GIF wycofuje serię popularnego leku. Nie spełniał wymogów

Popularny lek przeciwbólowy wycofany z obrotu. Narodowy Instytut Leków złożył protokół do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wskazując nieprawidłowości w jednej serii leku APAP Intense. To ważna informacja dla tych, który regularnie go przyjmują. Dlaczego zdecydowano o wycofaniu leku APAP Intense i w jakich sytuacjach Główny Inspektor Farmaceutyczny może wycofać lek z obrotu?

Wycofany lek - wadliwa partia

Z obrotu została wycofana seria popularnego leku APAP Intense o numerze P2009118 z datą ważności 06.2023 w postaci tabletek powlekanych. To lek będący połączeniem ibuprofenu i paracetamolu w dawce 200 mg i 500 mg. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu serii, ponieważ protokół przedstawiony przez Narodowy Instytut Leków wykazał, że partia ta nie spełnia wymagań określonych w dokumentacji produktu w zakresie wyglądu tabletek.

W związku z tym na terenie całego kraju zostaje wycofana ze sprzedaży ta seria leku, a każdy, kto już dokonał jego zakupu, może lek zwrócić i powinien zaprzestać jego zażywania.

Reklama

Paracetamol i ibuprofen - na co działają?

Substancje czynne zawarte w tym leku mają działanie przeciwbólowe oraz są wykorzystywane do walki z infekcjami i przeziębieniami. Najczęstsze objawy, na które działa paracetamol i ibuprofen, to:

W takim połączeniu leki stosuje się w walce z silnym bólem, kiedy to osobne zastosowanie paracetamolu lub ibuprofenu może okazać się nieskuteczne.

Wadliwość produktu leczniczego - kto może zgłosić?

Zgłoszenie podejrzenia o niespełnianiu wymagań jakościowych produktów leczniczych dokonują apteki i kierują je do Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych. Każdy kto zakupił lek i ma wątpliwości związane z jego wyglądem, konsystencją czy działaniem - może zgłosić swoje uwagi do kierownika apteki, a ten ma uprawnienia do rozpoczęcia procedury sprawdzającej, czy dany lek został przygotowany w sposób właściwy, zawiera prawidłowy skład oraz odpowiednią dawkę substancji czynnej.

CZYTAJ TAKŻE:

Domowe sposoby zwalczania gorączki

Leki przeciwbólowe z domowej apteczki          

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wycofany lek | ibuprofen | paracetamol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL