Lepsza od zwykłej herbaty. Stosuj na trawienie, ból gardła i kaszel
Oregano jest obecnie jedną z chętniej wykorzystywanych przypraw. Sięgamy po nią szczególnie wtedy, gdy odtwarzamy włoskie smaki. To nią posypujemy pizzę, to nią dodajemy do sosu pomidorowego. Ale oregano to nie tylko suszone drobinki zamknięte w torebce. To także np. olejek czy herbata, i my dziś bierzemy pod lupę właśnie herbatę z oregano. Jakie korzyści przynosi jej spożywanie?
Oregano, występujące też jako lebiodka pospolita czy dziki majeranek, to roślina wieloletnia uprawiana w wielu regionach świata. Największe jej uprawy występują w Hiszpanii, Francji, we Włoszech, w Grecji i Turcji. W Polsce oregano występuje na całym terytorium i jest pospolity. Można uprawiać je w ogrodzie, na balkonie lub parapecie w domu. Czy warto? Warto! Oregano przyda się w kuchni - nada potrawom unikatowego smaku i aromatu, ale także w przypadku wielu dolegliwości.
Oregano bogate jest w przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek spowodowanym przez wolne rodniki. Bardzo silne właściwości antyoksydacyjne wykazuje karwakrol oraz tymol. Niektóre badania wykazały, że oregano i jego składniki mogą pomóc w zabijaniu komórek rakowych. Oregano to także chociażby błonnik, witaminy A, E, C oraz K.
W badaniach wykazano, że związki znajdujące się w oregano są skuteczne w zetknięciu z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi. Pomagają zwalczać pasożyty, mają właściwości przeciwzapalne, obniżają poziom cukru we krwi i ciśnienie. Oregano wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego - uważa się, że usprawnia proces trawienia i przyswajania pożywienia.
W medycynie ludowej oregano stosowano w przypadku infekcji dróg oddechowych i jako środek na bóle brzucha, niestrawność i biegunkę.
"British Journal of Nutrition" sugeruje, że ekstrakty z liści oregano mogą pomóc w poprawie samopoczucia psychicznego.
Herbacie z oregano przypisuje się wiele różnych właściwości. Napar ten ma:
- łagodzić infekcje bakteryjne i grzybicze,
- uśmierzać ból gardła,
- działać wykrztuśnie,
- łagodzić uporczywy kaszel,
- poprawiać trawienie,
- działać rozkurczowo,
- pomagać w przypadku wzdęć i niestrawności,
- łagodzić objawy biegunki,
- działać moczopędnie,
- wpływać pozytywnie na sprawność umysłową,
- wspomagać odporność.
Napar z oregano można stosować także zewnętrznie, by złagodzić stany zapalne skóry.
Herbata z oregano, jak i olejek z oregano, bywa stosowana w przypadku zapalenia zatok.
Herbatę z oregano lub z dodatkiem oregano można kupić, ale warto ją przygotować samemu. Nie ma w tym nic trudnego.
Dwie łyżki suszonego oregano należy zalać 500 ml wrzącej wody. Napar trzeba przykryć i odstawić na ok. 15 minut. Po tym czasie herbatkę odcedza się i odstawia do przestygnięcia. Dla smaku można dodać odrobinę miodu, bo dla wielu osób często okazuje się zbyt gorzka.
Nie powinno się spożywać więcej niż 3-4 filiżanki takiego naparu dziennie. Co ważne - ostatnia filiżanka nie powinna być wypijana tuż przed pójściem spać. Herbata z oregano działa wykrztuśnie, dlatego może być przyczyną problemów z zaśnięciem.
CZYTAJ TAKŻE:
Odtłuścisz wątrobę i stracisz centymetry w talii. Pij codziennie
Napar z liści laurowych pomoże wypłukać zalegające toksyny. Jak go pić?