Za anemicznym wyglądem może stać coś więcej. Czego objawem może być bladość skóry?

Skóra może być naturalnie blada, ale niekiedy, właśnie poprzez taki odcień, może sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem. Najczęściej bladość skóry kojarzona jest z anemią, i oczywiście anemia może być tego przyczyną. Warto jednak wiedzieć, co jeszcze może oznaczać, zwłaszcza gdy towarzyszą jej inne objawy.

Anemia

Anemia, inaczej niedokrwistość, to najczęściej pierwsza wskazywana przyczyna osłabienia czy właśnie bladości skóry. Objawy, jakie się wtedy pojawiają, wynikają z dysproporcji między zapotrzebowaniem organizmu na tlen a ograniczonymi możliwościami krwinek czerwonych do zaopatrywania narządów w tlen. Wiele dolegliwości i objawów jest wspólnych dla wszystkich rodzajów niedokrwistości, bez względu na ich przyczynę. Mogą one wykazywać jednak różne nasilenie, zależnie od wielkości zmniejszenia stężenia hemoglobiny, szybkości narastania choroby czy stanu układu krążenia i układu oddechowego pacjenta. 

Reklama

Poza bladością skóry i śluzówek, a także uczuciem zmęczenia, do objawów anemii zalicza się m.in. nietolerancję wysiłku, trudności w koncentracji, zaburzenia snu, duszność wysiłkową, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, wypadanie włosów i łamliwość paznokci.

Niedoczynność tarczycy

Co piąty Polak ma jakieś problemy z tarczycą. Często stwierdzana jest niedoczynność tarczycy (zwłaszcza u kobiet), która polega na niedostatecznej produkcji hormonów przez ten narząd. Jedną z najczęstszych przyczyn tego stanu jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, w przebiegu którego układ odpornościowy produkuje przeciwciała niszczące komórki tarczycy, co powoduje zbyt małą produkcję hormonów tarczycy i jej niedoczynność. 

Do objawów, które mogą sugerować niedoczynność tarczycy, zalicza się m.in. ospałość, zmęczenie, apatię, przyrost masy ciała, zaburzenia koncentracji, marznięcie czy spowolnienie perystaltyki jelit. Problemy z tarczycą ujawniają się też na skórze. Skóra osób z niedoczynnością tarczycy często jest m.in. blada, zimna, łuszcząca się (zwłaszcza na łokciach i kolanach). Bladość wynika z nieprawidłowej zawartości w skórze mukopolisacharydów i wody. O innych objawach chorób tarczycy, które widać na skórze, piszemy TUTAJ.

Hipoglikemia

Hipoglikemia, inaczej niedocukrzenie, spadek cukru, to zmniejszone stężenie glukozy we krwi. Mówi się o niej wówczas, gdy stężenie glukozy we krwi spada poniżej wartości referencyjnych - zazwyczaj poniżej 70 mg/dl (może jednak zostać zauważona wcześniej, a nawet przy niższych wartościach). Przede wszystkim jest to problem osób cierpiących na cukrzycę, głównie leczonych insuliną, choć z różnych powodów może wystąpić też u osób zdrowych. Objawy hipoglikemii mogą być różne u różnych osób. Najczęściej występującymi są: drżenie, pocenie się, wilczy apetyt, kołatanie serca, dezorientacja, splątanie, uczucie lęku, zawroty głowy, zaburzenia mowy i wzroku. Poza nimi występuje też bladość twarzy. Bardzo niski poziom cukru we krwi może prowadzić do utraty przytomności i drgawek. Hipoglikemia może zagrażać życiu i zdrowiu chorego.

Zawał serca

Zawał serca to stan niedokrwienia mięśnia sercowego, który skutkuje jego martwicą. W Polsce stwierdza się rocznie ok. 70 tys. przypadków (choć wskazuje się, że z pewnością jest ich więcej). Głównym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, zwykle bardzo silny, piekący, dławiący, gniotący lub ściskający, który trwa dłużej niż 20 minut i narasta. Poza tym niepokój, kołatanie serca, duszność i osłabienie. Skóra osoby, która ma zawał, na ogół jest blada, zawałowi mogą towarzyszyć zimne poty. Do objawów, jakie jeszcze mogą się pojawić, zalicza się też np. zawroty głowy, kaszel, stan podgorączkowy oraz wymioty i ból po prawej stronie brzucha. Zawał serca jest stanem zagrożenia życia i wymaga niezwłocznego wezwania karetki pogotowia ratunkowego.

Białaczka

Bladość skóry i błon śluzowych, którym towarzyszą częste i nawracające infekcje, osłabienie, łatwo powstające siniaki i trudne do zahamowania krwawienia, to objawy, które mogą świadczyć o ostrej białaczce szpikowej. Wchodzą one w skład tzw. triady NZS - najczęściej występujących objawów tej choroby. N to niedokrwistość (m.in. bladość), Z to zakażenie (częste i nawracające infekcje z gorączką), a S to skaza krwotoczna (siniaki, krwawienia). Ostra białaczka szpikowa jest najczęstszą ostrą białaczką występującą u dorosłych i stanowi ok. 80 proc. wszystkich zachorowań. Nieleczona może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku tygodni.

Bladość skóry - inne możliwe przyczyny

Bladość skóry może pojawić się również:

  • pod wpływem silnego stresu emocjonalnego,
  • w przypadku wstrząsu anafilaktycznego (inne objawy tego stanu to m.in. osłabienie, zawroty głowy, obrzęk twarzy i szyi, chłodna i spocona skóra, wymioty, trudności z oddychaniem, zaburzenia pracy serca),
  • w przypadku zaburzeń odżywiania,
  • z powodu wyziębienia,
  • w trakcie ataku astmy,
  • w wyniku przewlekłej niewydolności nerek. 

CZYTAJ TAKŻE:

Świąd nie tylko w chorobach skóry. Może być objawem cukrzycy, a nawet nowotworu

Menopauza wpływa na wygląd. Te zmiany na twarzy są charakterystyczne

Jedz, by opóźnić procesy starzenia. Dermatolog wylicza kluczowe produkty

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: skóra
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL