Co wypłukuje magnez, wapń i potas? Zdziwisz się. Nie tylko kawa i herbata!
Z szacunków wynika, że ok. 60 proc. Polaków cierpi na niedobór magnezu. Co może być tego przyczyną? Być może wynika to z niewiedzy na temat tego, co wypłukuje ten pierwiastek z organizmu, a także, jak odpowiednio go dostarczać. Brak magnezu daje objawy podobnie do tych występujących przy przemęczeniu lub stresie. Z tego powodu pacjenci często nie zwracają na nie szczególnej uwagi. Z niniejszego artykułu dowiesz się nie tylko, jak dochodzi do utraty magnezu, ale również, co wypłukuje wapń oraz potas i jakie sygnały wysyła organizm, kiedy brakuje tych ważnych dla zdrowia pierwiastków.
Magnez pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Najwięcej jest go w kościach, a następnie w mięśniach, tkankach miękkich oraz płynach międzykomórkowych. Aktywuje ponad 300 enzymów. Oddziałuje na pracę układu nerwowego, a także jest niezbędny do produkcji energii.
Co w przypadku, gdy magnezu nasz organizm będzie miał za mało? Jakie pojawią się objawy? Jak można uzupełnić niedobór? Sprawdźmy, co, oprócz kawy, wypłukuje magnez z organizmu.
Poziom magnezu w naszym organizmie powinien wynosić 0,65-1,2 mmol/l. Organizm zwykle wcześniej alarmuje o niedoborze.
Brak magnezu daje objawy podobnie do tych występujących przy przemęczeniu lub stresie. Z tego powodu pacjenci często nie zwracają na nie szczególnej uwagi. Powinny jednak zaniepokoić nas:
- nerwowość i ciągłe rozdrażnienie,
- majaczenie,
- szybkie zmiany zachowania,
- dezorientacja,
- częstsze działania impulsywne,
- problemy z pamięcią oraz koncentracją,
- skłonności do agresji,
- ciągłe zmęczenie oraz senność, niezależnie od ilości snu,
- stany lękowe,
- ograniczenie w odczuwaniu bólu i emocji.
Na niedobór magnezu wpływać mogą nasze codzienne nawyki.
Pierwszą rzecz, którą większość pacjentów jest w stanie zmienić, jeśli chodzi o problem wypłukiwania magnezu, jest ograniczenie spożycia kawy. Aczkolwiek, jak się okazuje, kawa nie wypłukuje aż tak mocno magnezu. Pomimo tego, że jest moczopędna, nie jest aż tak szkodliwa dla naszego organizmu. Uważa się, że jedna szklanka kawy (200 ml) dostarcza ok. 7 mg magnezu. Dopiero po wypiciu większej ilości tego napoju możemy być stratni. Po spożyciu 2-3 szklanek kawy otrzymamy 21 mg magnezu, lecz utracimy ok. 4 mg.
Cukier jest kolejnym wrogiem magnezu. Bez magnezu organizmowi ciężej jest strawić spożywane cukry. Powinno się więc unikać słodyczy, pieczywa z białej mąki czy napojów gazowanych. Posiadają mało wartości odżywczych oraz zużywają zbyt dużą ilość magnezu.
Duży problem z wypłukiwaniem magnezu mają również osoby, które spożywają duże ilości alkoholu. Procentowe napoje wywołują wzmożoną potrzebę skorzystania z toalety. Wtedy to, wraz z moczem, tracimy magnez oraz inne substancje odżywcze. Alkoholowy niedobór magnezu objawia się często problemami z sercem, osłabieniem mięśni czy drżeniem ciała.
Dzienna dawka magnezu powinna wynosić 300-400 mg. Osoby aktywne fizycznie powinny spożywać go jeszcze więcej.
Jak uzupełnić braki magnezu?
Niedobór magnezu można w łatwy sposób wyeliminować za pomocą diety. Składniki odżywcze możemy pobierać z pożywienia. Warto w swoim jadłospisie uwzględnić takie produkty jak:
- nasiona słonecznika oraz orzechy,
- ryby,
- kaszę gryczaną,
- warzywa (sałatę, brokuły, fasolkę szparagową, marchew),
- płatki owsiane,
- owoce (w szczególności banany, pomarańcze czy jabłka),
- brązowy ryż,
- mięso (głównie wołowinę i wieprzowinę),
- gorzką czekoladę lub kakao,
- przetwory mleczne (z czego najlepiej sprawdzą się sery),
- fasolę.
Możemy również uzupełnić magnez poprzez przyjmowanie suplementów diety. Przeważnie dostępne są one w formie tabletek i zawierają dodatkowe składniki. Należy jednak pamiętać o konsultacji z lekarzem. To on pomoże nam dobrać odpowiedni preparat.
Wapń również jest niezwykle istotny. Wpływa w dużym stopniu na kości, zęby czy przekaźnictwo nerwowe. Jego niedobór mocno odbija się na układzie kostno-szkieletowym, skórze czy paznokciach. Dbając o jego poziom w organizmie, także powinniśmy uważać na to, co jemy lub pijemy. Kawa, cukry, alkohol lub nieodpowiednia dieta doprowadzą do niedoboru wapnia.
Skutkiem mogą być:
- skurcze mięśni,
- krwotoki,
- bóle stawów,
- problemy ze snem,
- spowolnione tętno,
- problemy z zębami,
- drętwienie lub mrowienie kończyn.
Jak już wspominaliśmy wyżej, warto zwrócić szczególną uwagę na produkty moczopędne. Wraz z moczem pozbywamy się bowiem dużej ilości składników odżywczych. Na wypłukiwanie potasu jesteś narażony (tak jak w przypadku magnezy czy wapnia), jeśli pijesz dużo kawy lub spożywasz duże ilości alkoholu.
Niedobór potasu może doprowadzić może do problemów z sercem. Poza tym mogą wystąpić:
- obrzęki w okolicach rąk oraz nóg,
- podenerwowania oraz obniżenie nastroju,
- przewlekłe zmęczenie,
- brak apetytu,
- ogólne osłabienie organizmu,
- wysokie ciśnienie,
- skurcze mięśni.
CZYTAJ TAKŻE:
Pij kawę, a ochronisz wątrobę. Zadziała pod jednym warunkiem
Alkohol bezpośrednią przyczyną raka
Witaminy i minerały, które podkręcają metabolizm i są niezbędne do utraty wagi