Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Aktorka cierpiała na POChP, walczyła z depresją
Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Aktorka znana m.in. z roli Halinki Kiepskiej w serialu "Świat według Kiepskich" zmarła 9 czerwca w wieku 58 lat. Marzena Kipiel-Sztuka zmagała się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, leczyła się na nadciśnienie. Otwarcie mówiła też o depresji.
Informację o śmierci Marzeny Kipiel-Sztuki przekazała w mediach społecznościowych jej przyjaciółka, Renata Pałys, również aktorka. Panie występowały razem w serialu "Świat według Kiepskich", który odtwórczyni roli Halinki przyniósł ogólnopolską popularność.
"Dzisiaj rano po ciężkiej chorobie odeszła Marzena Sztuka" - napisała Pałys, która w polsatowskim serialu wcielała się w rolę Heleny Paździoch. Informację tę potwierdziła produkcja Telewizji Polsat. Aktorka miała 58 lat.
Marzenia Kipiel-Sztuka miała poważne problemy ze zdrowiem.
"Marzena bardzo długo chorowała i ja byłam w to zaangażowana. Dzisiaj rano o godz. 9 zmarła" - przekazała Pałys na łamach "Plejady". Wiadomo, że u Kipiel-Sztuki stwierdzono przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, jak i nadciśnienie.
"Zdrowie nie pozwala mi robić dalekosiężnych planów. Od dłuższego czasu cierpię na chroniczne zapalenie oskrzeli, co skutkuje podwyższoną temperaturą. To efekt POChP, przewlekłej choroby płuc" - tłumaczyła kilka lat temu w jednym z wywiadów. Mówiła również o swoich zmaganiach z depresją.
Na tę chwilę nie jest znana dokładna przyczyna śmierci lubianej aktorki, jednak, jak zaznacza Pałys, jej przyjaciółka nie zmarła z powodu choroby płuc. "Nie, nie zmarła z powodu choroby płuc. Ona po prostu paliła dużo. Miała inną, przewlekłą chorobę. Chorowała od dawna" - powiedziała w rozmowie z "Super Expressem".
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to choroba, na którą w Polsce choruje ponad 2 mln osób. Charakteryzuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe ze względu na ich obturację, czyli zwężenie światła. POChP powoduje powstanie przewlekłego stanu zapalnego, który obejmuje oskrzela, miąższ płucny oraz naczynia płucne. Ogólnoustrojowe skutki są także następstwem niedotlenienia, które powstaje, gdy przepływ powietrza jest niewystarczający.
Do głównych objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc zalicza się: przewlekły kaszel, odkrztuszanie, duszność nasilającą się podczas wysiłku i infekcji oraz krótki oddech. Jak zwraca uwagę NFZ, wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że przyczyną kaszlu i duszności może być właśnie to schorzenie. Tymczasem, ze względu na postępujący charakter choroby, niezwykle istotne jest jej wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia, bo tylko w ten sposób można ograniczyć niebezpieczne konsekwencje zdrowotne, które za sobą niesie.
Najczęstszą przyczyną występowania POChP jest palenie papierosów. Innymi czynnikami, które mogą wywołać POChP, są: bierne palenie, długotrwałe narażenie na zanieczyszczone powietrze, narażenie zawodowe (górnictwo, hutnictwo, przemysł drzewny, papierniczy), a także czynniki genetyczne.
Marzena Kipiel-Sztuka leczyła się również na nadciśnienie. To podstępna choroba, która charakteryzuje się trwale podwyższonym ciśnieniem tętniczym w zakresie wartości ciśnienia skurczowego i/lub rozkurczowego.
- Nadciśnienie nazywam "podkradaczem zdrowia", bo długo nie boli, nie daje objawów, ale powolnie doprowadza do powikłań w organizmie. A powikłania są poważne, dotyczą mózgu, serca, nerek. Często pierwszym symptomem może być udar mózgu lub zawał serca - mówiła w rozmowie z Interią ZDROWIE lek. Karina Strachowska-Lange, specjalista hipertensjolog Grupy LUX MED.
W wywiadach odtwórczyni roli Halinki Kiepskiej wprost mówiła także o depresji.
W rozmowie z tygodnikiem "Świat i Ludzie" kilka lat temu przyznała: "Mam depresję i dokucza mi samotność. Połowę dnia przesypiam, a z domu wychodzę głównie z psem na spacer. Przy okazji apeluję do wszystkich, którzy mają podobne problemy, żeby głośno o tym mówili i zgłaszali się po pomoc".
Duży wpływ na stan aktorki miały trudne doświadczenia z przeszłości, w tym śmierć męża. Mówiła, że po śmierci ukochanego trafiła do ośrodka psychiatrycznego.
CZYTAJ TAKŻE:
Do psychiatry nie trzeba skierowania. Udaj się w tych siedmiu przypadkach
Cukrzycę widać na skórze. Zmiany w tych miejscach powinny zwrócić twoją uwagę