Objawy i leczenie gruźlicy u dzieci
Gruźlicę wywołują bakterie zwane pałeczkami lub prątkami Kocha, odporne na działanie antybiotyków, kwasów, a także zasad. Jeżeli zachoruje się raz na gruźlicę, potencjalne ryzyko wystąpienia jej w przyszłości jest spore.
Gruźlica roznosi się głównie drogą kropelkową za pośrednictwem tzw. chorych prątkujących, wydychających powietrze z bakteriami. Rzadziej gruźlicą zaraża się drogą pokarmową lub przez dotyk. Czasem źródłem zarażenia może być mleko chorych krów.
Gruźlica u dzieci odznacza się odrębnością anatomiczną, immunologiczną oraz fizjologiczną, pomimo tego, że wywołuje ją ten sam czynnik etiologiczny, co u dorosłych. Niestety, w związku z tym, że dzieci nie są aktywnymi nosicielami prątków Kocha, zaniedbuje się je w programach kontrolnych.
Rozpoznanie i leczenie gruźlicy u dzieci jest niezwykle trudne. U dzieci bowiem gruźlica zajmuje nie tylko płuca, ale również skórę, układ kostny, układ płciowy, ośrodkowy układ nerwowy, węzły chłonne.
Gruźlica dziecięca może na początku przypominać grypę. Jeżeli jednak obserwujemy przedłużający się kaszel, stany gorączkowe oraz osłabienie i utratę masy ciała, powinno się iść do lekarza: wykonane zostają zdjęcia rtg, szczegółowe badania plwociny lub tzw. popłuczyn z żołądka oraz próba tuberkulinowa.
Gruźlicę powinno się leczyć bezzwłocznie i powinny to robić osoby doświadczone, dlatego zażywanie leków na tę chorobę odbywa się często pod kontrolą służb medycznych (ryzyko wystąpienia czynników niepożądanych).