Ma więcej witaminy C niż cytryna i więcej wapnia niż mleko. Jedz zwłaszcza zimą
Jarmuż to roślina, ceniona w wielu krajach za swoje właściwości zdrowotne. Jednak w Polsce dopiero od niedawna zyskuje na popularności. Dla kogo zalecana jest ta odmiana kapusty? Dlaczego warto jeść jarmuż? I dlaczego najlepszy jest właśnie teraz - zimą? Przeczytaj.
Jarmuż dostarcza naszemu organizmowi witaminy A, B1, B2, C, E i K. Oprócz tego zawiera moc mikroelementów. Ciemnozielone pofałdowane liście jarmużu kryją w sobie: wapń, potas, miedź, mangan, błonnik, tiaminę, żelazo i fosfor.
Roślina ta ma więcej minerałów i witamin niż inne odmiany kapusty.
Warzywo przypomina nieco brokuł czy szpinak. Jego smak bywa zróżnicowany - od gorzkiego i pieprznego, po słodki i delikatny. Wszystko zależy od temperatury. Im chłodniej, tym jarmuż staje się słodszy, za sprawą zawartej w nim skrobi, dlatego zima jest najlepszym momentem na jedzenie jarmużu.
Jarmuż zawiera w sobie przeciwutleniacze, które spowalniają proces starzenia. Działa również przeciwnowotworowo przez posiadaną siarkę. Jest także bogaty we wspomagającą organizm przy stanach zapalnych kwercynę.
Ta odmiana kapusty będzie idealnym składnikiem diety odchudzającej. 100 gramów produktu zawiera tylko 50 kcal. Jest to również dobry dodatek dla cukrzyków, gdyż posiada niski indeks glikemiczny. Jarmuż jeść powinni także alergicy, gdyż zawiera ona polifenole, które zmniejszają poziom histaminy we krwi.
Pomimo wielu zalet, jarmuż nie jest składnikiem dla wszystkich. Liście rośliny zawierają dużą ilość szczawianów. Może być więc niebezpieczna dla osób zmagających się z kamicą nerkową lub dną moczanową. Chorujący na tarczyce także powinni być ostrożni. Warzywo zawiera w sobie dużą ilość goitrogenów. Można się ich jednak pozbyć po odpowiedniej obróbce termicznej produktu.
Wydawać by się mogło, że jarmuż najwięcej właściwości zdrowotnych dostarcza, gdy jest świeży. Jednak zamrożona roślina również jest bogata w witaminy i minerały. Należy jednak pamiętać, by przechowywać ją nie dłużej niż przez pół roku. Po tym okresie nie będzie już zdatna do spożycia. Atutem tego warzywa jest fakt, że można go mrozić również, gdy jest zmielony lub podduszony. Może to jednak zmienić jego smak. Mrożony jarmuż bywa nieco słodszy niż jego świeża wersja.
Jarmuż ma wiele cennych składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na pracę całego organizmu. Dlatego też zaleca się jego spożycie kilka razy w tygodniu. Może być to nawet codzienny składnik diety, lecz należy być ostrożnym z jego ilością. W końcu 100 gramów tego warzywa zawiera w sobie podwójną dzienną porcję witaminy C.
***
CZYTAJ TAKŻE:
Odmładza, odchudza i wzmacnia serce. Ale powodów, by pić sok pomidorowy, jest więcej
Na serce, anemię i piękną sylwetkę. To najzdrowsze śniadanie bez glutenu
Wystarczy garść dziennie. Uzupełnią magnez, obniżą ciśnienie i "zły" cholesterol