Wapń w tabletkach musujących. To nie "lek na całe zło"
Wapno musujące to potoczna nazwa wapnia w tabletkach rozpuszczalnych. Środek ten często stosowany jest na objawy alergii. Sięgamy po niego w przypadku m.in. wysypki, kataru czy łzawienia oczu. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepszy wybór. Nie ma bowiem żadnych dowodów na to, że wapno łagodzi te nieprzyjemne dolegliwości. Po suplement warto jednak sięgnąć w zupełnie innym przypadku. Poniżej znajdziesz zalecenia do stosowania wapna.
Wapń to pierwiastek, który niezbędny jest dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Uczestniczy w procesach krzepnięcia krwi, bierze udział w aktywacji oraz uwalnianiu niektórych enzymów, hormonów i przekaźników nerwowych, a także wspomaga pracę serca. Nie ma jednak wątpliwości, że jego najważniejszą właściwością jest funkcja budulcowa - kości i zębów.
Badania pokazują, że nie doceniamy roli wapnia. Szacuje się bowiem, że każdego dnia zaspokajamy niecałe 60 proc. zapotrzebowania na wapń. Sięgamy po nie głównie w sytuacjach kryzysowych, i na dodatek wówczas akurat niepotrzebnie np. w przypadku pojawienia się alergii lub uczulenia. Okazuje się jednak, że katar czy wysypka to nie jest powód do suplementacji wapnia.
Wapno musujące to jeden z najczęściej stosowanych suplementów diety, zwłaszcza na objawy alergii. Zazwyczaj przyjmowane jest w przypadku uczulenia, uporczywej pokrzywki, kataru czy łzawienia oczu. Aktualne badania w żaden sposób nie potwierdzają jednak skuteczności wapnia w walce z ww. objawami. Co więcej, w przypadku, gdy podczas kuracji wapnem, przyjmujemy także przeciwalergiczne leki antyhistaminowe, możemy liczyć się z osłabieniem ich działania.
Należy pamiętać, że jakakolwiek suplementacja powinna zostać wcześniej skonsultowana z lekarzem. Przyjmowanie wapna bez konkretnego wskazania może doprowadzić do hiperkalcemii, czyli nadmiaru wapnia w organizmie. Powodować to może takie objawy jak m.in. nudności, zaparcia i brak apetytu. Dojść może także do sytuacji, w której z powodu nadmiaru, wapń zacznie odkładać się w innych organach, np. nerkach, co doprowadzić może do kamicy nerkowej.
Wapno równie często stosowane jest na katar. Tutaj jednak również mamy złą wiadomość. Podobnie jak w przypadku alergii, nie ma żadnych dowodów naukowych na to, aby wapno w jakikolwiek sposób minimalizowało katar. Co ciekawe, niektóre badania dowodzą nawet, że pierwiastek ten może utrudniać odkrztuszanie, co jest szczególnie istotne w przypadku przeziębienia, któremu towarzyszy uporczywy kaszel.
Nie oznacza to jednak, że wapno nie ma innego zastosowania. Przeciwnie - jest dla naszego zdrowia bardzo istotne - pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i mocnych zębów, przez co sprawdza się w profilaktyce osteoporozy.
Należy go również suplementować w przypadku niedoboru wapnia (hipocalcemii). Jej najbardziej widocznym pierwszym objawem mogą być kwitnące paznokcie, czyli białe plamy na płytce paznokcia.
Zanim jednak sięgniemy po suplement z wapniem - warto zastanowić się również nad odpowiednim jadłospisem. Doskonałym źródłem tego minerału są takie produkty jak: jarmuż, fasolka szparagowa, brukselka, rzeżucha, migdały, nasiona chia, a z owoców - figi.
Wapń z powodzeniem może być stosowany w przypadku m.in. niestrawności, niskiego poziomu wapnia we krwi, niskiego poziomu potasu we krwi, a także niskiego poziomu fosforu we krwi. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na wapń rośnie wraz z wiekiem, a niedobór wiąże się z ryzykiem złamań kości. Wapń jest też istotny dla prawidłowej pracy mięśni, w tym serca, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi oraz przekaźnictwie nerwowym.
Wskazania do przyjmowania wapna to:
- osteoporoza,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- okres intensywnego wzrostu dzieci,
- krzywica u dzieci,
- "kwitnące paznokcie", łamliwe kości, słabe zęby,
- ciąża,
- stosowanie diety ubogiej w wapń, np. wegańskiej,
- utrata zębów przez seniorów,
- stan przedrzucawkowy,
- silne objawy PMS,
- zbyt wysoki poziom hormonu PTH.
W przypadku konieczności suplementacji wapna, warto postawić na właściwy produkt. Najlepszym wyborem będą preparaty niezawierające sztucznych barwników ani substancji słodzących. Dobrze jest szukać również suplementów zawierających inne cenne składniki, np. witaminę B2 lub karoteny.
W przypadku, gdy zależy ci jedynie na wapnie, sięgnij po wapno krystaliczne, którego jedynym składnikiem jest mleczan wapnia. To jeden z najtańszych tego typu produktów, który kupić można już za 4-5 zł.
Wapno uznawane jest za bezpieczną substancję i istnieje niewiele przeciwwskazań do jego stosowania. Suplementu powinny unikać jedynie osoby z nadwrażliwością na którykolwiek składnik leku, a także pacjenci ze zdiagnozowaną hiperkalcemią (zwiększoną ilością wapnia we krwi) oraz hiperkalciurią (zwiększoną ilością wapnia w moczu).
CZYTAJ TAKŻE:
Nie tylko kawa. Te produkty wypłukują magnez, wapń i potas
Suplementy diety dla seniora. Lista kluczowych witamin i mikroelementów