Ćwiczenie pamięci a profilaktyka choroby Alzheimera

Odpowiednia profilaktyka może znacząco opóźnić rozwój choroby Alzheimera. Badania pokazują, że nawet o pięć lat. Istotnym elementem profilaktyki jest ćwiczenie pamięci. Forma jest dowolna. Wykorzystać można do tego czytanie, rozwiązywanie krzyżówek czy nawet uczenie się teksów ulubionych piosenek. Poniżej przedstawiamy więcej informacji na temat znaczenia ćwiczeń pamięci w profilaktyce choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera - charakterystyka

Na chorobę Alzheimera choruje w Polsce ponad 350 tys. osób. Uważa się, że jest to główna przyczyna otępienia osób powyżej 65. roku życia.

U pacjentów wystąpić mogą takie objawy jak:

Reklama
  •   afazja - zaburzenia mowy, 
  •   apraksja - niezdolność do wykonywania prostych czynności, np. posługiwania się sztućcami,
  •   agnozja - zaburzenia widzenia,
  •   zaburzenia orientacji,
  •   zaburzenia pamięci,
  •   zaniedbanie higieny,
  •   problemy z pisaniem,
  •   nagłe zmiany nastrojów,
  •   agresja,
  •   gubienie się,
  •   chowanie rzeczy w dziwnych miejscach i zapominanie o nich,
  •   wycofanie z kontaktów towarzyskich.

Bezpośrednia przyczyna choroby Alzheimera nie jest znana. Istnieją różne hipotezy na ten temat. Za chorobę mogą odpowiadać: zmniejszona synteza neuroprzekaźnika acetylocholiny, nieprawidłowości białka tau, ubytek komórek miejsca sinawego, wyższe poziomy aktywacji komórek mikrogleju, zanieczyszczenie powietrza czy nawet wirus opryszczki.

Choroba Alzheimera - profilaktyka

Najnowsze badania wskazują, że nawet doskonała profilaktyka nie jest w stanie zapobiec chorobie Alzheimera. Nie oznacza to jednak, że nie warto jej stosować. Odpowiedni styl życia jest bowiem w stanie znacząco opóźnić objawy choroby i tym samym dłużej utrzymać chorego w dobrej kondycji. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Chicago uważają, że profilaktyka jest w stanie opóźnić Alzheimera nawet o pięć lat. Istotne jest przede wszystkim jak najdłuższe podtrzymywanie aktywności umysłowej.

Potwierdza to badanie, w którym przez kilka lat obserwowano osoby powyżej 80. roku życia. Na początku badania uczestnicy zapytani zostali m.in. o styl życia, zainteresowania oraz formę spędzania wolnego czasu. Miało to określić ich aktywność umysłową. Co istotne, w dniu rozpoczęcia badania, żadna z osób nie miała objawów choroby Alzheimera. Po kilku latach choroba rozwinęła się u ponad 25 proc badanach, jednak jej przebieg się różnił. U osób aktywnych umysłowo objawy choroby pojawiły się dopiero po 94. roku życia, u pozostałych dużo wcześniej, bo około 88. roku życia. Inne badanie, tym razem naukowców z Narodowej Akademii Nauk w Stanach Zjednoczonych, wykazało, że Alzheimera opóźnić może regularne czytanie książek.

Profilaktyka powszechnie kojarzy się z odpowiednią dawką ruchu czy właściwą dietą. Powyższe badania pokazują jednak, że warto myśleć o niej znacznie szerzej. Aktywność umysłowa czy też mówiąc prościej, ćwiczenie pamięci, to istotna czynność, która jest jednym z elementów zdrowego stylu życia. Aktywność umysłowa, podobnie jak fizyczna, poprawia ukrwienie mózgu i metabolizm różnych tkanek, co w istotny sposób może opóźniać wystąpienie i rozwój niektórych chorób, w tym choroby Alzheimera.

Alzheimer - aktywność umysłowa

Na koniec warto zastanowić się, czym właściwie jest omawiana aktywność. Przede wszystkim należy pamiętać, że rodzaj ćwiczeń powinien być dopasowany do możliwości i zainteresowań seniora. Aktywność ma sens wyłącznie wtedy, gdy wykonywana jest regularnie, dlatego ćwiczenia muszą sprawiać seniorowi przyjemności. Poza wspomnianym już czytaniem, doskonale sprawdzą się także takie czynności jak pisanie, gra w gry planszowe, rozwiązywanie krzyżówek czy uczenie się tekstów ulubionych piosenek. Każda z opisanych czynności doskonale pobudza pracę mózgu. Innym pomysłem są gotowe pozycje książkowe. Na rynku znaleźć można wiele publikacji dla seniorów, które zachęcają do codziennej "gimnastyki" umysłu. To zwykle zbiory łamigłówek i zadań do wykonania. 


CZYTAJ TAKŻE: 

Alzheimer może być wywołany bakterią z nosa

Co zwiększa ryzyko zachorowania na alzheimera?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL