Owoce z największą dawką witaminy C. Opóźniają starzenie, zmniejszają ryzyko nowotworów

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, spełnia szereg bardzo ważnych funkcji. Wzmacnia odporność, przyspiesza gojenia ran, spowalnianie procesy starzenia się skóry czy zwalcza wolne rodniki przyczyniające się do uszkodzenia DNA. Przyjęło się w ogólnym przekonaniu, że to cytrusy mają najwięcej witaminy C. To jednak nieprawda. Sprawdzamy więc, które owoce mają najwięcej witaminy C i po które warto sięgać, by zapewnić sobie dzienną jej dawkę.

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę C?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C różni się w zależności od płci, wieku czy stanu zdrowia danej osoby. Niemniej jednak zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, dla dorosłych osób średnie dzienne zapotrzebowania na tę witaminę to około 80-90 miligramów. Ta dawka jest wystarczająca, aby zapobiegać niedoborom witaminy C oraz utrzymać ogólny stan zdrowia. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C dla różnych grup wynosi:

Reklama
  • palacze oraz osoby uprawiające sport: tu zaleca się spożywanie co najmniej 200 mg, ponieważ ciało człowieka odzyskuje niemal cały zużywany przez siebie kwas askorbinowy;
  • kobiety w ciąży: około 100 mg witaminy C na dobę;
  • kobiety karmiące piersią: minimum 120 mg;
  • choroby takie jak niedokrwistość: w tym przypadku zwiększona dzienna dawka witaminy C pomaga w lepszej przyswajalności żelaza z pożywienia.

Swoje dzienne zapotrzebowanie na witaminę C warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Niemniej jednak warto podkreślić, że ta jest rozpuszczalna w wodzie. To oznacza, że witamina C wydalana jest z organizmu wraz z moczem i niezwykle trudno ją przedawkować. Witamina musi być dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem, ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie jej syntetyzować.

Jaki owoc w Polsce ma najwięcej witaminy C?

Przyjęło się przekonanie, że najwięcej witaminy C ma cytryna. Te owoce są bogatym jej źródłem, ponieważ sok z jednego tylko owocu to aż 35% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. W naszym kraju nie brakuje jednak rodzimych owoców, które mogą pochwalić się znacznie większą jej ilością. Jaki owoc w Polsce ma najwięcej witamin? Zdecydowanym liderem rankingu są owoce dzikiej róży.

Dzika róża 100 gramach świeżej masy owoców ma aż od 250 do 800 mg witaminy C. To jednak niejedyne jej spore źródło. Warto również wskazać chociażby na czarne porzeczki. Te z kolei w 100 gramach mają od 100 do 300 mg witaminy C. Warto również sięgać w sezonie po truskawki. Tu zawartość waha się od 46 do 90 mg/100 g. Jakie owoce w Polsce mają dużą ilość witaminy C? Warto również sięgać po agrest, jabłka, maliny, poziomki, gruszki oraz śliwki.

Czy cytrusy to tylko źródło witaminy C?

Zjedzenie jednej pomarańczy zaspokoi dziennie zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. Cytrusy to jednak mnogość pozytywnych witamin oraz minerałów, dlatego warto po nie sięgać nie tylko ze względu na kwas askorbinowy. Dlaczego warto jeść cytrusy? Zaczynając od samej cytryny, trzeba przypomnieć o zawartości witamin z grupy B, magnezu, potasu, wapnia i żelaza.

Najzdrowsze cytrusy to grejpfruty. Zawierają w swym składzie witaminy C  (30-70 mg), A i z grupy B. Dodatkowo mogą pochwalić się minerałami jak mangan, magnez potas czy fosforWystępująca naringina wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia procesów nowotworowych w organizmie. Grejpfruty wspomagają odchudzanie, warto więc po nie sięgać z uwagi na liczne enzymy

Przeczytaj równieżUsuwa plamki i wypełnia drobne zmarszczki. Już kilka kropli soku potrafi zdziałać cuda

Pomarańcze z kolei to bogate źródło beta-karotenu. Oprócz witaminy C (od 30 do 50 mg/100 g produktu) zapobiegają powstawaniu kamieni w nerkach, ponieważ skutecznie zmniejszają krystalizację szczawianów wapnia i kwasu moczowego. Pomarańcze to bogate źródło wapnia, miedzi, potasu i witamin z grupy B. 

Co wyróżnia mandarynki? Te również są źródłem witaminy C, przede wszystkim jednak jako jedyne zawierają nobiletynę. Ta należy do grupy flawonoidów i sprzyja profilaktyce cukrzycy typu 2, miażdżycy naczyń krwionośnych oraz otyłości. Oprócz tego te kojarzące się ze świętami owoce zawierają dużą ilość witaminy A. Dodatkowo poprawiają wzrok i kondycję skóry i mogą wspomagać profilaktykę antynowotworową z uwagi na obecność przeciwutleniaczy

Jakie owoce mają najwięcej witaminy C?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę bardziej egzotyczne owoce, najwięcej witaminy C ma śliwka kakadu. Ta w 100 g produktu może zawierać jej aż od 1000 do 5300 mg. Śliwka kakadu naturalnie występuje w Australii i jest stałym elementem diety Aborygenów. Spożywane są na surowo lub w formie dżemów. Jakie owoce mają najwięcej witaminy C? Warto rozglądać się również za owocami:

  • camu camu: jagody z Ameryki Południowej, w których ilość witaminy C zależy od dojrzałości owoców, według różnych badań w 100 g świeżych, dojrzałych owoców znajduje się nawet 1900 mg witaminy, a niedojrzałych ponad 2000 mg;
  • acerola: określana także jako wiśnia z Barbados, która charakteryzuje się bardzo łatwą przyswajalnością witaminy C, tej w aceroli jest 1677,6 mg na 100 g owocu;
  • jagody acai: to jagoda palmy brazylijskiej, w której może być nawet 1500 mg witaminy C na 100 g owoców.

Które owoce mają najwięcej witaminy C? Warto również sięgać po te bardziej popularne jak na przykład owoce rokitnika, ananasy, morele, winogrona, daktyle czy nektarynki. Szczególnie w owocach rokitnika jej zawartość jest spora, bo to ok. 200 mg witaminy C na 100 g produktu.

Źródła: WHO/kobieta.interia.pl

CZYTAJ TAKŻE:

Lepsze od orzechów włoskich. Pomagają obniżyć ciśnienie i cholesterol, przyspieszają przemianę materii

Dobre na pamięć, stres i wysokie ciśnienie. Jedz między posiłkami lub pij pół szklanki dziennie

Jeden z najzdrowszych soków na świecie. Ochroni oczy, wesprze wątrobę, serce i skórę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witamina C | owoce | dzika róża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL