Obfite miesiączki. 5 możliwych przyczyn

Obfite miesiączki znacząco obniżają komfort życia. Powodują zmęczenie, bóle głowy, a w niektórych przypadkach nawet anemię. Do tego dochodzi konieczność częstej wymiany podpasek lub tamponów. Przedstawiamy pięć schorzeń, które mogą być przyczyną obfitych miesiączek.

Kiedy mówimy o obfitej miesiączce?

Obfite miesiączki nazywane są inaczej hypermenorrhoea. To popularny problem, który pojawić się może u kobiet w każdym wieku. Podczas prawidłowego krwawienia traci się od 30 do 80 ml krwi. O obfitej miesiączce mówimy w przypadku, gdy podczas menstruacji kobieta traci więcej niż 100 ml krwi. Znacząco wpływa to na komfort życia miesiączkującej. Obfite miesiączki powodują osłabienie, przyśpieszone tętno, bóle głowy, zmęczenie oraz konieczność częstej - nawet co 1-2 godziny - wymiany podpasek lub tamponów. 

Nadmierna utrata krwi doprowadzić może także do anemii. Z tego powodu nie należy bagatelizować problemu i zgłosić się do lekarza. 

Reklama

Poniżej przedstawiamy pięć możliwych przyczyn obfitych miesiączek.

Choroby jajników jako przyczyna obfitych miesiączek

Jedną z głównych przyczyn bardzo obfitych miesiączek są choroby jajników. 

Najpowszechniejszym schorzeniem, które może dotykać nawet 20 proc. kobiet w wieku rozrodczym, jest zespół policystycznych jajników (PCOS). To sytuacja, w której mamy do czynienia z niedojrzewaniem komórek jajowych, w wyniku czego dochodzi do nadmiernej produkcji męskich hormonów. Skutkuje to zaburzeniami miesiączkowymi - w tym nadmiernym krwawieniem. 

Obfite miesiączki mogą łączyć się także z torbielami jajnika.

Choroby macicy, endometrioza

Obfite miesiączki powodować mogą również choroby macicy. Chodzi przede wszystkim o mięśniaki, polipy i wady w budowie anatomicznej. 

Popularną przyczyną obfitego krwawienia jest również endometrioza. Szacuje się, że schorzenie to dotyczyć może od 6 do nawet 15 proc. kobiet. Endometrioza nazywana jest wstecznym miesiączkowaniem. To choroba, która polega na nieprawidłowym umiejscowieniu endometrium - błony śluzowej macicy. W przypadku endometriozy błona znajdować się może daleko poza narządami płciowymi. Zdarza się, że występuje w płucach, nerkach czy jelitach.

Choroby nowotworowe a obfite miesiączki

Zdarza się, że obfite miesiączki mają związek z rozwijającym się nowotworem. Dotyczy to przede wszystkim nowotworów narządów rodnych - raka szyjki macicy, raka jajnika czy raka trzonu macicy. 

W przypadku nowotworów obfitym miesiączkom towarzyszą zwykle inne objawy, niestety zwykle nie są one na tyle charakterystyczne, aby jednoznacznie wskazywać na rozwijającego się raka. Wystąpić może m.in. krwawienie i/lub ból po stosunku, uczucie przepełnienia, częsty ból w podbrzuszu i krwawienie poza cyklem. 

Trzeba pamiętać, że w przypadku chorób nowotworowych kluczowa jest szybka diagnoza, która zwiększa szansę na powrót do zdrowia. Z tego powodu nie należy zapominać o regularnych badaniach ginekologicznych. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest cytologia. Należy wykonywać ją przynajmniej raz w roku.

Przyczyny obfitych miesiączek - choroby tarczycy

Obfite miesiączki pojawić się mogą także w przebiegu niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto. Co ważne - nazwy obu chorób stosowane są często zamiennie, jednak to duży błąd. Trzeba pamiętać, że są to dwa zupełnie inne schorzenia. 

Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana przede wszystkim niskim stężeniem hormonów. Hashimoto z kolei to choroba, która prowadzi do uszkodzeń tarczycy, czego skutkiem może być m.in. niedoczynność tarczycy. 

W przypadku podejrzenia problemów hormonalnych należy zgłosić się do endokrynologa, który zleci odpowiednie badania. W takim wypadku najczęściej wykonuje się oznaczenie stężenia TSH oraz wolnej tyroksyny (FT4) we krwi. Pomocne może być także USG tarczycy i oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy.

Co wkładka domaciczna ma do miesiączki?

Wkładka domaciczna jest wygodną antykoncepcją dla kobiet, które mają już potomstwo i w najbliższym czasie nie planują kolejnego dziecka. Wkładka może przebywać w macicy nawet pięć lat. Cechuje się dużą skutecznością i, co ważne, może być stosowana nawet przez kobiety, które nie mogą przyjmować antykoncepcji doustnej. Niestety, jak każda metoda zapobiegania ciąży, wkładka domaciczna ma też swoje wady. 

Trzeba wiedzieć, że w niektórych przypadkach - zwłaszcza podczas długotrwałego stosowania tej formy antykoncepcji - wkładki powodować mogą stan zapalny endometrium. To z kolei skutkować może obfitym krwawieniem. W takim wypadku konieczna jest konsultacja z ginekologiem, który zdecyduje o konieczności ewentualnego wyjęcia wkładki.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: miesiączka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL