Zmiana czasu to wyzwanie dla organizmu. Skutki możesz odczuwać nawet tydzień później
Jeśli w najbliższą niedzielę musisz wcześnie wstać albo jesteś umówiony na konkretną godzinę, pamiętaj - w nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy, czyli wskazówki zegarów przesuwamy z godz. 3 na godz. 2. I choć będziemy mogli pospać godzinę dłużej, zmiana będzie miała pewne negatywne konsekwencje dla organizmu. Jak wpływa na nas zmiana czasu z letniego na zimowy? Co może nam dokuczać jeszcze kilka dni po przestawieniu zegarków? Wyjaśniamy.
Po kilku miesiącach obowiązywania czasu letniego pora na przejście na czas zimowy. W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, zmiana czeka nas więc w nocy z 26 na 27 października. Wskazówki zegarów przesuniemy wtedy z godz. 3 na godz. 2. Uwaga - wiele urządzeń elektronicznych przestawi się automatycznie, ale w niedzielny poranek warto sprawdzić, czy wszystkie zegarki wskazują dobrą godzinę. Na czas letni przejdziemy znów w ostatnią niedzielę marca.
Każda zmiana czasu to zmiana dla organizmu. I choć zmiana czasu z letniego na zimowy oznacza, że pośpimy o godzinę dłużej, ma też ciemną stronę.
"Zmiana czasu to szok dla naszego zegara biologicznego" - zwraca uwagę psycholożka zdrowia prof. Marta Jackowska z Uniwersytetu SWPS w Sopocie w komunikacie opublikowanym na stronie uczelni.
"Funkcje naszego organizmu, takie jak sen, czuwanie, trawienie, temperatura ciała czy nawet nastrój, są regulowane przez nasz zegar biologiczny. Jego funkcjonowanie jest ściśle powiązane z dostępnością światła lub jego brakiem, czyli ciemnością. Zmiana czasu jest więc niczym innym jak zakłóceniem funkcjonowania naszego zegara biologicznego poprzez manipulację dostępnością światła" - tłumaczy.
Po zmianie czasu na zimowy wiele osób będzie budzić się po ciemku i po ciemku wracać z pracy lub szkoły do domu. Zmniejszona ekspozycja na światło dzienne może znacząco wpłynąć m.in. na nasz nastrój.
Objawy, jakie mogą nam towarzyszyć w pierwszych dniach po zmianie czasu, to przede wszystkim: problemy ze snem, zmęczenie, apatia, rozdrażnienie, obniżony nastrój, bóle głowy, problemy z koncentracją i pamięcią, spadek apetytu lub nadmierny apetyt, przybieranie na wadze i zaburzenia w pracy przewodu pokarmowego.
To nie wszystko. "Badania naukowe pokazują większe ryzyko śmiertelnego wypadku samochodowego podczas nocy ze zmianą czasu zarówno jesienią, jak i wiosną oraz większe ryzyko wypadków w pracy i zawałów serca bezpośrednio po zmianie czasu z zimowego na letni" - wskazuje prof. Marta Jackowska.
Zazwyczaj przyzwyczajenie się do nowego czasu trwa ok. tygodnia, maksymalnie do dwóch tygodni.
Co możemy zrobić, by łagodnie przejść przez zmianę czasu? Ekspertka ma jedną radę.
"Moja rada na okresy zmiany czasu jest zawsze taka sama: bądźmy dla siebie dobrzy i szczególnie wtedy zadbajmy o możliwość snu, regeneracji oraz relaksu" - zaznacza.
Przed snem powinniśmy się zrelaksować i unikać wszystkiego, co nas stymuluje lub pobudza - należy unikać światła niebieskiego emitowanego przez urządzenia elektroniczne, a także emocjonalnie rozbudzających czynności. W ciągu dnia, jeśli jest taka możliwość, warto maksymalnie wykorzystywać światło słoneczne. Poza tym - starać się utrzymywać aktywność fizyczną na poziomie zbliżonym do tego, jaką mieliśmy w miesiącach letnich. Istotna jest również dieta. Warto m.in. zadbać o dostarczanie organizmowi produktów, które są źródłem witamin z grupy B.
Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku, a ich celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. Od kilku lat wyraźnie słychać jednak głosy, że zmiana czasu przynosi więcej złego niż dobrego - wpływa negatywnie nasze zdrowie, samopoczucie, ale też środowisko i gospodarkę. Na szczeblu europejskim rozpoczęto nawet prace nad odejściem od zmian czasu, ale zostały one zawieszone.
Europejczycy, w tym większość Polaków, są przeciwni zmianie czasu z letniego na zimowy. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano wówczas 4,6 mln odpowiedzi - największą liczbę w historii.
CZYTAJ TAKŻE:
Ile powinno trwać zasypianie? Zarówno zbyt szybkie, jak i zbyt długie może być objawem
Jesień oznacza gwałtowne zmiany dla organizmu. To dlatego czujesz się teraz gorzej
Te choroby "odzywają się" i nasilają jesienią. Zwróć uwagę na stawy i skórę