Jakie są objawy ziarnicy?

​Ziarnica jest chorobą nowotworową, której objawy bardzo długo przypominają zwykłą infekcję. A tylko wcześnie wykryta może zostać wyleczona.

​Ziarnica jest chorobą nowotworową, której objawy bardzo długo przypominają zwykłą infekcję. A tylko wcześnie wykryta może zostać wyleczona.

Ziarnica - jaki to nowotwór?

Ziarnica to jeden z rodzajów chłoniaka, nowotwór krwi zwany inaczej chorobą Hodgkina, od nazwiska brytyjskiego lekarza, który jako pierwszy zbadał tę chorobę. 

Najczęściej atakuje osoby w młodym wieku, często pomiędzy 16. a 34. rokiem życia. Może jednak występować u osób starszych po 55. roku życia. Ziarnica częściej atakuje mężczyzn niż kobiety.

Ziarnica - przebieg choroby

Ziarnica charakteryzuje się nowotworowym rozrostem komórek. Na początku pojawiają się one w węzłach chłonnych, potem, w miarę rozwoju choroby, w innych narządach. 

Ziarnicę dzielimy na cztery okresy. W pierwszym pojawiają się komórki nowotworowe w węzłach chłonnych, w IV występują przerzuty na wątrobę, śledzionę, płuca, szpik kostny oraz inne narządy.

Reklama

Typy ziarnicy

Ziarnica występuje w różnych typach, ale wszystkie łączy fakt, że komórkami nowotworowymi są nieprawidłowe limfocyty B. Najczęściej występujący typ ziarnicy to ten, w którym występuje stwardnienie guzkowe, kolejny stanowi postać mieszanokomórkowa. 

Rzadko występują nieklasyczny chłoniak Hodgkina z przewagą limfocytów (rokuje najlepiej) oraz chłoniak bogaty w limfocyty (rokuje najgorzej).

Przyczyny zachorowania na ziarnicę

Odnajduje się związek między pojawianiem się ziarnicy a wirusem Epsteina-Barra, należącym do grupy wirusów opryszczki. W ten sposób ziarnicę można nabyć drogą zarażenia wyżej wymienionym wirusem, np. poprzez pocałunek, używanie wspólnych sztućców, itd.

 Wirus Epsteina-Barra pozostaje w organizmie, gdzie może spowodować powstanie i rozwój nie tylko ziarnicy złośliwej, ale i tzw. chłoniaków złośliwych nieziarniczych. W poszukiwaniu przyczyn ziarnicy uwzględnia się też czynniki genetyczne i środowiskowe.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL