Siarka organiczna pomoże w dnie moczanowej i stanach zapalnych stawów

Co przyniesie ulgę w objawach dny moczanowej i stanach zapalnych stawów? Niektóre suplementy diety, witaminy i kwasy tłuszczowe, a także siarka organiczna MDM, są zdaniem naukowców skuteczne w łagodzeniu dolegliwości i leczeniu tych chorób. Pomocne mogą być też relaksujące kąpiele z dodatkiem leczniczej soli. Cierpisz na dnę moczanową, reumatoidalne zapalenie stawów, masz bolesne zwyrodnienia stawów? Sprawdź, jak sobie pomóc domowymi sposobami.

Na czym polega dna moczanowa?

Dna moczanowa, zwana inaczej podagrą, wiąże się z nieprawidłowym metabolizmem puryn (związków występujących w pokarmie), których nadmiar prowadzi do układania się kryształków kwasu moczowego, głównie w stawach, co z czasem objawia się bolesnymi zwyrodnieniami. Podstawowymi sposobami radzenia sobie z tą dolegliwością jest dieta ubogopurynowa, ograniczająca m.in. czerwone mięso, wędliny i podroby, wywary mięsne, śledzie i owoce morza, jajka, sery pleśniowe oraz alkohol (zwłaszcza piwo).

Więcej o diecie zalecanej w dnie moczanowej możesz przeczytać TUTAJ.

Reklama

Suplementacja w dnie moczanowej: witaminy i kwasy tłuszczowe

Niektóre suplementy mogą być dobrym uzupełnieniem diety i stanowić wsparcie organizmu w walce ze stanem zapalnym stawów. Przykładowo odpowiedni poziom witaminy C może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka rozwoju dny moczanowej u osób zdrowych. Trzeba również dbać o dostarczanie odpowiedniej ilości witamin z grupy B i kwasu foliowego.

Osobom chorującym na dnę moczanową lekarze często zalecają także tran, który dzięki zawartości kwasów omega-3 ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, a co za tym idzie - metabolizm kwasu moczowego. Pomóc ograniczyć stan zapalny w organizmie może również imbir i kurkuma, które można dodawać do potraw czy koktajli.

Siarka organiczna na dnę moczanową i zapalenie stawów

Innym wartym uwagi suplementem w dnie moczanowej jest MSM, czyli siarka organiczna. Wspiera ona prawidłowe funkcjonowanie stawów i mięśni, hamuje również rozpad chrząstki, elastycznej tkanki, która chroni końce kości w stawach. 

Siarka organiczna występuję najczęściej pod postacią żółtawego proszku lub zawierających go kapsułek. Siarkę MSM w przypadku zapalenia stawów i objawów dny moczanowej przyjmuje się doustnie jako suplement diety - co ma potwierdzone badaniami działanie przeciwzapalne. 

Siarkę można również stosować miejscowo - wówczas miesza się ją wodą tworząc gęstą papkę, którą następnie nakłada się na skórę w bolesnym miejscu. Okład z siarki organicznej będzie miał przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie np. przypadku przewlekłego bólu, choroby zwyrodnieniowej stawów, zapalenia stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów - łagodzi obrzęki i zmniejsza sztywność stawów. 

Pamiętaj jednak, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek nowego preparatu z siarką skonsultować się ze swoim lekarzem i upewnić się, że dany produkt możesz bezpiecznie stosować.

Kąpiele siarkowe i solankowe - ulga w dnie moczanowej i reumatyzmie

Kąpiel siarczkowa ma działanie poprawiające krążenie krwi - powoduje miejscowe zaczerwienienie skóry, dzięki czemu rozszerza naczynia krwionośne. Działanie to jest wykorzystywane przy leczeniu dny moczanowej, miażdżycy i cukrzycy. Kąpiele siarczkowe są cenionym zabiegiem uzdrowisk i sanatoriów, po latach wracają do łask i trafiają do oferty ośrodków spa - korzystają z nich nie tylko pacjenci borykający się z podagrą czy zwyrodnieniami stawów, ale także osoby zdrowe, które chcą zbadać o krążenie, skórę i wesprzeć regenerację organizmu.

Dobre efekty terapeutyczne na rozszerzenie naczyń krwionośnych, i złagodzenie bólu stawów zarówno w dnie moczanowej, jak i we wszelkich schorzeniach reumatologicznych, daje także kąpiel w solance. By ją przygotować w domu, wystarczy do ciepłej wody w wannie dodać około pół szklanki soli, najlepiej kamiennej, morskiej lub himalajskiej - gruboziarnistej. Można pokusić się o nabycie specjalnych soli przeznaczonych do kąpieli, ale zwykła sól kuchenna również przyniesie skutek rozluźnienia i złagodzenia obrzęków i bólu. 

Kąpiel solankowa ma ponadto właściwości relaksujące i uspokajające, co przy dolegliwościach związanych z dną moczanową i zapaleniem stawów jest niezwykle istotne. 

Czytaj także: 

Jak zrobić kąpiel solankową i jaką sól do kąpieli wybrać?

Reumatyzm da się pokonać. Leczenie i domowe sposoby

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL