​Kifoza - okrągłe plecy

Kifoza to naturalne wygięcie (zaokrąglenie) kręgosłupa na odcinku piersiowym i krzyżowym. Kiedy jest za mocne lub obejmuje inne jego części mogą powstawać poważne wady postawy - w zaawansowanej formie przyjmuje wygląd garbu.

Kifoza - przyczyny

Dzięki naturalnej krzywiźnie, kręgosłup jest w stanie wytrzymać duże obciążenia i może zachować wyprostowaną postawę. Kiedy jednak kifoza przekracza poziom 45 stopni i pojawia się w odcinku szyjnym lub lędźwiowym staje się patologią i może prowadzić do poważnych wad postawy. Najczęstsze przyczyny kifozy to:

- krzywica

- zaburzenia nerwowo - mięśniowe

- urazy (zgniecenia kręgu, np. na skutek podniesienia dużego ciężaru)

- choroby nowotworowe

- infekcje lub stany zapalne stawów.

Kifoza - objawy

Kifoza na początku może nie dawać żadnych dolegliwości. Często zaczyna się w młodości (16-24 lat), w grupie ryzyka występowania są młode dziewczęta i chłopcy z wadami postawy.

Reklama

Postępująca choroba może wywoływać drętwienie i mrowienie, osłabienie mięśni oraz zaburzać prawidłowe działanie jelit i pęcherza moczowego. Niewielki wysiłek może powodować ból, pojawia się napięcie lub zesztywnienie kręgosłupa. 

Występuje charakterystyczne zaokrąglenie pleców. Kiedy zmiany degeneracyjne zaczynają się wcześniej, przed 10 rokiem życia mamy do czynienie z kifozą młodzieńczą (choroba Scheuermanna).

Kifoza może pojawić się również u osób dorosłych z osteoporozą lub z zaburzeniami w obrębie tkanki łącznej.

Kifoza - postępowanie

Niezwykle istotne jest szybkie wykrycie kifozy, szczególnie u dzieci, ponieważ wcześniej podjęte leczenie może zapobiec późniejszym zniekształceniom. Łagodne postacie leczy się przede wszystkim odpowiednio dobraną gimnastyką korekcyjną. 

Trzeba unikać niektórych form aktywności sportowej (jazda na rowerze, pływanie na plecach), zaleca się spanie na dość twardym materacu. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie gorsetów lub szelek ortopedycznych oraz leczenie operacyjne (np. w przypadku nowotworów).

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL