Jak rozpoznać zawał serca?

​Zawał serca najczęściej jest wywołany przez całkowite zamknięcie światła tętnicy wieńcowej przez zakrzep, który powstaje w efekcie pęknięcia blaszki miażdżycowej zwężającej tętnicę.

Ponadto zawał serca może zostać wywołany przez kurcz tętnicy wieńcowej, wrodzoną wadę naczyń wieńcowych, zmiany zatorowo-zakrzepowe w tętnicach wieńcowych, kardiomiopatię przerostową, wady zastawek serca, zatrucie czadem lub przedawkowanie narkotyków.

Poza wrodzonymi wadami, cały szereg przyczyn wywołujących zawał serca zależy w pewnym od samego chorego.

Zawał serca - co to?

Zawał serca, zwany inaczej zawałem mięśnia sercowego lub atakiem serca, to stan martwicy mięśnia sercowego, do którego dochodzi w efekcie niedokrwienia. Początkowo komórki tego narządu przestają się kurczyć, a następnie rozpadają się, w efekcie czego znajdujące się w nich substancje przedostają się do krwi.

Reklama

Jak rozpoznać zawał serca?

Charakterystyczny przy zawale serca jest trwający zwykle około 20 minut ból (czasem bardzo silny), pieczenie lub ucisk za mostkiem. Ale nie u wszystkich zawał serca musi objawiać się bólem w tym charakterystycznym miejscu. 

U osób starszych zamiast bólu może wystąpić po prostu duszność lub zasłabnięcie. Czasem sygnałem zawału serca jest wystąpienie bólu w żuchwie, szyi, na plecach, ręce lub barku. Chory zwykle jest też oblany zimnym potem i odczuwa zawroty głowy. Wiele osób po przeżyciu zawału serca mówi również o towarzyszącym mu lęku przed śmiercią. 

Zasada szybkiego szukania pomocy a zawał serca

Jeżeli wystąpiły symptomy wskazujące na to, że właśnie przeżywa się zawał, szansą na uratowanie życia jest bezzwłoczne wezwanie pomocy. Niestety, ponad połowa zawałowców umiera zanim przyjedzie karetka.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: jak rozpoznać zawał serca | objawy zawału
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL