Męty przed oczami. Czym są i skąd się biorą dziwne kształty w polu widzenia?
Niektórzy opisują je jako latające muszki lub mroczki przed oczami, inni jako przezroczyste robaki, które uciekają za każdym razem, gdy chce się je złapać. Dziwne kształty i plamki przed oczami to bardzo częsty problem. W większości przypadków ich przyczyną są zmiany zachodzące wraz z wiekiem, ale możliwych powodów występowania tego problemu jest więcej. Poznaj objawy, które powinny skłonić cię do wizyty u okulisty.
Męty w oku (męty ciała szklistego) zwane też potocznie mroczkami lub muszkami przed oczami, to niewielkie, nieregularne kształty, które poruszają się powoli w polu widzenia. Mogą wyglądać jak czarne lub szare plamki, faliste linie, małe pajęczyny, które dryfują, gdy porusza się oczami, i które wydają się uciekać, gdy próbuje się na nie bezpośrednio spojrzeć. Zwykle mamy z nimi do czynienia, gdy patrzymy na duże, jasne powierzchnie - białą ścianę, kartkę papieru lub niebo w słoneczny dzień.
Męty w oku mogą pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej są efektem procesu starzenia i występują między 50. a 75. rokiem życia (bardziej prawdopodobne jest, że wystąpią u osób z krótkowzrocznością lub po operacji zaćmy). Wraz z wiekiem mikroskopijne włókna białkowe tworzące ciało szkliste (galaretowatą substancję wypełniającą tylną część gałki ocznej) kurczą się do małych strzępów, które zlepiają się ze sobą. Cienie, które rzucają na siatkówkę (wrażliwą na światło strukturę) to właśnie męty.
Ale to tylko jedna z możliwych przyczyn. Mroczki w polu widzenia mogą być także spowodowane infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi, mechanicznym uszkodzeniem rogówki albo przyjmowanymi lekami. Przyczyny występowania mroczków i robaczków w polu widzenia lekarze najczęściej łączą z:
- infekcją oka,
- urazem,
- zapaleniem błony naczyniowej oka,
- krwawieniem w oku,
- odwarstwieniem siatkówki,
- operacją oczu i przyjmowaniem niektórych leków.
Ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia mętów w oku, poza wiekiem, krótkowzrocznością i operacją zaćmy, jest cukrzyca.
Polecamy: Jagody goji mogą chronić przed utratą wzroku
Zastanawiasz się, czy to męty w oku? Wymieniamy najbardziej charakterystyczne symptomy:
- niewielkie kształty pojawiające się w polu widzenia, które wyglądem przypominają ciemne plamki, punkciki, faliste linie, pasma nitek unoszącego się materiału, włókien, fragmenty pajęczyny;
- kształty, które poruszają się, gdy poruszasz oczami - gdy próbujesz na nie spojrzeć, szybko znikają z pola widzenia;
- pojawiają się wtedy, gdy patrzysz na obszary o jasnym kolorze (np. błękitne niebo);
- w końcu osiadają i dryfują poza linię wzroku.
Większość mętów jest niegroźna. Jednak pewne objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u okulisty. Specjaliści wskazują przede wszystkim na: nagłe pojawienie się mętów w oku, gwałtowne zwiększenie ich liczby, towarzyszące im błyski w oku, a także utratę zdolności widzenia obiektów znajdujących się wokół centralnego pola obrazu. Mogą one wskazywać na poważniejszy stan, który wymaga natychmiastowej interwencji.
Zwykle męty czy mroczki w oku nie wymagają leczenia. Jeśli jednak utrudniają widzenie, wpływają znacznie na codzienne funkcjonowanie, okulista może zalecić usunięcie mętów. Metody są dwie - można to zrobić laserowo lub chirurgicznie.
Witrektomia to procedura chirurgiczna, która polega na wycięciu całego ciała szklistego i zastąpieniu go inną substancją. Zabieg wiąże się jednak z ryzykiem w postaci np. rozwoju zaćmy, odwarstwienia siatkówki czy wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Nie zawsze pozwala też na całkowite usunięcie mętów.
Laserowe leczenie mętów to alternatywa dla witrektomii. Laserem odparowuje się bądź rozbija resztki materii znajdujące się w ciele szklistym na drobniejsze i mniej widoczne cząstki.
CZYTAJ TAKŻE:
"Skacząca powieka". O czym świadczy? Kiedy zgłosić się do lekarza?