O tej porze "naładujesz się" witaminą D. Istotnych kilka szczegółów

Słońce jest najlepszym źródłem witaminy D. A kiedy w naszym kraju możemy cieszyć się największą liczbą dni ze słońcem? Oczywiście w lecie. Jak najlepiej w tym okresie pozyskać witaminę D? Na jakie szczegóły powinniśmy zwracać uwagę? Kluczowe znaczenie przypisuje się porze dnia i powierzchni odsłoniętego ciała.

Witamina D. Co wpływa na syntezę skórną?

Witamina D powstaje w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych - promieniowania UVB. Z tego powodu nazywana jest "witaminą słońca". Niektórym wydaje się, że wystarczy wyjść na chwilę na słońce i już. Tak nie jest. Nie trzeba się jednak też intensywnie opalać. Istotne jest, kiedy dokładnie przebywamy na zewnątrz, a nawet, jak jesteśmy wtedy ubrani. Uwzględnić też trzeba wiele innych czynników, które wpływają na pozyskiwanie witaminy D ze słońca.

Głównym powodem, dla którego tak wielu osobom w Polsce brakuje witaminy D (eksperci wskazują, że chodzi o ponad 90 proc. Polaków), jest położenie geograficzne. Efektywność syntezy skórnej zależy od: pory roku, pory dnia, stopnia nasłonecznienia, grubości pokrywy chmur, a nawet stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Reklama

Istotny jest czas ekspozycji na promieniowanie słoneczne, stopień odsłonięcia ciała, a także to, czy skórę pokrywają filtry UV, czy też nie. Kremy z filtrem mają zmniejszać syntezę witaminy D, jednak, co należy podkreślić, służą one ochronie przed szkodliwym działaniem słońca i groźnymi nowotworami skóry, dlatego nie można zupełnie z nich rezygnować. Co jeszcze tyczy się skóry - im jaśniejsza karnacja, tym szybciej promienie słoneczne są absorbowane.

Wchłanianie witaminy D do krwi ogranicza tkanka tłuszczowa. Wiek także ma znaczenie. Jak wykazały badania - wydajność produkcji witaminy D spada wraz z wiekiem.

Witamina D. Kiedy przebywać na zewnątrz?

Mamy lato, słońce dogrzewa, niebo bezchmurne. W jakich godzinach powinniśmy przebywać na zewnątrz, by "naładować się" witaminą D?

W Polsce w tym okresie synteza skórna witaminy D jest efektywna między godz. 10 a 15. Jeśli na zewnątrz będziemy przebywać wcześniej lub później, kąt padania promieni słonecznych nie będzie już odpowiedni. Wiele badań wskazuje, że organizm najskuteczniej wytwarza witaminę D w południe.

Promienie słońca powinniśmy "łapać" przez co najmniej 15 minut, ale, uwaga - przy odsłonięciu 18 proc. ciała, którego nie pokrywają kremy z filtrem. Eksperci wskazują, że powierzchnia ciała będzie wystarczająco odsłonięta, kiedy będziemy mieli na sobie koszulkę z krótkim rękawkiem i krótkie spodenki. Odsłonięcie większej powierzchni ciała pozwoli jednak wytworzyć więcej witaminy D.

Krótsza ekspozycja na słońce zalecana jest osobom z jaśniejszą skórą. Noworodki i niemowlęta nie powinny przebywać na słońcu.

Jeśli latem uda się uzupełnić braki witaminy D, utrzyma się ona w organizmie przez 2-3 miesiące.

Kremy z filtrem a witamina D. Kiedy ich używać?

Według zaleceń, by dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D w ciągu dnia, przez tych kilkanaście minut skóra nie powinna być pokryta kremem z filtrem UV. Po 15-30 minutach ekspozycji na słońce powinniśmy je nałożyć, by chronić się przed jego szkodliwym działaniem. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Witamina D - ile potrzebujemy jej jesienią i zimą?

Oto do czego może prowadzić przesiadywanie na słońcu

Jak bezpiecznie się opalać?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witamina d | witamina d zalecenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL