jest wskazany również dla kobiet karmiących piersią, ponieważ przenika do mleka.

CZYTAJ TAKŻE: Czy antybiotyki można przyjmować w ciąży? Tak, ale... 

Jakie są przeciwskazania do przyjmowania nimesulidu?

Nimesulid nie jest lekiem przeznaczonym dla każdego. Jego stosowanie jest przeciwwskazane u osób:

  • uczulonych na jakikolwiek składnik preparatu - nimesulidu powinni unikać wszyscy ci, u których wystąpiła reakcja alergiczna na leki z grupy NLPZ i kwas acetylosalicylowy;
  • z objawami grypy,
  • uzależnionych od narkotyków, alkoholu, leków:
  • cierpiących na chorobę wrzodową;
  • z ciężką niewydolnością serca;
  • z niewydolnością wątroby;
  • z ciężkimi zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Lek nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej dwunastego roku życia.

CZYTAJ TAKŻE:

Lumbago - najczęstsza przyczyna zwolnień lekarskich 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne