Co jeść przy hashimoto, żeby schudnąć? Ta dieta wycisza stan zapalny tarczycy
Na chorobę Hashimoto cierpi coraz więcej osób. Jej skutkiem jest zwykle niedoczynność tarczycy, która pociąga za sobą m.in. zaburzenia metaboliczne, przybieranie na wadze, zmęczenie, przygnębienie oraz senność. Czy można zredukować te objawy za pomocą diety? Tak, pod warunkiem że zrobi się to mądrze. Sprawdź, które produkty pomogą uporać się z przykrymi skutkami schorzenia.
Choroba Hashimoto kojarzona jest z niedomaganiem tarczycy, ale w rzeczywistości to stan zapalny całego organizmu. Wpływa nie tylko na samopoczucie, ale na wszelkie procesy, które przebiegają w organizmie. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą narzekać m.in. przewlekłe zmęczenie, przygnębienia i senność, ale także na gwałtowne przybieranie na wadze lub problemy ze zrzuceniem dodatkowych kilogramów. Wpływ choroby na zaburzenia metaboliczne, sprawia, że chcemy załagodzić jej skutki, a nawet im przeciwdziałać. Czy można to zrobić za pomocą diety?
Większość osób przy redukcji masy ciała nie skupia się na tym, co jeść, ale jaka jest kaloryczność spożywanych posiłków. Osoby z chorobą Hashimoto i niedoczynnością tarczycy nie mogą myśleć w ten sposób. W ich przypadku dieta ma przede wszystkim za zadanie wyciszyć stan zapalny i organizmu odżywić tarczycę. Odchudzanie jest niejako efektem ubocznym takiem diety, choć oczywiście kaloryczność i indeks glikemiczny spożywanych produktów nie pozostają bez znaczenia.
Należy pamiętać, aby nie ucinać zbyt dużej liczby swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Przyjmuje się, że zmniejszenie ich dziennego limitu o 200-300 kcal to wystarczająco dużo, aby zapewnić sobie zdrowe odchudzanie. Drastyczne cięcie kalorii, głodówki, detoksy, diety monoskładnikowe lub wykluczenia całych grup produktów - mogą w przypadku chorób autoimmunologicznych, w tym choroby Hashimoto, dać skutek odwrotny od zamierzonego i doprowadzić organizm do ogromnego stresu - co dalej prowadzi do tycia i efektu jo-jo.
Osoby chorujące na Hashimoto często cierpią także na schorzenia układu pokarmowego. Zespół jelita drażliwego, problemy z wypróżnianiem oraz inne dolegliwości gastryczne to częsty objaw przy tym schorzeniu. Bardzo często osoby chore cierpią na alergie pokarmowe, nietolerancję glutenu, nabiału oraz soi. Z tego powodu bardzo popularna jest dieta eliminacyjna, która zakłada unikanie produktów, zawierających alergeny. Wybranie jej może się jednak wiązać z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi, jeśli podejmiemy nieodpowiednie kroki. Warto przed jej wprowadzeniem skonsultować się z dietetykiem oraz wykonać konieczne badania.
W hashimoto zalecana jest także dieta śródziemnomorska. W odróżnieniu od diety zachodniej jej głównym składnikiem nie jest mięso, ani produkty wysoko przetworzone. Składa się z dużej ilości warzyw i owoców, jakościowych tłuszczów, jak oliwa z oliwek czy awokado, oraz ryb i owoców morza.
Zasady diety śródziemnomoroskiej warto połączyć z tymi z diety przeciwzapalnej. Nie udowodniono co prawa jej wpływu na leczenie przyczyn choroby, ale jej stosowanie może załagodzić objawy hashimoto. Ten sposób żywienia zakłada przyjmowanie składników, które związane są z wyciszaniem przewlekłego stanu zapalnego. Należą do nich kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik, witaminy E i C, magnez, beta-karoten oraz antyoksydanty.
Hashimoto często idzie w parze z insulinoopornością. Dlatego, jeśli masz problemy z wrażliwością komórek ciała na insulinę, warto zwrócić uwagę na dietę, która opiera się na indeksie glikemicznym. Dzięki niej uchronisz się od nagłych skoków cukru we krwi, a tym samym odchudzanie może stać się prostsze przez brak napadów głodu oraz opanowanie nadwyżek insuliny we krwi. Dieta polega na przyjmowaniu produktów o dużej zawartości błonnika, zdrowych tłuszczów oraz warzyw i owoców. Przez właściwe komponowanie posiłków jest prosta do utrzymania i satysfakcjonująca.
Przy chorobie Hashimoto kluczowe jest spożywanie produktów o wysokiej wartości odżywczej, działający przeciwzapalnie i wzmacniających. Przede wszystkim powinna składać się ze świeżych (najlepiej surowych) owoców i warzyw, które dostarczą organizmowi potrzebnych związków mineralnych i witamin. Wybieraj zwłaszcza owoce zielone - np. sałatę, szpinak i szparagi, a owoce - ciemnofioletowe - w tym wszelkie jagody i borówki - są kopalnią antyoksydantów, a przez to, że są niskokaloryczne, możesz je jeść bez ograniczeń.
Sięgając po produkty zbożowe - kasze, makarony, ryż czy mąkę - wybierać należy tylko ich pełnoziarniste wersje. Są bogate w błonnik, dzięki czemu wspierają prace jelit, nie podnoszą szybko poziomu cukru we krwi - organizm potrzebuje bowiem dłuższej chwili, aby je strawić. Dla osób z diagnozą hashimoto doskonała będzie: pełnoziarnista owsianka, kasza bulgur i gryczana, ciemny ryż, pełnoziarnisty makaron.
"Hashimotkom" zaleca się ograniczyć ilość nabiału w diecie. Powinien on występować głównie w postaci sfermentowanej, ulepszony o cenne dla jelit bakterie probiotyczne, które wspomogą układ trawienny.
Osoby chorujące na Hashimoto powinny postawić na produkty uzupełniające selen oraz jod, ponieważ to one regulują syntezę hormonów tarczycy. Ich źródłem są m.in ryby morskie i owoce morza. Warto także zwrócić uwagę na źródła witaminy D (np. jaja) oraz żelazo (strączki, szpinak, chude mięso) - to składniki, które wspierają funkcjonowanie tarczycy. Konieczne jest także bieżące kontrolowanie poziomu tych pierwiastków w organizmie, a w razie potrzeby - ich dodatkowa suplementacja.
Ważne jest także, aby codzienne posiłki były dobrze zbliansowane - składały się z węglowodanów, zdrowych tłuszczów oraz białka. Dzięki temu dania będą sycące, a napady głodu nie będą ci grozić. Postaw na pięć posiłków dziennie. Regularne jedzenie pozwoli ci na utrzymanie poziomu energii na równym poziomie przez cały dzień, uchroni przed skokami insuliny i napadami głodu.
Czytaj także: Jak skomponować idealny posiłek? Stosuj zasady Talerza Zdrowego żywienia
Przed eliminowaniem produktów z naszego jadłospisu warto się najpierw upewnić, czy jest to rzeczywiście koniecznie. W wielu wypadkach wystarczy unikać pewnych składników oraz nie przyjmować ich zbyt często. Zbyt restrykcyjne podejście może skutkować wieloma komplikacjami zdrowotnymi w przyszłości.
Z diety wykluczyć należy trzy grupy produktów, które działają prozapalnie. Są to:
- cukry proste (białe pieczywo, makarony, mąka, słodycze)
- produkty wysokoprzetworzone (w tym fast foody)
- nabiał
W przypadku zbóż warto unikać ich mocno przetworzonej wersji. Białe pieczywo ma wysoki indeks glikemiczny oraz mało wartości odżywczych. Mleko oraz przetwory na jego bazie mogą podrażniać układ pokarmowy.
Warto zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, czerwonego mięsa, podrobów, wędlin oraz produktów zawierających tłuszcze nasycone. Mogą wpłynąć na zaostrzenie się stanu zapalnego i powodować gorsze samopoczucie.
Warto także zrezygnować ze słodkich napojów, kawy oraz herbaty. Przyjmowanie ich w dużych ilościach może negatywnie wpłynąć na nasz układ pokarmowy. Dobrze jest zamienić je na soki oraz ziołowe herbatki. Do minimum należy ograniczyć mleko i niefermentowane produkty mleczne.
Dzień 1.
I śniadanie: Omlet ze szpinakiem i pomidorkami koktajlowymi, chleb żytni
II śniadanie: Koktajl z kefiru, mrożonych owoców leśnych, połówki banana i siemienia lnianego
Obiad: Pieczony łosoś z dodatkiem ciemnego ryżu i surówką z marchewki
Podwieczorek: Mieszanka orzechów, gorzka czekolada
Kolacja: Zupa krem z dyni
Dzień 2.
I śniadanie: Owsianka na mleku roślinnym z dodatkiem mrożonych lub świeżych malin i truskawek
II śniadanie: Miks sałat z kurczakiem, czerwoną cebulą, ogórkiem, papryką i pestkami dyni oraz oliwą z oliwek
Obiad: Kasza pęczak lub ryż pełnoziarnisty z dodatkiem curry z krewetkami w mleku kokosowym
Podwieczorek: Smoothie ze szpinaku, gruszki, jabłka i selera naciowego
Kolacja: Wrap pełnoziarnisty z hummusem oraz dodatkiem chrupiących warzyw
Dzień 3.
I śniadanie: Kanapki żytnie z awokado, jajkiem sadzonym i szczypiorkiem
II śniadanie: Sałatka z rukolą, pieczonym burakiem, orzechami włoskim i dressingiem z dodatkiem octu balsamicznego
Obiad: Pełnoziarniste spaghetti z sosem pomidorowym i klopsikami z mięsa drobiowego
Podwieczorek: Jogurt z dodatkiem domowej granoli i borówek amerykańskich
Kolacja: Kanapka pełnoziarnista z pastą z zielonego groszku i miętą, rzodkiewki
CZYTAJ TAKŻE:
Pij na skołatane nerwy. Reguluje ciśnienie krwi i odtruwa organizm
Przygotujesz z zaledwie trzech składników. Tak zdrowego deseru jeszcze nie jadłeś
Cierpi na nią ok. 1,5 mld ludzi na całym świecie. Objawy mylimy z przemęczeniem