O czym świadczą opuchnięte powieki? To może być objaw choroby

Opuchnięte, ciężkie powieki rano to częsty widok. Zwykle problem wiąże się ze zmęczeniem, odwodnieniem lub złą dietą, ale może mieć też podłoże chorobowe. Opuchlizna oczu rano może być objawem problemów z tarczycą lub nadmiernego zatrzymywani wody w organizmie. Jak sobie pomóc, by oczy znów były wypoczęte, a skóra na powiekach jędrna? Przedstawiamy domowe sposoby na opuchnięte oczy.

Opuchnięte oczy - przyczyny

Gdy po ciężkiej nocy rano pojawia się spuchnięta powieka, zwykle wystarczy odpoczynek i zimny okład np. z łyżeczek trzymanych wcześniej chwilę w zamrażarce, by objaw minął. Jeśli jednak domowe sposoby na złagodzenie opuchlizny, nie działają, lub problem nawraca, warto zastanowić się, czy nie jest objaw chorobowy, który będzie trzeba skonsultować z lekarzem.

Opuchlizna oczu rano może być objawem problemów z tarczycą lub nadmiernego zatrzymywani wody w organizmie. W ten sposób objawiać się mogą również choroby układu moczowego i układu sercowo-naczyniowego - powieki puchną w związku z nieprawidłową gospodarką wodną lub chorobami nerek, może być też efektem problemów z krążeniem. We wszystkich tych przypadkach konieczna będzie konsultacja lekarska i dalsza diagnostyka.

Reklama

Czasem wpływ na spuchnięte powieki może mieć dieta zbyt obfitująca w sól. By pozbyć się problemu należy zmienić dietę na taką, jaka jest zalecana przy nadciśnieniu tętniczym, czyli dietę DASH.

Spuchnięta powieka - okłady z herbaty i maść ze świetlikem

Jeśli spuchnięta powieka jest tylko skutkiem niewyspania się lub zmęczenia, to można sobie pomóc domowymi sposobami. Czasem wystarczy przemycie oczu solą fizjologiczną i zastosowanie zimnego kompresu. Można też delikatnie przykładać do powieki kostki lodu przez gazik, nigdy bezpośrednio do skóry. 

Niektórzy polecają zrobić sobie okład z zaparzonych torebek herbaty, herbaty nagietkowej, świeżego ogórka i ziemniaka. W aptece można zaopatrzyć się w żel ze świetlikiem lekarskim w składzie, przed posmarowaniem powiek warto trzymać go w lodówce. 

Opuchnięte powieki a zapalenie spojówek

Przyczyną opuchniętych powiek może być także zakażenie okolicy oka bakterią lub grzybem, w wyniku czego pojawia się obrzęk skóry, zaczerwienienie spojówek a nawet ropna wydzielina. Wówczas może pomóc wspomniany nagietek, ale prawdopodobnie nie objedzie się też bez kropli lub maści z antybiotykiem. 

Spuchnięte powieki jako reakcja alergiczna na kosmetyki

Jeśli jednak spuchnięta powieka to objaw pojawiający się regularnie lub towarzyszą mu zaczerwienione spojówki, przyczyną może być alergia wziewna (na pyłki roślinne, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego) lub reakcja alergiczna na kosmetyki, chemię domową, detergenty lub proszki do prania

Jeśli oczy spuchły po zastosowaniu nowego preparatu do pielęgnacji, to właśnie on może być winowajcą opuchlizny. Takiej reakcji często towarzyszy też pieczenie oczy lub łzawienie. Warto odstawić taki kosmetyk i zaobserwować, czy kolejnego dnia opuchlizna nie wróci.

CZYTAJ TAKŻE

Świetlik lekarski. Pomoże nie tylko na oczy

Mroczki i męty przed oczami. Co oznaczają, skąd się biorą? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: worki pod oczami
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL