Astma u dziecka. Jak postępować?

Astma, zwana inaczej dychawicą oskrzelową, to choroba przewlekła. Oznacza trudności w oddychaniu. Można ją uznać za zapalenie oskrzeli, któremu towarzyszy skurcz. To on jest w istocie atakiem astmy.

Atak może wywołać cały szereg czynników. Dziecko może być wrażliwe na konkretny alergen lub każdy intensywniejszy zapach, roztocza kurzu domowego. Astmy nie daje się wyleczyć, a jedynie łagodzić jej skutki.

Jak rozpoznać, że dziecko cierpi na astmę?

Objawy astmy na samym wstępie nie należą do oczywistych. Jeżeli jednak obserwujemy u dziecka trudności z oddychaniem i maluch uskarża się na uczucie ciasności w klatce piersiowej, należy wyostrzyć uwagę. 

Gwiżdżące dźwięki podczas oddychania, częsty kaszel, zwłaszcza w nocy i podczas wysiłku fizycznego, powinny nas zaalarmować. Bardzo ważną rzeczą bowiem w efektywnym leczeniu objawów astmy jest jej wczesne zdiagnozowanie. 

Reklama

Lekarz przeprowadzając wywiad na pewno uwzględni występowanie chorób alergicznych w rodzinie, narażenie dziecka na obecność alergenów i palenie tytoniu w najbliższym otoczeniu.

Postępowanie w przypadku ataku astmy oraz leczenie na co dzień

Ciężki atak astmy oznacza się wystąpieniem duszności bez wysiłku, trudności z mówieniem, zasinieniem palców rąk i skóry wokół ust, zaburzeniami tętna, szybkimi ruchy klatki piersiowej. Należy wtedy podać dziecku inhalator z lekiem i jak najszybciej wezwać lekarza. 

Na co dzień dziecku z astmą można podawać leki odczulające, jeżeli mamy do czynienia z astmą alergiczną oraz różne wziewne leki przeciwzapalne oraz łagodzące duszności, których dawkę dostosowuje się do indywidualnych potrzeb.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: astma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL