Co jest lepsze: bułka czy chleb? Wybieraj takie pieczywo, bo jest najzdrowsze
Pieczywo chętnie wybieramy zarówno na śniadanie, jak i w porze kolacji. Dużą popularnością cieszą się tzw. „ciemne wyroby” ale także pieczywo chrupkie ale także maca. Zazwyczaj dokonujemy jednak podstawowego wyboru: chleb czy bułki? Które pieczywo jest zatem najzdrowsze? Czy bułki mają taki sam skład, jak chleb? Co jest najważniejsze w pieczywie i ostatecznie: które wybierać?
Tradycyjny chleb wypiekany jest z mąki, wody, soli oraz naturalnego zakwasu, bogatego w bakterie mlekowe. Do wypieku bułek stosuje się także mąkę, wodę, zakwas lub drożdże oraz cukier czy emulgatory - wówczas bułki są bardziej wyrośnięte i puszyste.
To, czy dane pieczywo jest zdrowe nie jest uzależnione od tego, czy występuje ono w formie bułki czy chleba, ale właśnie od wykorzystanej do wypieku mąki oraz dodatków stosowanych przez piekarzy.
To, czy dany wyrób jest zdrowszy, jest przede wszystkim uzależnione od składu. Co ważne, nie należy sądzić, że "ciemne pieczywo" od tak jest zdrowsze, ponieważ wiele zależy od tego, jakie składniki zostały użyte.
Bardzo często w ciemnym chlebie - by uzyskać taki kolor - stosuje się słód lub karmel. Tak zabarwione sztucznie pieczywo ma sprawiać wrażenie zdrowszego, jednak nie zawsze takim jest.
Aby uznać pieczywo za "zdrowszą wersję", należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, jaka mąka została użyta do wypieku. Zaleca się wybierać produkty do których użyto mąki typu 2000 lub mąki z pełnego przemiału.
Przy wyborze pieczywa ważna jest także... waga. Produkty z pełnego ziarna są cięższe i zbite. Te, które zawierają dodatki i spulchniacze, bywają w środku "puste" i chociaż są większe, to ich waga jest mniejsza.
Zarówno bułki jak i chleb można wypiekać na zakwasie, jednak najczęściej tylko ten drugi go zawiera. To nie oznacza, że bułki są mniej zdrowe, bowiem i drożdże i zakwas mają wiele cennych substancji prozdrowotnych.
Drożdże są źródłem witamin z grupy B - kwasu foliowego czy biotyny. Zawierają także potas, żelazo, fosfor, wapń oraz błonnik. Wypieki na drożdżach rosną szybciej i są bardziej pulchne.
Zakwas sprawia, że pieczywo jest bardziej trwałe i swoją świeżość zachowuje przez dłuższy czas, niż te wypieki na drożdżach. Probiotyki znajdujące się w zakwasie korzystnie wpływają na pracę jelit. Należy jednak wiedzieć, że chleb na zakwasie jest ciężkostrawny i ma wyrazistszy smak - oznacza to, że jest niechętnie wybierany przez dzieci, a u osób z chorobami układu pokarmowego może powodować problemy gastryczne.
Przede wszystkim warto pamiętać, że słodkie wyroby, takie jak drożdżówki, słodkie rogale czy babeczki to źródło cukru i tłuszczu. Nie powinniśmy ich wybierać na śniadanie ani kolację, a stanowić powinny jedynie przekąskę wybieraną sporadycznie.
Aby z pieczywa czerpać to, co najlepsze, należy wybierać produkty pełnoziarniste, o sprawdzonym składzie. Warto wybierać takie, które zawiera w sobie ziarna - słonecznik, len, sezam czy dynia. Zawierają one zdrowe tłuszcze, kwasy omega oraz dużo błonnika, który pozostawia uczucie sytości na dłużej.
Jeśli z jakichś powodów pełnoziarniste pieczywo nam nie służy, bez wyrzutów można zjeść białą bułkę lub kromkę chleba. Mała bułka pszenna ma około 150 kalorii, dlatego nawet osoby będące na redukcji, mogą pozwolić sobie na białe pieczywo.
CZYTAJ TAKŻE:
Najzdrowsze źródła węglowodanów w diecie. Odżywisz ciało, nakarmisz mózg
Produkty z najniższym indeksem glikemicznym. Jedz częściej, a schudniesz
Odciąży organizm i złagodzi dolegliwości żołądkowe. Najlżejsza dieta dla żołądka