Astma u dziecka. Jak postępować?
Astma, zwana inaczej dychawicą oskrzelową, to choroba przewlekła. Oznacza trudności w oddychaniu. Można ją uznać za zapalenie oskrzeli, któremu towarzyszy skurcz. To on jest w istocie atakiem astmy.
Atak może wywołać cały szereg czynników. Dziecko może być wrażliwe na konkretny alergen lub każdy intensywniejszy zapach, roztocza kurzu domowego. Astmy nie daje się wyleczyć, a jedynie łagodzić jej skutki.
Objawy astmy na samym wstępie nie należą do oczywistych. Jeżeli jednak obserwujemy u dziecka trudności z oddychaniem i maluch uskarża się na uczucie ciasności w klatce piersiowej, należy wyostrzyć uwagę.
Gwiżdżące dźwięki podczas oddychania, częsty kaszel, zwłaszcza w nocy i podczas wysiłku fizycznego, powinny nas zaalarmować. Bardzo ważną rzeczą bowiem w efektywnym leczeniu objawów astmy jest jej wczesne zdiagnozowanie.
Lekarz przeprowadzając wywiad na pewno uwzględni występowanie chorób alergicznych w rodzinie, narażenie dziecka na obecność alergenów i palenie tytoniu w najbliższym otoczeniu.
Ciężki atak astmy oznacza się wystąpieniem duszności bez wysiłku, trudności z mówieniem, zasinieniem palców rąk i skóry wokół ust, zaburzeniami tętna, szybkimi ruchy klatki piersiowej. Należy wtedy podać dziecku inhalator z lekiem i jak najszybciej wezwać lekarza.
Na co dzień dziecku z astmą można podawać leki odczulające, jeżeli mamy do czynienia z astmą alergiczną oraz różne wziewne leki przeciwzapalne oraz łagodzące duszności, których dawkę dostosowuje się do indywidualnych potrzeb.