Masz bolesne miesiączki? Przed okresem wyeliminuj z diety kilka produktów

Miesiączka to naturalny proces fizjologiczny, któremu towarzyszą bolesne skurcze. Możesz je łagodzić na wiele sposobów, bez przyjmowania dużej ilości środków przeciwbólowych. Jakie praktyki pomagają złagodzić bóle miesiączkowe? Pomogą nie tylko ciepłe okłady, ale też masaże, zmiany w diecie i ruch.

Dlaczego miesiączka boli?

Podczas okresu mięśnie macicy kurczą się i rozluźniają, aby pomóc zrzucić nagromadzoną wyściółkę. Dlatego pojawia się dyskomfort w okolicy brzucha, dolnej części pleców i ud. Część kobiet odczuwa dolegliwości miesiączkowe tak silnie, że na kilka dni są wyłączone z życia. Powodem nie jest nadwrażliwość na ból.

Lekarze łączą bardzo bolesne miesiączki z takimi czynnikami jak:

Reklama
  • przerost endometrium (endometrioza),
  • nadprodukcja lub wrażliwość na prostaglandyny,
  • pierwsza ciąża przed 20. rokiem życia.

Silnych dolegliwości doświadczają również dziewczynki, które dopiero zaczęły miesiączkować.

Jak złagodzić ból miesiączkowy?

Istnieje wiele naturalnych metod, które możesz zastosować, by poprawić swój komfort życia podczas miesiączki. Zebraliśmy najskuteczniejsze sposoby, które warto wypróbować przy kolejnym cyklu.

Ciepłe okłady

Terapia cieplna to jedna z najprostszych metod łagodzenia bólu miesiączkowego. Wystarczy przyłożyć ciepły termofor na brzuch lub dolną część pleców, by poczuć ulgę. Pamiętaj, że mówimy o ciepłych, a nie gorących okładach.

Masaż i aromaterapia

Delikatny masaż brzucha i pleców złagodzi ból. Możesz wykonać go sama lub poprosić partnera. Ciekawą alternatywą dla domowych zabiegów jest masaż tkanek głębokich w bólach menstruacyjnych wykonywany przez fizjoterapeutę.

Jeśli chcesz podnieść skuteczność domowego masażu, wykorzystaj naturalne olejki eteryczne. Wśród tych substancji znajdują się takie, które pomogą złagodzić dolegliwości menstruacyjne.

Olejki eteryczne pomocne w łagodzeniu dolegliwości miesiączkowych:

  • lawendowy,
  • różany,
  • z kopru włoskiego,
  • z mięty pieprzowej.

Możesz również stosować aromaterapię bez masażu. Zapachy tych olejków pomagają się rozluźnić i uspokoić. Z pewnością pomogą złagodzić rozdrażnienie spowodowane bólem.

Orgazm

Chociaż nie ma badań klinicznych dotyczących bezpośredniego wpływu orgazmu na skurcze menstruacyjne, nauka sugeruje, że może on pomóc. Orgazmy pochwowe obejmują całe ciało, w tym rdzeń kręgowy, co sygnalizuje uwalnianie neuroprzekaźników. Orgazm pochwowy może pobudzić mózg do uwolnienia neuroprzekaźników takich jak endorfiny i oksytocyna, które zmniejszają odczuwanie bólu.

Odpowiednia dieta

To również dobry sposób na złagodzenie dolegliwości miesiączkowych. Podczas menstruacji dobrze jest unikać pokarmów powodujących wzdęcia i zatrzymywanie wody. Powstrzymaj się od spożywania tłustych i ciężkostrawnych potraw, odstaw alkohol i słone przekąski. Przed miesiączką warto wyeliminować również napoje gazowane i zawierające kofeinę.

Zmniejszenie spożycia lub całkowite wyeliminowanie tych pokarmów może pomóc złagodzić skurcze i zmniejszyć napięcie. Zamiast kawy napij się herbaty imbirowej lub miętowej. Gazowaną wodę zamień na lemoniadę. Jeśli potrzebujesz cukru, przekąś owoce takie jak truskawki lub maliny.

Nawadniaj organizm, ale nieco inaczej niż zawsze. Ciepła lub gorąca woda jest zwykle lepsza na skurcze, ponieważ gorące płyny zwiększają przepływ krwi do skóry i mogą rozluźnić skurczone mięśnie.

Miesiączka wyłącza cię z życia? Zmień nawyki

Jeśli dolegliwości PMS i miesiączkowe są bardzo silne i powtarzają się co miesiąc, warto przemyśleć zmianę nawyków i wprowadzenie diety. W tym przypadku nastawiamy się na regularność i efekty długoterminowe. Utrzymanie zdrowej diety i regularnych ćwiczeń może znacznie przyczynić się do zapobiegania bólom menstruacyjnym. Badanie przeprowadzone w 2016 roku na grupie 250 kobiet wykazało znaczące różnice między bólem miesiączkowym u kobiet, które przestrzegały pożywnej diety, regularnie ćwiczyły i starały się redukować stres.

Co jeść i suplementować, by złagodzić bolesne miesiączki?

Brązowy ryż zawiera witaminę B6, która może zmniejszać wzdęcia. Orzechy włoskie, migdały i pestki dyni są bogate w mangan, który łagodzi skurcze. Oliwa i brokuły zawierają witaminę E. Kurczak, ryby i zielone warzywa liściaste zawierają żelazo, które jest tracone podczas menstruacji. Siemię lniane zawiera kwasy omega-3 o właściwościach przeciwutleniających, które zmniejszają obrzęki i stany zapalne.

Bor jest minerałem, który pomaga organizmowi wchłaniać wapń i fosfor. Zmniejsza również skurcze menstruacyjne. Ten związek znajdziesz m.in. w awokado, bananach i maśle orzechowym.

Zadbaj o prawidłowy poziom wapnia - to minerał, który pomaga złagodzić bolesne skurcze. Znajdziesz go w nabiale, warzywach liściastych, migdałach i wielu innych zdrowych produktach.

Ćwiczenia dla kobiet cierpiących z powodu bolesnych miesiączek

Nie chodzi tu o wykonywanie ćwiczeń podczas menstruacji, a przez cały cykl. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mięśni brzucha i dna miednicy zmniejszają dolegliwości bólowe w przyszłości.

Badania sugerują, że ćwiczenia są skuteczne w zmniejszaniu bólu menstruacyjnego w takim stopniu, w jakim mogą również wyeliminować lub zmniejszyć potrzebę stosowania leków przeciwbólowych.

Jak ćwiczyć? Badania przeprowadzone na grupach ochotniczek wskazują na treningi aerobowe i praktykę jogi. To dwa bardzo różne rodzaje aktywności, więc każda z nas ma wybór. Joga to ćwiczenia statyczne, które pozwalają skupić się na funkcjonowaniu swojego organizmu i pomagają zadbać o każdy mięsień.

Jeśli twój PMS jest intensywny, wypróbuj następujące ćwiczenia:

  • pozycja kota,
  • pozycja dziecka,
  • pozycja kobry,
  • deska.

Kiedy bolesne miesiączki powinny zaniepokoić?

W przypadku silnego bólu i bardzo obfitego krwawienia należy skontaktować się z ginekologiem. Udaj się do lekarza, jeśli:

  • ból uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności; 
  • ból lub krwawienie nasilają się z czasem;
  • masz ponad 25 lat, a silne skurcze są nowym objawem; 
  • leki przeciwbólowe i rozkurczowe nie działają.

Bolesne miesiączki nie muszą wykluczać cię z życia. Regularnie odwiedzaj ginekologa i zrób badania poziomu hormonów. Jeśli twój układ rozrodczy jest zdrowy, zadbaj o właściwą dietę i ćwiczenia, które z czasem łagodzą dolegliwości - co miesiąc będzie lepiej.

CZYTAJ TAKŻE: 

Endometrioza. Wędrująca krew przyczyną tajemniczej choroby

Cykl miesiączkowy a samopoczucie. Jak menstruacja wpływa na nastrój i urodę?

6 problemów związanych z menstruacją, których nie należy ignorować

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: miesiączka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL