​Dieta w dnie moczanowej - lista produktów dozwolonych

Dieta w dnie moczanowej powinna opierać się przede wszystkim na sezonowych warzywach i owocach oraz chudym mięsie i rybach. Z jadłospisu należy wykluczyć sporo produktów, m.in. tłuste mięso, kiełbasy i warzywa strączkowe. Zabronione jest również spożywanie alkoholu, kawy, mocnej herbaty i papierosów. Co jeszcze warto włączyć do jadłospisu osoby chorej na artretyzm, a co z niego wykluczyć? Zobaczcie nasze propozycje.

Dna moczanowa - co to jest?

Dna moczanowa (inaczej artretyzm lub podagra) to schorzenie, które rozpoznawane jest przede wszystkim u mężczyzn. Charakteryzuje się intensywnym bólem dużych palców u stopy, któremu towarzyszyć może obrzęk i zaczerwienienia. 

Główną przyczyną dny moczanowej jest produkcją zbyt dużej ilości kwasu moczowego, który nie jest możliwy do wydalenia. Może być to związane z czynnikami genetycznymi, innymi chorobami (np. nerek). 

Kluczowy może być także styl życia - otyłość, zbyt mała dawka ruchu, nadużywanie alkoholu i papierosów oraz niezdrowa dieta. Dna moczanowa zaliczana jest do chorób nieuleczalnych. Wdrożone leczenie ma na celu złagodzenie objawów oraz spowolnienie przebiegu artretyzmu. Ważnym elementem leczenia jest również odpowiednia dieta.   

Reklama

Dna moczanowa - lista produktów dozwolonych

W jadłospisie pacjenta chorego na dnę moczanową powinny znaleźć się przede wszystkim produkty o małej zawartości puryn. To niezwykle ważne, ponieważ puryny mają tendencję do zwiększania stężenie kwasu moczowego we krwi. 

Na liście produktów dozwolonych znajdują się przede wszystkim warzywa (z wykluczeniem warzyw strączkowych), sezonowe owoce, kasze, makarony, ryż, nabiał, orzechy, grzyby, pieczywo (zarówno pszenne, jak i razowe). Chory na dnę moczanową może również spożywać chude mięso (najlepiej białe) oraz chude ryby.  

Jak przygotowywać posiłki dla chorych na dnę moczanową?

Nie należy zapominać także o odpowiednim przygotowaniu potraw. Potrawy powinny być gotowane, duszone i pieczone bez tłuszczu lub na minimalnej ilości oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek. Dobrym pomysłem jest także używanie do duszenia dużej ilości wody, która sprawi, że warzywa lub mięso nabiorą odpowiedniej miękkości. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie. Chory powinien spożywać dziennie 2-3 litry płynów. Aby zwiększyć dzienną liczbę płynów, warto włączyć do codziennego jadłospisu zupy przygotowane na sezonowych warzywach.   

W przypadku chorych na dnę moczanową, którzy borykają się z nadwagą lub otyłością, należy wprowadzić dietę redukcyjną z ograniczoną liczbą kalorii, która spowoduje spadek wagi. Dietę warto uzupełnić odpowiednią dawką aktywności fizycznej.   Poza opisanymi wyżej produktami należy zadbać o to, aby spożywane produkty były przede wszystkim zdrowe. Istotne jest, aby zawierały duże ilości witamin - przede wszystkim z grupy B, a także magnezu, żelaza i błonnika.    

 

Dna moczanowa - czego nie należy jeść?

Na liście produktów zabronionych są przede wszystkim tłuste mięsa (wołowina i wieprzowina) oraz przetworzone wędliny, kiełbasy, parówki, wątróbki, serca, ozorki, tłuste ryby i przetwory rybne (m.in.  szproty, śledzie, sardynki, tuńczyki, karp ze skórą, makrela wędzona), owoce morza. 

Należy bezwzględnie unikać także produktów typu fast food oraz dań garmażeryjnych (m.in. gotowych pierogów, naleśników czy kotletów). Z jadłospisu wykluczyć należy także szpinak, brokuły, kalafior i produkty strączkowe (m.in. groszek zielony, ciecierzyca, soja oraz fasola).

 Pacjenci ze zdiagnozowaną dną moczanową powinni zrezygnować także z alkoholu, czekolady, mocnych herbat oraz papierosów.

Aleksandra Chruścielewska

Zobacz także: 

Jak rozpoznać insulinooporność? To charakterystyczne objawy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dna moczanowa dieta | puryny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL