Nietypowe objawy, które zwiastują demencję. Chorują coraz młodsi

Przez wiele lat demencję przypisywano ludziom starszym i kojarzono ją z zanikiem pamięci. Otępienie to postępujące upośledzenie wielu funkcji mózgu – utrata zdolności zapamiętywania, uczenia się, a nawet wysławiania czy poruszania. Chociaż większa część pacjentów to seniorzy, to coraz częściej demencję stwierdza się u młodszych osób, z czego najmłodszy pacjent ma zaledwie 19 lat. Jakie są pierwsze objawy demencji?

Demencja czyli otępienie starcze - co to jest?

Demencja jest zespołem objawów świadczących o pogorszeniu sprawności umysłowej, które wynika ze zmian zachodzących w mózgu lub choroby mózgu. W przebiegu otępienia dochodzi do zaburzeń pamięci, orientacji w terenie, utraty zdolności uczenia się. Pacjenci z demencją mają także coraz większe problemy z logicznym myśleniem, liczeniem, wysławianiem się, a także oceną otaczającego ich świata. W Polsce demencja dotyczy ponad pół miliona osób, a prawdopodobieństwo otępienia starczego rośnie wraz z wiekiem. Najczęściej demencję stwierdza się u pacjentów po 65. roku życia.   

Reklama

Demencja a choroba Alzheimera - czym się różnią?

Demencja nie jest równoznaczna z chorobą Alzheimera, ponieważ alzheimer jest zaliczany jako najcięższa postać demencji. Choroba powoduje uszkodzenia w korze mózgowej, a zmiany te są nieodwracalne i postępujące. Łagodna postać demencji charakteryzuje się innymi objawami niż choroba Alzheimera, dlatego nie są to te same jednostki chorobowe. 

Najmłodszy pacjent z demencją ma 19 lat

Chociaż termin demencji starczej - jak nazwa wskazuje - kojarzy się przede wszystkim z osobami w starszym wieku, to okazuje się, że coraz częściej są diagnozowane przypadki u osób zdecydowanie młodszych. Najmłodszym pacjentem z demencją jest 19-letni nastolatek z Chin, który pierwsze objawy zaczął obserwować u siebie już w 17. roku życia. Początkowo pojawiły się u młodego mężczyzny problemy z koncentracją oraz zaburzenia pamięci. Miał problem, by przypomnieć sobie, gdzie odłożył dany przedmiot, a także zauważał u siebie kłopoty z czytaniem. U mężczyzny wykryto wczesne markery choroby Alzheimera, jednak badania prowadzone nad genomem nie ujawniły mutacji genów, które są do tej pory znane naukowcom zajmującym się badaniami nad alzheimerem. 

Pierwsze objawy demencji

Pierwsze objawy demencji mogą być niezauważalne, często pacjenci znajdują ich inną przyczynę: stres, natłok obowiązków, roztargnienie. Jednak powtarzające się objawy powinny być sygnałem alarmowym, zwłaszcza dla osób młodych i w średnim wieku. 

Do pierwszych objawów demencji zalicza się:

  • częste zadawanie tych samych pytań z powodu trudności w zapamiętywaniu nowych informacji, np.: "o której wrócisz do domu?", "na kiedy się umówiliśmy?";
  • problem z używaniem odpowiedniego słownictwa, używanie słów niezgodnych z kontekstem wypowiedzi;
  • problem z liczeniem, który najczęściej ujawnia się w trakcie robienia zakupów czy opłacania rachunków;
  • sporadyczne problemy z orientacją w terenie, niezdolność do powrotu do domu czy miejsca, do którego się kierowaliśmy, a które jest nam dobrze znane;
  • zmiany nastroju i zachowania;
  • wycofanie z życia społecznego, rezygnacja z hobby, ulubionych zajęć i spotkań z przyjaciółmi;
  • odkładanie rzeczy w nietypowe miejsca (np. klucze w lodówce, kapcie w szafce kuchennej);
  • kłopoty z rozwiązywaniem problemów.

Jak zapobiegać demencji?

Na demencję nie istnieje żaden lek, który mógłby cofnąć chorobę. Objawy mają charakter postępujący, a przypadłość jest nieuleczalna. Istnieją jednak metody, które mogą spowolnić rozwój demencji i na dłużej zachować choremu sprawność intelektualną. Naukowcy są zgodni, że dużą rolę w walce z chorobą u osób ze zwiększonym ryzykiem demencji, jest dieta. Spośród wszystkich najlepsza jest dieta śródziemnomorska, bogata w kwasy omega-3 oraz witaminy z grupy B, które wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. 

Ważne jest, by pacjenci nieustannie stymulowali mózg do pracy, a najlepszymi ćwiczeniami są: czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, gry logiczne i karciane. Pacjentów zachęca się także do prowadzenia dziennika lub pamiętnika, dzięki czemu mogą oni ćwiczyć pamięć, przypominając sobie wydarzenia z całego dnia, a następnie spisując je na papier. 

Aby pacjent jak najdłużej zachował dobrą kondycję psychiczną, należy zachęcać go do aktywności fizycznej oraz regularnych spotkań z przyjaciółmi. Utrzymywanie prawidłowych relacji z innymi minimalizuje wahania nastroju, poczucie osamotnienia, a nawet agresji, która może pojawiać się u osób z demencją.

CZYTAJ TAKŻE: 

To często pierwszy objaw demencji. Zwróć uwagę na jedno

Gen, który zwiększa ryzyko choroby Alzheimera. Ma go 15 proc. społeczeństwa

Alzheimer to cukrzyca typu trzeciego. Styl życia ma wpływ na mózg

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL