Znasz go z maści do oczu, ale pomoże też w cukrzycy. Ziele świetlika lekarskiego

Ziele świetlika łąkowego, inaczej - świetlika lekarskiego, znane jest przede wszystkim z zastosowania w kosmetykach i preparatach stosowanych w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek, obrzęków czy problemów krążeniowych w okolicach oczu. Składnik ten znajdziemy w maściach, kremach i żelach dostępnych w aptekach i drogeriach. Jakie jeszcze właściwości ma świetlik i kto powinien go stosować?

Świetlik łąkowy - co to za roślina?

Świetlik łąkowy jest pospolitą rośliną występującą w Polsce na łąkach, pastwiskach i na obrzeżach lasów. Kwitnie od czerwca do października. Znany jest również pod nazwą ptasie oczko, dzięki charakterystycznej plamce na kwiatach. Jego popularną nazwą jest również złodziej mleczny - dzięki ssawkom czerpie substancje odżywcze z roślin rosnących wokoło, tym samym zabierając je trawie na pastwiskach, która stanowi pożywienie dla krów.

Świetlik - dlaczego leczy?

Ziele świetlika lekarskiego zawiera w sobie bardzo dużo cennych substancji, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Występują w nim flawonoidy, kwasy fenolowe, garbniki, miedź, magnez oraz sole mineralne. Ich obecność sprawia, że świetlik lekarski działa przede wszystkim przeciwzapalnie i te właściwości są najczęściej wykorzystywane w medycynie. Ponadto wykazano, że świetlik wpływa na pracę układu trawiennego, systemu nerwowego oraz poziom glikemii we krwi.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: Najlepszy na choroby oczu i bóle reumatyczne

Świetlik lekarski na oczy

Działanie przeciwzapalne świetlika lekarskiego wykorzystywane jest w preparatach homeopatycznych stosowanych w przypadku infekcji lub chorób narządu wzroku. Krople z jego zawartością stosowane są na:

  • zapalenie spojówek,
  • jęczmień oka,
  • ropne zapalenie oka,
  • zespół suchego oka,
  • przekrwienie oczu.

Świetlik lekarski na drogi oddechowe

W przypadku chorób układu oddechowego również warto sięgnąć po to ziele. Napar ze świetlika lekarskiego złagodzi ból gardła, pomoże pozbyć się uporczywej chrypki oraz złagodzi kaszel. Napar można pić lub stosować go do wykonania inhalacji w warunkach domowych.

Świetlik lekarski na układ trawienny

Herbata ze świetlika lekarskiego działa wspierająco w problemach gastrycznych. Wpływa na większe wydzielanie soków żołądkowych oraz żółci, dlatego sprawdzi się w przypadku niestrawności, złagodzi problemy z wątrobą oraz żołądkiem.

Świetlik lekarski ukryje zmęczenie

Świetlik lekarski wspomaga krążenie krwi, zmniejsza opuchliznę oraz poprawia koloryt skóry. Naparem można przemywać twarz lub stosować go w formie okładów na oczu - zlikwiduje obrzęk, sińce pod oczami oraz sprawi, że skóra wokół oczu stanie się napięta i odświeżona.

Świetlik lekarski dobry na cukrzycę

Przeprowadzono badania na szczurach, by wskazać przeciwcukrzycowe właściwości wodnego wyciągu z wysuszonych liści świetlika lekarskiego. Doświadczalnie wywołano cukrzycę u zwierząt, a następnie jednej grupie podano doustnie ekstrakt ze świetlika lekarskiego, a drugiej fenforminę - substancję działającą na wysoki poziom glikemii we krwi. Okazało się, że w grupie szczurów, którym podano świetlika lekarskiego, poziom cukru we krwi znacząco zmniejszył się po trzeciej oraz szóstej godzinie od podania preparatu. U zwierząt, którym podano fenforminę, spadek cukru był mniejszy.

Picie naparu ze świetlika pomaga ustabilizować poziom cukru, co jest wskazane u osób z wahaniami glikemii lub tych, u których stwierdzono cukrzycę. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Ta herbata jest najlepsza na odporność i pracę mózgu

Jak obniżyć indeks glikemiczny węglowodanów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL