Rozedma płuc - nadmiar powietrza w pęcherzykach płucnych
Rozedma płuc to przewlekła choroba obejmująca płuca, definiowana jako nadmierne powiększenie pęcherzyków płucnych.
W początkowym stadium choroby objawy mogą nie być dokuczliwe i bywają niezauważone. To głównie duszność, narastająca wraz z postępem uszkodzeń w płucach, która nasila się podczas wysiłku fizycznego.
Stopniowo lekka zadyszka zamienia się w obniżenie wydolności fizycznej, występuje świszczący oddech, kaszel z lekką wydzieliną. Wskutek postępującego niedotlenienia organizmu pojawiają się symptomy sinicy - zmiana barwy ust i płytki paznokci na szarą lub niebieskawą.
Chorych na rozedmę płuc określa się mianem "różowych dmuchaczy" - wydmuchanie powietrza wiąże się bowiem u nich ze sporym wysiłkiem, który prowadzi do zaczerwienienia skóry twarzy.
Występowanie choroby jest związane z czynnikami środowiskowymi - sprzyja mu zanieczyszczenie środowiska i palenie papierosów. Bardziej narażeni są mężczyźni i osoby w podeszłym wieku, a także osoby, które na co dzień wykonują nadmierny wysiłek oddechowy (np. grające na instrumentach dętych). Rozedma bywa również następstwem innych schorzeń ,takich jak dychawica oskrzelowa czy przewlekłe zapalenie oskrzeli.
Zmiany spowodowane przez rozedmę są nieodwracalne, brak jest skutecznego leczenia. Można jedynie w pewnym stopniu łagodzić dokuczliwe objawy i zapobiegać powikłaniom. Niezwykle istotną rolę odgrywa rehabilitacja - odpowiednio dobrane ćwiczenia, usprawniające oddychanie.
Zapobieganie chorobie polega na wyeliminowaniu lub ograniczeniu czynników jej sprzyjających. Rozstanie z papierosami to konieczność. Należy też pamiętać o tym, by nie bagatelizować infekcji układu oddechowego, gdyż nieleczone mogą prowadzić do powikłań i być zaczątkiem uszkodzeń płuc.