​Rozedma płuc - nadmiar powietrza w pęcherzykach płucnych

Rozedma płuc to przewlekła choroba obejmująca płuca, definiowana jako nadmierne powiększenie pęcherzyków płucnych.

Objawy rozedmy płuc

W początkowym stadium choroby objawy mogą nie być dokuczliwe i bywają niezauważone. To głównie duszność, narastająca wraz z postępem uszkodzeń w płucach, która nasila się podczas wysiłku fizycznego. 

Stopniowo lekka zadyszka zamienia się w obniżenie wydolności fizycznej, występuje świszczący oddech, kaszel z lekką wydzieliną. Wskutek postępującego niedotlenienia organizmu pojawiają się symptomy sinicy - zmiana barwy ust i płytki paznokci na szarą lub niebieskawą.

Chorych na rozedmę płuc  określa się mianem "różowych dmuchaczy" - wydmuchanie powietrza wiąże się bowiem u nich ze sporym wysiłkiem, który prowadzi do zaczerwienienia skóry twarzy.

Reklama

Przyczyny uszkodzenia pęcherzyków płucnych

Występowanie choroby jest związane z czynnikami środowiskowymi - sprzyja mu zanieczyszczenie środowiska i palenie papierosów. Bardziej narażeni są mężczyźni i osoby w podeszłym wieku, a także osoby, które na co dzień wykonują nadmierny wysiłek oddechowy (np. grające na instrumentach dętych). Rozedma bywa również następstwem innych schorzeń ,takich  jak dychawica oskrzelowa czy przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Leczenie - czy możliwe jest przywrócenie prawidłowego działania płuc?

Zmiany spowodowane przez rozedmę są nieodwracalne, brak jest skutecznego leczenia. Można jedynie w pewnym stopniu łagodzić dokuczliwe objawy i zapobiegać powikłaniom. Niezwykle istotną rolę odgrywa rehabilitacja - odpowiednio dobrane ćwiczenia, usprawniające oddychanie.

Jak dbać o płuca - zapobieganie wystąpieniu rozedmy płuc

Zapobieganie chorobie polega na wyeliminowaniu lub ograniczeniu czynników jej sprzyjających. Rozstanie z papierosami to konieczność. Należy też pamiętać o tym, by nie bagatelizować infekcji układu oddechowego, gdyż nieleczone mogą prowadzić do powikłań i być zaczątkiem uszkodzeń płuc.INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL