Różyczka czy trzydniówka - jak rozróżnić

Infekcji wirusowych jest wiele, na dodatek mogą wywoływać podobne objawy. Łatwo pomylić różyczkę np. z trzydniówką, należy więc zawsze potwierdzić diagnozę badaniami krwi na obecność charakterystycznych dla różyczki przeciwciał IgM i IgG. Analizę krwi można zrobić w trakcie choroby lub później. Co powinno cię zaniepokoić?

Objawy różyczki

U niektórych osób przechodzących różyczkę temperatura może nie przekraczać 38 stopni Celsjusza. Zdarza się jednak, że gorączka sięga nawet 39 stopni i więcej. Pojawiają się dreszcze. Dochodzi suchy kaszel, ból gardła i mięśni. Niedługo później na ciele pojawia się wysypka. 

Nieswędzące grudki zlewają się w różowe plamy. Węzły chłonne są wyraźnie powiększone. 

Różyczka u osoby dorosłej może mieć o wiele cięższy przebieg niż w przypadku małego dziecka. Niezwykle istotne jest więc długie leżenie w łóżku, bo w przeciwnym razie może dojść do powikłań (zwykle dzieje się to w drugim tygodniu choroby). Wysypka powinna zniknąć po czterech dniach, ale powiększenie węzłów chłonnych może utrzymywać się znacznie dłużej.

Reklama

Zalecenia

Lekarz może zapisać jedynie środki łagodzące objawy, zwłaszcza obniżające gorączkę.

Należy wypijać około 2 litrów płynów, np. wody, słabej herbaty lub rozcieńczonego kompotu. 

Unikajmy bezpośrednich kontaktów z innymi osobami. Miejmy na uwadze, że będziemy zarażać jeszcze przez kilka dni po wystąpieniu wysypki.  Chora osoba jest zakaźna dla otoczenia już na dzień przed zachorowaniem. 

W żadnym wypadku nie wolno się kontaktować z kobietami oczekującymi dziecka lub planującymi ciążę (różyczka w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować ciężkie uszkodzenie neurologiczne płodu).

Groźne powikłania różyczki

Najczęściej występują one u tych osób, które nie zostały zaszczepione w dzieciństwie i zachorowały na różyczkę w dorosłym wieku.

Do typowych powikłań poróżyczkowych należą: bóle reumatyczne, przeważnie drobnych stawów dłoni, a także (coraz częściej) zapalenie mięśnia sercowego, zaatakowanego przez wirusy. 

Może dojść również do uszkodzenia nerwów, np. wzrokowego albo zapalenia opon mózgowych.

Jeśli chorujesz na różyczkę lub przechodzi ją Twoje dziecko, pamiętaj, by zwracać uwagę nawet na objawy pojawiające się kilka tygodni po chorobie.



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL