​Chlamydioza - choroba wstydliwa i bardzo groźna

Chlamydioza to rodzaj infekcji wywołanej przez bakterię Chlamydia trachomatis. Jej częstym objawem splamienie i brunatne upławy. Nieleczona choroba może mieć groźne powikłania.

Jak można się zarazić chlamydią?

Chlamydioza należy do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, bakterią można się zarazić przez stosunek seksualny (również analny lub oralny). Do zakażenia u dziecka może dojść podczas porodu, jeśli matka jest nosicielem chlamydii (u noworodków może spowodować zapalenie płuc, zapalenie spojówek).

Objawy chlamydiozy

W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo. Można być nosicielem i nie wiedzieć o tym, zarażając inne osoby. Jest to sytuacja o tyle niebezpieczna, że chlamydioza często powoduje wiele groźnych powikłań, które dopiero dają nieprzyjemne objawy. 

Reklama

Skutkiem zakażenia mogą być: zapalenia szyjki macicy i przydatków, infekcje cewki moczowej, u mężczyzn zapalenia najądrzy i gruczołu krokowego, a także u obu płci zapalenia odbytu czy gardła; choroba może prowadzić do niepłodności. Nieleczona infekcja może się rozprzestrzenić, powodując osłabienie odporności, bóle stawów, a nawet zmiany w układzie nerwowym.

Chlamydioza - metody leczenia i zapobiegania

Chlamydioza często nie jest prawidłowo diagnozowana. Obecność zakażenia wykrywa się na podstawie wymazu (z pochwy, cewki moczowej, gardła).

Chorobę leczy się antybiotykami. Warunkiem skuteczności terapii jest wyleczenie obojga partnerów seksualnych, aby nie dochodziło do ponownego zakażenia.

Zapobieganie zakażenia chlamydią to przed wszystkim ograniczenie liczby partnerów seksualnych i stosowanie prezerwatyw w intymnych sytuacjach. Należy też pamiętać, by w razie zauważenia u siebie objawów takich jak: u kobiet upławy, pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle podbrzusza, a u mężczyzn ból przy oddawaniu moczu i śluzowo-ropna wydzielina z cewki moczowej, zaprzestać współżycia i skontaktować się z lekarzem.

CZYTAJ TAKŻE: 

Obfite miesiączki. Pięć możliwych przyczyn

Domowe sposoby na grzybicę pochwy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: chlamydioza | choroby intymne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL