Maść cholesterolowa. Panaceum na choroby skóry

Zmagając się z problemami skórnymi pacjenci sięgają zazwyczaj po środki przeznaczone dla danej dolegliwości. Na rynku dostępne są preparaty na skórę suchą, podrażnioną, naczynkową, atopową – szeroki wybór preparatów pozwala walczyć z każdą niedoskonałością skórną czy chorobą. Jednym z prostych, ale skutecznych środków, jest maść cholesterolowa. Co w sobie zawiera i w jakich sytuacjach pomaga?

Maść cholesterolowa - co to jest?

Przede wszystkim maść cholesterolowa stanowi bazę do innych kremów i maści leczniczych. Znajduje się w preparatach stosowanych przez osoby, które doznały oparzenia skóry lub leczyły się produktami sterydowymi. Maść cholesterolowa jest również zawarta w maściach leczniczych stosowanych przy atopowym zapaleniu skóry.

CZYTAJ TAKŻE: Objawy wysokiego cholesterolu zobaczysz na paznokciach 

Reklama

Maść cholesterolowa - skład

W maści cholesterolowej znajduje się wazelina, parafina i jej najważniejszy składnik, czyli cholesterol. Ma on za zadanie przede wszystkim zatrzymywać wodę w skórze oraz wzmacniać jej funkcje ochronne. Z wiekiem skóra zawiera coraz mniej cholesterolu, co powoduje jej starzenie się - skóra zaczyna być sucha, wiotka i podatna na zmarszczki.  

Maść cholesterolowa jest biała i ma dość gęstą konsystencję.

Maść cholesterolowa - właściwości

Maść cholesterolowa w szczególności ma działanie natłuszczające i ochronne. Tworzy ochronny płaszcz na skórze, zapobiegając utracie wody oraz chroniąc przed szkodliwymi czynnikami. Dzięki temu, skóra jest bardziej nawilżona i mniej podatna na miejscowe przesuszenia. Zawarty cholesterol dodatkowo zmiękcza też skórę.

Maść cholesterolowa - na co stosować?

Maść z zawartością cholesterolu sprawdzi się w przypadku przesuszonej skóry spowodowanej czynnikami zewnętrznymi lub w przypadku atopowego zapalenia skóry. Szybko natłuści skórę i stworzy warstwę ochronną. Polecana jest również w przypadku zaostrzenia łuszczycy czy po leczeniu oparzeń termicznych lub chemicznych. Wskazana jest również do stosowania na miejsca, które leczone były preparatami na bazie sterydów, np. w zaostrzeniu AZS. Może być stosowana w miejscach, gdzie dochodzi do zgrubienia skóry, m.in. na pięty, łokcie, ponieważ idealnie wygładza i zmiękcza naskórek.

Maść może zostać przepisana przez lekarza jako element leku recepturowego i wówczas pacjent wnosi jedynie opłatę ryczałtową realizując receptę. Jeśli zakupujemy czystą maść cholesterolową, jej cena wynosi od 20 do 80 groszy za 1 gram.

Maść cholesterolowa - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania maści jest jedynie reakcja alergiczna na jakikolwiek składnik preparatu. W każdym innym przypadku może być stosowana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Maść stosuje się tylko zewnętrznie i nie należy nakładać jej na śluzówkę oka czy jamy ustnej. 

CZYTAJ TAKŻE:

Atopowe zapalenie skóry - uciążliwa i wstydliwa choroba

Co jeść, by złagodzić przebieg łuszczycy?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL