"Skacząca" powieka to nie tylko objaw niedoboru magnezu. W tym szukaj przyczyny

Drganie powieki jest dość częstym problemem. Gdy się pojawia, w pierwszej kolejności warto szukać przyczyny w naszym stylu życia. Być może pijesz za dużo kawy, być może nie sypiasz za dobrze, być może jesteś zmęczony i zestresowany. Czasem jednak poprzez drganie powieki organizm daje nam znać o niedobrze witamin lub minerałów, a rzadziej o chorobie. Sprawdź, dlaczego "skacze" ci powieka.

Nie tylko niedobór magnezu

Pojawienie się drgania może świadczyć o niedobrze witamin i minerałów. Jakich? "Skacząca" powieka może być pierwszym sygnałem niedoboru magnezu - składnika biorącego udział m.in. w przewodnictwie nerwowym, kurczliwości mięśni, a także w gospodarce mineralnej ogólnoustrojowej i kostnej. Poza drganiem powieki w przypadku niedoboru magnezu mogą pojawić się też mimowolne skurcze w obrębie twarzy, drętwienie, mrowienie i zaburzenie czucia na policzkach, a nawet zaburzenia rytmu serca (o objawach niedoboru magnezu więcej piszemy TUTAJ). Drganie powieki rzadziej może wskazywać na niedobór potasu i wapnia, a także witamin z grupy B, w tym witaminy B1 czy witaminy B12, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, istotnych dla zdrowia i kondycji mięśni.

Reklama

Nadmiar kawy

Kawa działa pobudzająco, niweluje zmęczenie i senność, ale spożywana w nadmiernych ilościach może wywoływać szereg działań niepożądanych, np. ból głowy, drażliwość, problemy ze snem, nieregularne bicie serca, zwiększone uczucie lęku lub niepokoju czy problemy trawienne. Skutkiem przyjęcia dużej dawki kofeiny może być również drżenie mięśni. Kofeina w dużych ilościach (a u osób wrażliwych na kofeinę nawet w małej dawce) może powodować niewielkie, mimowolne napięcia włókien mięśniowych, co może się objawiać pod postacią drgania powieki lub drżenia rąk. Z badań wynika, że za bezpieczną dawkę dla zdrowej, dorosłej osoby można uznać maksymalnie 400 mg kofeiny dziennie. Odpowiada to średnio czterem filiżankom. Przy tym należy pamiętać, że źródłem kofeiny jest nie tylko kawa, ale są nim też np. napoje energetyczne. 

Palenie papierosów i narażenie na dym papierosowy

Zarówno kofeina obecna w kawie i napojach bezalkoholowych, jak i nikotyna w tytoniu są stymulantami. Działają pobudzająco na mięśnie i nerwy, zwiększają aktywność centralnego układu nerwowego, powodując zwiększenie czujności i podniesienie poziomu energii. Nadużywanie stymulantów może zakłócać sygnały nakazujące układowi nerwowemu odpoczynek, a w efekcie prowadzić do przeciążenia aktywności mięśni, w tym skurczy mięśnia okrężnego oka. Drganie powieki może być spowodowane również ekspozycją na działanie szkodliwych substancji chemicznych unoszących się w powietrzu podczas palenia.

Nadmiar alkoholu

Do listy używek, które mogą powodować drganie powieki, dołącza także alkohol. Zakłóca on sygnały wysyłane przez mózg do mięśni, sprzyja odwodnieniu organizmu, zaburza równowagę wodno-elektrolitową. Wszystko to może odpowiadać za mimowolne ruchy mięśni. Gdy dokucza drganie powieki, warto zrezygnować z picia kawy, alkoholu i palenia papierosów. Jeśli winny był nadmiar używek, drganie powieki powinno ustać.

Stres, brak snu, ale i wysiłek fizyczny

Zmęczenie wywołane np. brakiem snu, a także stres mogą wywołać skurcze mięśni w dowolnej części ciała, w tym krótkotrwałe skurcze mięśni okrężnych oka. W większości przypadków problem występuje właśnie z niedosypiania lub bezsenności oraz stresu. Badacze wskazują tu na rolę adrenaliny, która wyzwala w organizmie reakcję walki lub ucieczki. Stymuluje ona pracę mięśni, aby przygotować organizm do szybkiego działania. Również zbyt duży wysiłek fizyczny może być przyczyną drgania powieki.

Niektóre leki

Drgająca powieka może być skutkiem ubocznym niektórych leków, zwłaszcza leków stosowanych w chorobie Parkinsona. Drganie powiek może wystąpić także w wyniku przyjmowania leków przeciwpadaczkowych, leków przeciwpsychotycznych czy moczopędnych. Sprawdź, czy w ulotce twojego leku nie wyszczególniono, że może powodować takie działanie.

Ciąża

Drganie powieki zdarza się w ciąży. Zwykle jest ono spowodowane stresem i zmęczeniem (wpływ mają m.in. zmiany hormonalne i problemy ze snem). Pojawienie się drgania bywa także sygnałem, że organizm potrzebuje więcej witamin i minerałów. Witaminy i minerały takie jak żelazo, kwas foliowy, potas, wapń i magnez w szczególności pomagają regulować skurcze mięśni, a jeśli poziom tych niezbędnych składników odżywczych jest niezrównoważony, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia drgań powieki. Kobiety w ciąży powinny przestrzegać pełnowartościowej, różnorodnej i zbilansowanej diety, i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Inne przyczyny drgania powieki

Drganie powieki może mieć również inną przyczynę. Może być wynikiem:

  • działania wiatru, jasnego światła, zanieczyszczenia powietrza,
  • migreny,
  • zapalenia błony naczyniowej oka,
  • zapalenia powiek,
  • zapalenia spojówek,
  • suchości oczu i zmęczenia oczu,
  • samoistnego porażenia nerwu twarzowego,
  • jaskry wrodzonej,
  • stwardnienia rozsianego,
  • zespołu Tourette'a,
  • choroby Parkinsona.

***

Jeśli drganie powieki nie ustąpi w ciągu tygodnia, lub jeśli towarzyszą mu inne objawy, np. drganie lub drętwienie innych części twarzy, silny ból oczu, zawroty głowy, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

CZYTAJ TAKŻE: 

Okuliści: zakryj oczy dłońmi na kilkadziesiąt sekund. Efekty odczujesz natychmiast

Wystarczą 3 minuty dziennie. Opadająca powieka przestanie ci przeszkadzać

Łzy płyną nie tylko podczas płaczu i ze śmiechu. Przyczyny łzawienia oczu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL