Jak prawidłowo mierzyć temperaturę? Tak unikniesz błędów

Mierzenie temperatury wydaje się prostą czynnością, jednak zdarza się, że wykonujemy ją niewłaściwie. Najczęstsze błędy przy mierzeniu gorączki dotyczą złego miejsca pomiaru lub zbyt krótkiego trzymania termometru pod pachą. Jak zatem prawidłowo mierzyć temperaturę? Wyjaśniamy.

Prawidłowa temperatura - ile wynosi?

Prawidłowa temperatura ciała to 36,4-37 st. Należy jednak pamiętać, że na uzyskane wartości wpływa wiele czynników. Mierzona temperatura może różnić się w zależności od pory dnia, użytego termometru czy miejsca pomiaru. Uważa się, że w najbardziej skrajnych przypadkach różnice te mogą wynosić nawet 1 stopień. Trzeba również wiedzieć, że temperatura mierzona bliżej wnętrza ciała zawsze będzie wyższa.

Jaki termometr wybrać?

W wielu domach wciąż znaleźć można termometr rtęciowy. Nie jest to jednak najlepszy wybór i warto rozważyć jego zmianę. Termometry rtęciowe zostały w 2009 roku wycofane ze sprzedaży na terenie całej Unii Europejskiej. Uznano wówczas, że rtęć może w szkodliwy sposób wpływać na nasze zdrowie. 

Reklama

Dziś najpowszechniej używany jest dotykowy termometr elektroniczny. Zakupić go można w każdej aptece już za 10-15 zł. Sprzęt uznawany jest za średnio dokładny. 

Inną grupą produktów są termometry na podczerwień. Te bezdotykowe stosuje się na czole, z kolei dotykowe wkłada się do ucha. Są nieco droższe od prostych termometrów elektronicznych i kosztować mogą, w zależności od producenta, od 50 do nawet kilkuset złotych.

Gdzie najlepiej przykładać termometr i ile go trzymać?

Wszystko zależy od używanego sprzętu. Przed pierwszym użyciem termometru należy dokładnie przeczytać ulotkę i zapoznać się z zaleceniami producenta.

Prosty, dotykowy termometr elektroniczny używany jest w jamie ustnej, dole pachowym i odbycie. Czas pomiaru to najczęściej 15-60 sekund, w zależności od producenta. 

Termometry na podczerwień działają znacznie szybciej. Precyzyjnie mierzą temperaturę już w 1-2 sekundy. Kieruje się je na 2-5 cm od czoła lub wkłada do ucha. 

Bezdotykowe termometry na podczerwień mają jeszcze jedną zaletę. Tego typu sprzęt nie musi być używany wyłącznie w celach medycznych. Takim termometrem można sprawdzić również np. temperaturę wody.

Mierzenie gorączki - najczęstsze błędy

W przypadku zwykłego termometru dotykowego najpowszechniejszym błędem jest zbyt krótkie trzymanie go pod pachą, w ustach lub odbycie. Przed użyciem należy sprawdzić zalecenia producenta i dokładnie ich przestrzegać. Na szczęście, większość tego typu produktów ma zainstalowany specjalny alarm, który informuje o zakończonym mierzeniu temperatury. Nie należy skracać tego czasu, ponieważ może to dać błędny wynik pomiaru. 

W przypadku termometrów na podczerwień najczęstszym błędem jest niewłaściwa odległość termometru od skóry. Większość producentów sugeruje, aby było to od 2 do 5 cm. Zbyt daleki lub zbyt bliski pomiar może dać błędny wynik. To samo dotyczy wyboru niewłaściwego miejsca, np. dłoni, czy pomiaru przez ubranie, np. czapkę.

Niezależnie od typu termometru, mierząc temperaturę, należy również uwzględniać inne czynniki. Pomiar może być zachwiany w przypadku, gdy pacjent wykonywał wcześniej męczące czynności. To samo dotyczy osób, które chwilę przed mierzeniem przebywały w bardzo ciepłym lub zimnym pomieszczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: 

Stan podgorączkowy - co może być przyczyną?

Masz gorączkę? Zbij ją naturalnymi sposobami

Jak szybko obniżyć gorączkę u dziecka bez użycia leków?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: gorączka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL