Reklama

Nerwica lękowa - nie tylko u dzieci szkolnych

Są dzieci, którym nieustannie towarzyszy niepokój i strach, dwa odczucia, które uniemożliwiają im prawidłowe funkcjonowanie w domu czy poza nim. Związane to może być z brakiem umiejętności wyrażania uczuć, pewnymi predyspozycjami zaszczepionymi w efekcie kontrowersyjnych metod wychowawczych.

Owocują one tym, że rzeczywistością dzieci staje się nerwica lękowa. Jest to przewlekła, groźna choroba, której najbardziej negatywny wpływ wiąże się z tym, że nawet w dorosłym życiu uniemożliwia ona np. stworzenie rodziny, osiągnięcie stabilnej pozycji społecznej.

Kiedy nerwica lękowa u dzieci?

Najbardziej przygnębiający jest fakt, że z nerwicą lękową możemy mieć do czynienia już u dwu-, trzyletniego dziecka. Takie sygnały, jak nadmierne napięcie mięśniowe, kłopoty ze snem, brak apetytu albo moczenie nocne i zapominanie słów, powinny nas zaniepokoić.  

Tiki nerwowe, zaburzenia mowy oraz łaknienia, apatia i niechęć wobec nowości - takie symptomy są charakterystyczne dla nerwicy lękowej u dzieci między 4. a 6. rokiem życia. Sugeruje to potrzebę zajęcia się dzieckiem ze szczególną troską. Nieporozumieniem bowiem jest twierdzenie, że nerwice lękowe mają swe źródło w stresie, jaki generuje szkoła.

Reklama

Leczenie nerwicy lękowej u dziecka

Niezależnie od etapu, na jakim wystąpią objawy nerwicy lękowej u naszego dziecka, pomoc psychologa zawsze będzie wskazana. Warunkiem jednak tego, by była ona rzeczywiście skuteczna, będzie pełna gotowość rodziców do współpracy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje