Sok z buraka to prawdziwy eliksir dla zdrowia. Pij codziennie jedną szklankę

Sok z buraków stanowi źródło wielu cennych witamin i minerałów. Picie go ma zbawienny wpływ na układ ciśnienia krwi, odporność oraz poziom cholesterolu i cukru. Ponadto sok z buraków jest łatwy w przygotowaniu. Jakie właściwości zdrowotne ma sok z buraków? Kto powinien go pić? W jakich ilościach go spożywać i jak go zrobić? Oto najważniejsze informacje.

Sok z buraków – właściwości zdrowotne

Sok z buraków czerwonych, kiszonych lub ćwikłowych ma wiele właściwości zdrowotnych i odżywczych. Warto go pić, gdyż obniża ciśnienie krwi oraz korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi.

Dodatkowo sok z buraków zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca i zawału serca.

W burakach czerwonych znajdują się również azotany, które w procesach metabolicznych przekształcają się w tlenek azotu, a ten poprawia ukrwienie mięśni i poprawia wydolność organizmu.

Reklama

Sok z buraków dobry na cholesterol i odchudzanie. Kto powinien go pić?

Sok z buraków ma właściwości antyoksydacyjne, antyseptyczne i przeciwzapalne zawdzięcza zawartej w nim betaninie. Z tego względu polecany jest przy wszelkich infekcjach (bakteryjnych i wirusowych) i stanach zapalnych. Po sok z buraków warto sięgać też podczas odchudzania się. Napój nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale także pozostawia uczucie sytości na dłużej.

Poza tym sok z buraków wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Dzięki temu napój sprawdzi się w diecie osób z chorobami metabolicznymi, w tym z cukrzycą typu 2. Sok z buraków powinny pić także osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Sok z buraków a anemia

Sok z buraków ma silne właściwości krwiotwórcze. Z tego względu najczęściej spożywany jest przez osoby zmagające się z niedokrwistością, czyli anemią. Buraki dostarczają żelazo, a ponadto potas, magnez, fosfor, wapń, miedź i rzadko spotykane składniki mineralne, takie jak rubid i cez. Są źródłem witamin z grupy A, B i C oraz kwasu foliowego. To niskokaloryczne warzywa (100 gramów zawiera 40 kcal), które stanowią źródło błonnika pokarmowego.

Sok z buraków – przeciwskazania

Sok z buraków nie jest wskazany w każdym przypadku. Napój ten zawiera dużo szczawianów, które nie są wskazane osobom z kamicą nerkową oraz tym, które mają skłonności do wytrącania kamieni nerkowych. Ponadto stanowią one zagrożenie również dla osób z dną moczanową. Większe ilości soku z buraków nie są również zalecane osobom z niskim ciśnieniem krwi.

Sok z buraków – przepis

Sok z buraków możemy kupić lub przygotować samodzielnie w domu. Najprostszym sposobem będzie skorzystanie z sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej. Jak zrobić domowy sok z buraków? Wystarczy obrać warzywo, pokroić na mniejsze części i umieścić w maszynce.

Sok z buraków warto połączyć z:

  • marchewką,
  • jabłkiem,
  • grejpfrutami,
  • pomarańczami,
  • owocem granatu,
  • cytryną lub limonką.

Sok z buraków można przygotować bez pomocy wyciskarki. Wystarczy blender - kielichowy lub ręczny. Wówczas można zmiksować buraki na mus, a następnie całość przecedzić przez sitko lub tetrową pieluchę.

Zobacz także:

Nie tylko kawa. Tak domowymi sposobami podniesiesz ciśnienie

Mrowienia i drętwienia to objawy nadmiaru. Tej witaminy przyjmujesz za dużo

Barszcz Sosnowskiego przypomina wyrośnięty koper. Stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: buraki | buraki właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL