Domowe sposoby na kleszcze. Będą się trzymały od ciebie z daleka

Kleszcze to prawdziwy postrach osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Czają się nie tylko w lasach i gęstych zaroślach, ale także w miejskich parkach czy na osiedlowych trawnikach. Jak uchronić się przed ich ukąszeniem? Co odstrasza kleszcze? Poznaj pięć skutecznych sposobów.

Kleszcze - gdzie występują? Jak wyglądają?

Kleszcze, czyli pajęczaki z podgromady roztoczy, najczęściej spotkamy w lasach - zarówno liściastych, jak i mieszanych, w gęstych zaroślach, a coraz częściej także na obszarach zieleni miejskiej, np. w parkach czy na osiedlowych trawnikach. Eksperci podkreślają, że ich obecność w miastach może być jednym ze skutków globalnego ocieplenia. Jeszcze kilkanaście lat temu kleszcze spotykane były głównie latem. Dziś z powodzeniem bytują jednak także zimą i jesienią. Uważa się, że chowają się w ściółce dopiero wtedy, gdy temperatura spada poniżej 4-5 stopni Celsjusza.

Po czym poznać kleszcza? Dorosłe osobniki są jasnobrązowe i w stadium larwy mają ok. 0,5 mm. Z kolei w stadium nimfy są nieco większe i osiągają ok. 1,5 mm. Pajęczaki łatwo znajdują swoją ofiarę i atakują zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Przyciągają je: ciepło, dwutlenek węgla zawarty w wydychanym powietrzu, a także zapach potu. Ale to nie wszystko. 

Więcej o tym, kogo i co najbardziej lubią kleszcze, przeczytasz w naszym artykule: Kogo kleszcze lubią najbardziej? Znaczenie ma nie tylko grupa krwi

Reklama

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Kleszcze są bardzo niebezpieczne, dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Po wizycie w lesie lub w parku należy dokładnie obejrzeć ciało, a szczególnie jego owłosione części. To samo dotyczy zwierząt domowych. Trzeba wiedzieć, że pajęczaki te mogą przenosić wiele chorób. Chodzi przede wszystkim o boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu

Jak chronić się przed kleszczami?

Jak najlepiej uchronić się przed kleszczami? 

Na rynku znaleźć można wiele preparatów na kleszcze, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Poniżej znajdziesz pięć domowych sposobów na odstraszenie kleszczy.

1. Odpowiednie ubranie

Wybierając się do lasu lub parku, należy zadbać o odpowiednie ubranie. Warto postawić na: czapkę, długie spodnie, bluzkę z długim rękawem oraz zakrywające stopę buty. Dobrze, jeśli ubrania będą w ciemnym kolorze. Oczywiście właściwy strój nie zawsze uchroni nas przed ukłuciem kleszcza, jednak w pewnym stopniu minimalizuje to ryzyko. 

2. Olejki eteryczne

Sposobem, jaki warto wykorzystać w walce z kleszczami, są z pewnością olejki eteryczne. Uporczywe pajęczaki szczególnie nie lubią zapachu olejków: z drzewa herbacianego, goździkowego, z mięty pieprzowej, tymiankowego, szałwiowego, z trawy cytrynowej, paczulowego, bazyliowego, eukaliptusowego, geranium oraz rozmarynowego. Jak używać olejków? Przed wyjściem z domu należy wymieszać odrobinę olejku z wodą i dokładnie wsmarować w ciało. Innym rozwiązaniem jest mgiełka do ciała. Wodę oraz wybrany olejek należy wlać do opakowania z atomizerem i rozpylić na odsłoniętą skórę. Czynność można powtarzać wielokrotnie podczas wycieczki do lasu czy pikniku na trawie. 

3. Zioła

Mgiełkę do ciała przygotować można również z naparu z ziół. Wystarczy zalać garść ziół wrzącą wodą i gotować przez kilka minut. Tak przygotowaną mieszanką z powodzeniem można spryskać ciało. Jakie zioła wykorzystać do domowej mgiełki? W tym celu dobrze sprawdzą się zwłaszcza: lawenda, szałwia, mięta, tymianek, rozmaryn oraz melisa. Zioła mogą być zarówno świeże, jak i suszone. Wyżej wymienione zioła z powodzeniem można zasadzić w przydomowych ogródkach i na balkonach, co pozwoli ograniczyć wydatki związane z zakupem gotowych produktów.

4. Czosnek

Latem warto włączyć do codziennego jadłospisu duże ilości czosnku. To kolejny produkt, którego szczególnie nie lubią kleszcze. Dlaczego? Czosnek zmienia zapach naszej skóry oraz naszego potu, które stają się dla kleszczy nie do zniesienia. W szczególnych wypadkach, np. podczas pikników, można pokusić się nawet o wysmarowanie skóry czosnkiem.

5. Maści rozgrzewające

Na rynku znaleźć można ogromny wybór maści rozgrzewających. Większość z nich przeznaczona jest na bóle mięśni, bóle stawów czy urazy. Nie każdy jednak wie, że opisywane maści mają również inne zastosowanie - można ich używać do walki z kleszczami. Opisywane produkty zazwyczaj zawierają kamforę, olejek eukaliptusowy, olejek rozmarynowy oraz balsam peruwiański, czyli składniki wyjątkowo nielubiane przez kleszcze. Przed zakupem gotowych produktów odstraszających kleszcze warto sprawdzić więc, czy w naszej domowej apteczce nie znajdują się wyżej wymienione maści. Uzyskany efekt będzie podobny i pozwoli zaoszczędzić pieniądze. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Neuroborelioza a borelioza. Co się dzieje, gdy bakterie atakują układ nerwowy? 

Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy? Uważaj na te regiony

Mało znany skutek ugryzienia przez kleszcza. Czym jest zespół alfa-gal?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kleszcze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL