Na czym polega kapilaroskopia?
Kapilaroskopia to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na oglądaniu pod mikroskopem drobnych naczyń krwionośnych, tzw. kapilarów. Najczęściej odbywa się to w okolicy wału paznokciowego, bo właśnie tam są dobrze widoczne. Czemu służy to badanie, kto powinien mu się poddać i jak się do niego przygotować? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
Kapilaroskopia pozwala m.in. ocenić układ i liczbę naczyń włosowatych, kształt, rozmiary i występowanie deformacji pętli naczyniowych, wybroczyn. Wykonuje się je w diagnostyce chorób o podłożu reumatologicznym, w sklerodermii i przy objawie Raynauda (napadowym skurczu tętnic dłoni pod wpływem zimna i emocji).
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w szczególności tych rozszerzających naczynia krwionośne. Może się okazać, że (za zgodą kardiologa) trzeba je będzie na jeden dzień odstawić.
Tydzień przed badaniem nie należy robić manikiuru (usuwać skórek przy paznokciach). Sześć godzin przed badaniem niewskazane jest picie kawy, mocnej herbaty oraz alkoholu.