O czym mogą świadczyć bakterie w moczu?

Mocz zdrowej osoby nie powinien zawierać bakterii, a wszelkie zanieczyszczenie moczu bakteriami powinno być leczone. Taki stan świadczy o zakażeniu układu moczowego i wymaga leczenia za pomocą antybiotyków.

Mocz zdrowej osoby nie powinien zawierać bakterii, a wszelkie zanieczyszczenie moczu bakteriami powinno być leczone. Taki stan świadczy o zakażeniu układu moczowego i wymaga leczenia za pomocą antybiotyków.

Jak sprawdzić, czy mamy bakterie w moczu?" style="vertical-align: middle;">Ten stan wykrywa się podczas badania moczu. Ważne jest prawidłowe oddawanie moczu do pojemniczka - najpierw należy umyć okolice intymne, a następnie zebrać środkowy strumień do jałowego pojemniczka. Wiele osób zapomina o tym, że musi go kupić w aptece. Po oddaniu próbki do laboratorium analityk bada zawartość bakterii w próbce. Jeśli jest ich więcej niż 1000 w mililitrze, to przy wyraźnych oznakach zakażenia oznacza to bakteriomocz. Jeśli chory nie odczuwa pieczenia lub nie ma trudności w oddawaniu moczu, to bakteriomocz określa się wtedy, gdy w jednym mililitrze moczu jest sto tysięcy bakterii. Gdy jest ich mniej, a stan chorego jest dobry, to organizm poradzi sobie z nimi samodzielnie. Tej zasady nie stosuje się u dzieci i kobiet w ciąży, gdyż zaprzestanie działań może być niebezpieczne. W takim przypadku podaje się odpowiedni antybiotyk. Gdy chory nie odczuwa dyskomfortu, może to oznaczać, że próbka została zanieczyszczona podczas oddawania moczu. Jak się leczy bakterie w moczu?

Bakterie w moczu to objaw zakażenia układu moczowego. Tę chorobę leczy się za pomocą antybiotyków. Chory po stwierdzeniu bakteriomoczu musi udać się do lekarza, gdyż leczenie się na własną rękę przedłuży cierpienie i nie doprowadzi do wyzdrowienia. 

Najczęstszą przyczyną bakteriomoczu jest zapalenie pęcherza moczowego. Często występuje także zapalenie cewki moczowej, a jedna i druga choroba wymaga stosowania chemioterapeutyków. Prawidłowe leczenie, najlepiej poprzedzone antybiogramem, pozwoli na szybki powrót do zdrowia i usunięcie przyczyny choroby.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL