Palce „kiełbaskowate”. Dlaczego puchną i sinieją?
W ostatnich dniach media obiegły zdjęcia króla Karola III, na których widoczne są jego znacznie opuchnięte oraz sine palce u rąk. Spekuluje się na temat faktycznego zdrowia następcy tronu oraz tego, o jakich chorobach może świadczyć taki wygląd dłoni. Dlaczego palce u rąk puchną? Skąd bierze się obrzęk i dlaczego dłonie mogą zmieniać kolor? Odpowiadamy
Powiększenie obwodu palców u rąk czy obrzęk występujący na powierzchni całej dłoni, najczęściej jest wynikiem nagromadzenia się zbyt dużej ilości płynów między tkankami. Przyczyn takiego stanu może być wiele, w tym również niewydolność serca. Dzieje się tak, ponieważ odpływ krwi z naczyń krwionośnych do serca jest utrudniony, ze względu na obniżoną sprawność mięśnia sercowego. Nagromadzone płyny zatrzymują się w częściach dystalnych ciała, w kończynach dolnych i górnych, powodując opuchliznę.
Obrzęki w okolicach stawów pojawiają się u chorych zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wówczas stawy mogą być obrzęknięte, a nawet zdeformowane. Opuchliźnie tej nie zawsze towarzyszy ból, a wywołana jest ona przede wszystkim toczącym się procesem zapalnym.
Zsiniałe lub blade palce oraz ręce mogą doskwierać osobom, których organizm nadmiernie reaguje na zmianę temperatury otoczenia. Następuje nagły skurcz tętniczek, w wyniku czego dochodzi do zblednięcia, a później zaczerwienienia palców jak i całych rąk. Różnica temperatur nie musi być duża, bowiem u osób nadwrażliwych zmiany w obrębie rąk i nóg taka reakcja obronna organizmu pojawia się nawet przy niewielkich jej wahaniach.
Płyn gromadzący się w okolicy rąk może świadczyć również o zaburzonym odpływie limfy. W przestrzeniach międzytkankowych gromadzi się płyn, który jest trudny do odprowadzenia przez układ limfatyczny. Mogą pojawić się trudności w poruszaniu palcami, a także ograniczona ich ruchomość. Zablokowanie odpływu limfy jest związane również z wiekiem, przypadłość ta częściej dotyczy osób po 65. roku życia.
Obrzęki części dystalnych ciała pojawiają się również w przypadku zaburzonej pracy nerek. Jeśli nieprawidłowo filtrują one krew, w organizmie odkładają się toksyny, które powodują opuchliznę. Chorobom nerek zazwyczaj towarzyszy również nadciśnienie tętnicze krwi, a charakterystyczny dla obrzęku o tym podłożu jest fakt, że występuje on rano, a w ciągu dnia dochodzi do jego zmniejszenia.
Obrzęk i zmiana koloru skóry może również występować u osób, które przyjmują zbyt małe ilości płynów w ciągu doby. Paradoksalnie - im mniej wody wypijamy, tym więcej gromadzi się jej w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ organizm zaczyna gromadzić płyny "na zapas", a przez małą podaż płynów, nerki pracują wolniej. Aby pozbyć się obrzęków rąk i nóg, należy spożywać minimum 2 litry wody dziennie, a dzięki temu organizm będzie ją na bieżąco filtrował, i odprowadzał z dystalnych części ciała.
CZYTAJ TAKŻE:
Objawy, jakie towarzyszą zapaleniu stawów, to nie tylko ból
Wartości ciśnienia tętniczego, a choroba nerek