AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Jakie daje objawy i jak to się leczy?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Objawia się swędzeniem skory, któremu towarzyszyć mogą zmiany, m.in. łuszczenie, zaczerwienienie i wysuszenie. AZS to choroba przewlekła - nie można jej całkowicie wyleczyć. Schorzenie cechuje się okresami zaostrzenia i remisji. Ważnym elementem leczenia jest odpowiednia pielęgnacja. Zobaczcie, co jeszcze należy wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry.
Atopowe zapalenie skóry nazywane jest inaczej wypryskiem atopowym, wypryskiem alergicznym i przewlekłą dermatozą. AZS uważane jest dziś za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że problem ten może dotyczyć nawet 35 proc. całej populacji. Choroba charakteryzuje się silnym swędzeniem, któremu towarzyszą zmiany skórne - łuszczenie, zaczerwienienia czy wysuszenie. Choroba może pojawić się u pacjentów w każdy wieku - nawet u noworodków. Z tego powodu wyróżnia się 3 fazy choroby: niemowlęcą (do 2 roku życia), dziecięcą (do 11 roku życia), młodzieżową. Do ostatniej grupy zaliczają się także osoby dorosłe. Nie ma również wątpliwości, że duże znacznie w AZS odgrywa miejsce zamieszkania. Jak pokazują badania, atopowe zapalenie skóry znacznie częściej dotyka mieszkańców dużych ośrodków miejskich. Znaczenie może mieć także rasa. Szacuje się, że AZS statystycznie częściej występuje u białych pacjentów.
Jak do tej pory nie udało się określić bezpośredniej przyczyny AZS. Wiadomo jednak, że należy brać pod uwagę czynniki genetyczne. Jak pokazują badania w przypadku, gdy którykolwiek z rodziców cierpiał na AZS, praktycznie niemożliwe jest to, aby dziecko nie miało tego samego problemu. Co ciekawe, na razie nie udało się znaleźć konkretnego genu, który odpowiadałaby za AZS. Inną grupą możliwych przyczyn atopowego zapalenia skóry są czynniki środowiskowe.
Inne przyczyny AZS to:
- zanieczyszczenie środowiska,
- zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura,
- częsty kontakt z substancjami drażniącymi - chemikaliami lub metalami,
- stres,
- nieprawidłowa higiena,
- zła pielęgnacja skóry,
- środki piorące,
- nieodpowiednia dieta,
- częste kąpiele - zwłaszcza z dodatkiem płynu do kąpieli,
- alergeny.
Tak jak zostało już napisane - głównym objawem AZS jest swędzenie skóry. Pojawić się mogą także liczne zmiany, np. znaczne wysuszenie, łuszczenie się, wysypka czy zaczerwienienia. Opisywane zmiany występować mogą na całym ciele. Najczęściej jednak pojawiają się na szyi, twarzy, kończynach oraz na zgięciach - łokciach i kolanach. Atopowe zapalenie skóry często łączy się z innymi chorobami. AZS może towarzyszyć zapalenie spojówek, astma i katar sienny.
Trzeba również pamiętać, że atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która cechuje się z okresami remisji i zaostrzenia. Objawy AZS mogą utrzymywać się praktycznie przez całe życie.
Tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która zalicza się do schorzeń nieuleczalnych. Przy odpowiednim leczeniu można jednak złagodzić przebieg choroby i osiągnąć remisje. Trzeba jednak liczyć się z tym, że leczenie atopowego zapalenia skóry to długi proces. Pacjentom z AZS najczęściej podaje się leki immunosupresyjne, przeciwalergiczne oraz kremy i maści przeciwzapalne. W poważniejszych przypadkach stosuje się także antybiotyki i leki grzybobójcze. Coraz popularniejszą metodą leczenia AZS jest również fototerapia, czyli leczenie światłem. W ten sposób można zminimalizować swędzenie skóry. Jak pokazują badania, w walce z AZS przydatna może być także odpowiednia suplementacja. Chodzi przede wszystkim o witaminy D i E.
Bardzo ważnym elementem leczenia AZS jest także odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy używać delikatnych kosmetyków o naturalnym składzie. Skóra atopowa potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego nawilżenia. Kremy, balsamy, mleczka i maści powinny zapobiegać nadmiernej utracie wody. Osoby cierpiące na AZS powinny także zwrócić uwagę na swój styl życia i przyzwyczajenia. Warto zrezygnować z długich i gorących kąpieli, sztucznych tkanin i innych alergenów. Dobrym pomysłem jest także odpowiednie nawilżenie domu i usunięcie z niego przedmiotów, na których gromadzić się może kurz.