Zaskakujące objawy niedoboru wapnia. Poratuje nie tylko mleko

Ma wpływ na pracę mięśni, zapewnia mocne kości, reguluje pracę układu nerwowego, warunkuje krzepnięcie krwi, wpływa na prawidłową czynność serca. Wapń odgrywa niebagatelną rolę w ludzkim organizmie, dlatego warto troszczyć się o jego poziom. Dokuczają ci bolesne skurcze? To może być właśnie niedobór wapnia. Po jakie produkty sięgać, by nie mieć tego problemu? Czego unikać, bo hamuje wchłanianie wapnia? Odpowiadamy.

Skąd niedobór wapnia w organizmie?

Niedobór wapnia występuje głównie wtedy, kiedy dostarczamy go naszemu organizmowi w zbyt małych ilościach. Dieta uboga w nabiał, warzywa strączkowe i orzechy może prowadzić do zaniżenia poziomu wapnia. Ale samo zapewnienie tych produktów może nie wystarczyć. Aby wapń wchłonął się do organizmu, potrzebuje odpowiedniego towarzystwa. Jego wchłanianie zaburzą szczawiany (występują np. w rabarbarze, szczawiu i szpinaku). Magnez, fosfor i sól również hamują wchłanianie wapnia - to m.in. dlatego żółte sery nie są zbyt dobrym wyborem dla zdrowia. 

Reklama

Wchłanianie wapnia zaburzają też fityniany, które znajdziemy w produktach chętnie spożywanych z nabiałem. Zawierają je otręby czy płatki owsiane, które zalewamy jogurtem lub mlekiem. Jak się okazuje, nie jest to najszczęśliwsze połączenie. 

Powodem powstawania niedoborów wapnia w organizmie są również niektóre choroby układu pokarmowego (celiakia, zapalenie trzustki). Problemy z tarczycą również mogą być powodem obniżenia poziomu wapnia w organizmie, podobnie jak przyjmowanie niektórych leków. W naszym klimacie niedobór wapnia łączy się z niedoborem witaminy D3, zwanej witaminą słońca. Bierze ona udział w procesie nie tylko wchłaniania wapnia, ale również jego dystrybucji w organizmie. Możesz spożywać dużo produktów bogatych w wapń, ale jeśli nie dostarczysz organizmowi witaminy D3, twoje wysiłki spełzną na niczym. 

Czytaj też: 12 objawów niedoboru witaminy D. O tej porze się nasilają

Skutki niedoboru wapnia

Niedobór wapnia w organizmie nazywany jest hipokalcemią. Hipokalcemia występuje, gdy w surowicy krwi stężenie wapnia jest niższe niż 2,25 mmol/l (9 mg/dl). Ponieważ wapń buduje nie tylko kości, ale również bierze udział w funkcjonowaniu układu nerwowego, krwionośnego i mięśniowego, jego brak może prowadzić do wielu schorzeń. 

Skutkiem niedoboru wapnia mogą być:

  • demineralizacja kości, powodująca ich łamliwość oraz osteoporozę
  • tężyczka, czyli niekontrolowane skurcze mięśni i tiki nerwowe;
  • niewydolność serca; 
  • choroby skórne;
  • drgawki i niezborność ruchów;
  • choroby neurologiczne;
  • zaburzenia natury psychicznej.

U dzieci niedobór wapnia może stać się przyczyną krzywicy. Często mówi się, że przyjmowanie witaminy D3 przez dzieci zapobiega krzywicy. Nie tyle chodzi tu o samą witaminę jako taką, ile o to, że determinuje ona przyswajanie wapnia przez organizm. 

Nieodbór wapnia - objawy skórne

Wapń jest ważny dla skóry, bo bierze udział w procesie melanogenezy, czyli produkcji melaniny. Odpowiada ona nie tylko za barwę skóry, włosów i tęczówek, ale również chroni skórę przed działaniem promieni UV. Niedobór wapnia powoduje zakłócenie metabolizmu komórek skórnych

Niedobór wapnia widać na skórze od razu. Staje się ona wiotka, szybciej się marszczy, jest skłonna do wysypek, pokrzywek, alergii i egzemy. Stąd wapń wchodzi w skład wielu kosmetyków. Jednak stosowany zewnętrznie działa tylko doraźnie. Aby zlikwidować przyczynę problemów skórnych, trzeba określić poziom wapnia w organizmie i systematycznie go wyrównywać. 

Każdy z nas pamięta z dzieciństwa, że na wszelkie skórne objawy alergiczne mama biegła do apteczki po wapno. Panowało przekonanie, że wapń likwiduje alergię. Ten mit został obalony przez badania z 2017 roku, które wykazały, że wapń nie ma wpływu na leczenie alergii. Z alergiami jest związany o tyle, że jego niedobór wzmacnia skłonność do uczuleń. 

Długotrwałe niedobory wapnia w organizmie mogą skutkować poważnymi chorobami skóry. Zaliczają się do nich grzybice, łysienie i łuszczyca. Te choroby i dolegliwości są bardzo trudne w leczeniu, dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do obniżenia poziomu wapnia w organizmie. 

Niedobór wapnia odpowiada nie tylko za stan i wygląd skóry, ale również za kruchość i wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci. Jednak te objawy mogą być rezultatem wielu innych chorób. Zanim więc zdiagnozujemy u siebie niedobór wapnia, udajmy się do lekarza, aby dokładnie ustalić przyczynę naszych problemów. 

Neurologiczne objawy niedoboru wapnia

Wapń bierze udział w procesach przekazywania impulsów nerwowo-mięśniowych oraz wspiera procesy zachodzące w mózgu. Stąd niedobory wapnia powodują objawy neurologiczne. Na początku będzie to uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją i poczucie ogólnego rozbicia, a także uczucie drętwienia i mrowienia kończyn. Pojawią się też bolesne skurcze mięśni, które będą coraz częstsze. 

Z czasem jednak niedobór wapnia daje objawy dużo poważniejsze. Pojawiają się drgawki, niezborność ruchów spowodowana zbyt wysokim lub zbyt niskim napięciem mięśni. Może pojawić się tężyczka, mogą nasilić się objawy choroby Parkinsona.

Osoby z długotrwale obniżonym poziomem wapnia mogą mieć problemy z przełykaniem i oddychaniem. Towarzyszyć im mogą duszności lub uciążliwy kaszel. Pojawiają się migreny, światłowstręt i podwójne widzenie. 

Jak uzupełnić wapń w organizmie?

Znaczące niedobory wapnia w organizmie powodują poważne choroby wymagające interwencji lekarza. W ciężkich przypadkach uzupełnienie tego pierwiastka polega na regularnym przyjmowaniu dożylnych preparatów. 

Lekkie obniżenie wapnia można wyrównać odpowiednią dietą. Polega ona na zmianie kilku przyzwyczajeń: 

  • jedzeniu produktów bogatych w wapń. To nie tylko nabiał, ale także rośliny strączkowe, pietruszka, orzechy brukselka, kalarepa, nasiona słonecznika, por i seler. Wapń zawierają też napoje roślinne, np. mleko sojowe, można też pić wodę zawierającą dużo wapnia;
  • uzupełnianiu witaminy D poprzez odpowiednią suplementację, wystawianie się na działanie słońca oraz jedzenie produktów ją zawierających. Są to ryby morskie, zwłaszcza tłuste, mleko, sery dojrzewające, żółtka jaj;
  • unikaniu produktów hamujących wchłanianie wapnia przez organizm takich jak szpinak czy szczaw, a także produktów zawierających zbyt dużo błonnika roślinnego;
  • unikaniu produktów powodujących wydalanie wapnia z organizmu takich jak kofeina i alkohol.

Z wapniem jest tak jak z innymi składnikami - lepiej nie dopuszczać do powstania niedoborów, bo ich zwalczenie nie jest łatwe. Dlatego zbilansowana dieta jest tak ważna dla zachowania zdrowia. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Sprawdź, czy nie przyjmujesz za dużo jednej z witamin. Przedawkowanie wywołuje raka

Pij szklankę mleka dziennie, a unikniesz chorób serca

Dlaczego warto jeść brukselkę? Docenisz właściwości zdrowotne tego warzywa

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL