Dyspepsja – zaburzenie układu pokarmowego

​Z problemem dyspepsji boryka się wiele osób, ta choroba może mieć różne przyczyny. U ponad dwudziestu procent osób na świecie występuje ona okresowo.

​Z problemem dyspepsji boryka się wiele osób, ta choroba może mieć różne przyczyny. U ponad dwudziestu procent osób na świecie występuje ona okresowo.

Jakie są objawy dyspepsji?

Dyspepsja powoduje szereg objawów, które pojawiają się zwykle po spożyciu posiłku. Może to być uczucie pełności, ból w okolicach żołądka, brak apetytu, pieczenie po jedzeniu. Występują one nieprzerwanie przez dłuższy czas. Jeśli pojawiają się sporadycznie, wtedy nie uznaje się ich jako zaburzenie dyspepsyjne.

Dyspepsja - jej najczęstsze przyczyny

Choroba może pojawić się jako następstwo choroby układu pokarmowego. To częsty objaw wrzodów, refluksu przełyku i chorób układu żółciowego. 

W najgorszym wypadku może ona oznaczać nowotwór, jednak znacznie częściej jest spowodowana przyjmowaniem leków, które niszczą błony śluzowe. Może pojawić się po przyjmowaniu antybiotyków, środków przeciwbólowych i preparatów o utrudnionym wchłanianiu, na przykład żelaza.

Reklama

Innym typem dyspepsji jest choroba o charakterze czynnościowym, która nie ma wyraźnej przyczyny i pojawia się po spożyciu posiłku. Chory po zdiagnozowaniu u siebie częstych problemów żołądkowych powinien udać się do lekarza.

Diagnoza w dyspepsji

Do wykrywania przyczyn dyspepsji w pierwszej kolejności używa się wywiadu z pacjentem, a następnie przeprowadza badanie za pomocą endoskopu. 

Choroba, która szybko postępuje i powoduje chudnięcie pacjenta to oznaka, że należy szybko wykonać badanie.

Dzięki zdiagnozowaniu problemu można ustalić odpowiednie leczenie. Dyspepsję można ograniczyć za pomocą diety, ale w wielu wypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. 

Niestety, działa ono jedynie na objawy choroby, gdyż nie znamy jeszcze wszystkich czynników, które są odpowiedzialne za pojawienie się dyspepsji. Na szczęście choroba nie niszczy organizmu, ale życie z ciągłym bólem żołądka nie należy do łatwych.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL