Jedz, by opóźnić procesy starzenia. Dermatolog wylicza kluczowe produkty

- Codzienne wybory żywieniowe wpływają na wygląd i kondycję skóry - przekonuje lek. dermatolog Anna Bachleda-Curuś. Są produkty, które zawierają witaminy, których skóra potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji. To wbrew powszechnej opinii nie tylko witaminy A i E, znane jako witaminy młodości. Zdrowie i wygląd skóry zależą także od poziomu witamin z grupy B, a także witaminy C i D. I najlepiej, gdy są one pochodzenia naturalnego - wyjaśnia ekspert. Dowiedz się, jakie witaminy służą pięknej skórze i gdzie je znaleźć?

Dermatolog wylicza witaminy dla zdrowej skóry. Nie tylko A i E

- Nasze codzienne wybory żywieniowe wpływają na wygląd i kondycję skóry. Pozytywnie na jej stan wpływają produkty bogate w witaminy - mówi Interii ZDROWIE ekspertka, lek. Anna Bachleda-Curuś, dermatolog z krakowskiej kliniki SCM estetic. Jakie to witaminy? Co konkretnie robią dobrego dla skóry? I gdzie możemy je znaleźć? Odpowiedzi poniżej. 

Witamina B - łagodzi podrażnienia i wspomaga regeneracje skóry

Jeśli chodzi o zdrową i pękną skórę, na uwagę jako pierwsze zasługują witaminy z grupy B, które wykazują właściwości łagodzące podrażnienia, przeciwzapalne, nawilżające, wspomagające regenerację, regulujące wytwarzanie sebum oraz poprawiające elastyczność skóry. 

Reklama

Doskonałe źródła witaminy B2 to: nasiona roślin strączkowych, ziemniaki, migdały, jaja, mięso; witaminę B3 znajdziemy w rybach, ziemniakach, orzechach włoskich, mięsie drobiowym i w produktach pełnoziarnistych. Witaminę B6 natomiast dostarczymy organizmowi wraz z produktami, takimi jak: ryby, mięso wieprzowe i drobiowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona oraz warzywa i owoce.

Witamina A - reguluje poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry

Ponadto skóra potrzebuje witaminy A, która wraz z beta-karotenem pozytywnie oddziałuje na stan nawilżenia, wzmacnia jej strukturę, odpowiada za normalizację wydzielania sebum, przyczynia się do zapobiegania łuszczeniu się naskórka, przesuszeniu oraz nadmiernemu rogowaceniu. Źródło witaminy A to m.in. owoce i warzywa takie, jak: papryka, marchew, buraki, szpinak, brzoskwinia.

Witamina C - naturalny detoks dla skóry

Poza tym warto uzupełnić dietę o witaminę C, która jest naturalnym antyoksydantem, bierze także udział w syntezie kolagenu. Znajdziemy ją zwłaszcza w owocach i warzywach (m.in.: porzeczki, cytrusy, jagody, truskawki, kiwi, natka pietruszki, papryka, jarmuż, kalafior, brokuł).

Witamina E- witamina młodości

Na szczególne wyróżnienie zasługuje również zwana "witaminą młodości" witamina E, która wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, niszczy wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia oraz przyczynia się do nawilżenia skóry. Znajdziemy ją np. w zielonych warzywach, orzechach, pestkach dyni i słonecznika, roślinach strączkowych.

Witamina D - łagodzi stany zapalne skóry

Nie możemy pominąć też witaminy D, która wpływa na poziom nawilżenia skóry oraz może łagodzić stany zapalne, zmniejszać produkcję sebum i hamować rozwój bakterii, przyczyniających się do powstawania trądziku. Witamina ta znajduje się np. w rybach  (łosoś, śledź, węgorz, makrela, tuńczyk), produktach mlecznych, serach dojrzewających, żółtkach jaja kurzego. 

Dla zapewnienia lepszego wchłaniania tej witaminy, dieta powinna być uzupełniona o zdrowe kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Przy komponowaniu diety warto mieć na względzie, że witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach, co możemy zagwarantować sobie np. dodając do sałatek oliwę z oliwek, orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika itp.

Składniki mineralne niezbędne dla zdrowia skóry

Jednak nie tylko witaminy odgrywają kluczową rolę w diecie na piękną skórę. W tej kwestii nie sposób przecenić również znaczenia składników mineralnych, takich jak: cynk, selen, miedź, krzem, siarka, żelazo. Wykazują one bowiem działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, przyspieszają złuszczanie naskórka;  dlatego m.in. wspomagają leczenie trądziku. 

Warto dostarczać sobie ich wraz z pożywieniem (np. sięgając po kaszę jaglaną, soczewicę, płatki owsiane, fasolę, groch, migdały, orzechy, pestki dyni i słonecznika), a także wspomagając się odpowiednio dobraną i sprawdzoną suplementacją.

Oprócz tego, bez wątpienia pozytywnie na naszą skórę wpływa kolagen (jego dobrym źródłem są ryby) oraz wykazujący działanie antyoksydacyjne koenzym Q10 (znajdziemy go np. w rybach, podrobach, produktach pełnoziarnistych, brokułach, szpinaku, orzechach, olejach roślinnych).

CZYTAJ TAKŻE:

Dermatolog wylicza, co najbardziej szkodzi skórze z problemami. Natychmiast wyrzuć z diety

Najlepsza maść na stan zapalny skóry. Zawsze miej w apteczce

Dieta przeciwzapalna. Pomoże na hashimoto i choroby skóry

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witamina B | witamina a | witamina d
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL