Co trzeba wiedzieć o lewatywie

Lewatywa jest znana od wieków - stosowano przeróżne przedmioty i substancje, nie zawsze bezpieczne dla zdrowia. Dzisiaj lewatywa jest nieco zapomniana, ale entuzjaści wciąż uważają ją za zabieg oczyszczający organizm z wszelkich zanieczyszczeń.

Lewatywa - na czym polega?

Lewatywa (hydrokolonoterapia) polega na płukaniu końcowego fragmentu okrężnicy, składającego się z odbytnicy i esicy. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do odbytu za pomocą rurki i worka płynu oczyszczającego. Można jeszcze spotkać inne aparaty do lewatywy - np. w postaci gruszek. Płyn wprowadzony do jelit pobudza je do pracy i zalegające masy kałowe zostają wydalone.

Do wykonywania lewatywy stosuje się rożne płyny - letnia woda w temperaturze ciała, woda z dodatkiem soli, soku z cytryny, ziół, kawy, a nawet czosnku. Wykonywanie w warunkach domowych takich lewatyw może jednak wiązać się z pewnym ryzykiem - warto skonsultować to z lekarzem.

Reklama

Lewatywa - kiedy stosować?

Obecnie lewatywę wykonuje się jako leczenie uporczywych zaparć oraz przed niektórymi zabiegami diagnostycznymi (np. kolonoskopia) i operacyjnymi  w celu usunięcia mas kałowych. Coraz rzadziej proponuje się lewatywę przed porodem. 

Lewatywy nie powinny wykonywać osoby cierpiące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, perforacje jelita grubego, niewydolność układu krążenia, niewydolność nerek, bóle brzucha, wymioty i nudności. Lewatywa może być bolesna przy hemoroidach. Zestawy do wykonywania lewatywy można kupić w aptece. 

Lewatywa - nowoczesna hydrokolonoterapia

Hydrokolonoterapia to współczesna nowoczesna odmiana lewatywy wykonywana przez personel medyczny za pomocą specjalistycznego urządzenia. Sprzęt do hydrokolonoterapii oczyszcza jelito czystą wodą podawaną ruchem okrężnym pod ciśnieniem. 

Pozwala przepłukać całe jelito grube, a nie tylko kilkadziesiąt cm końcowego odcinka. Hydrokolonoterapia zapewnia pacjentom dużo większy komfort. Dzięki nowoczesnej aparaturze wszelkie złogi i nieczystości kierowane są bezpośrednio do kanalizacji.

 ***

Zobacz również:


 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL