Pomaga schudnąć i odtyka żyły z cholesterolu. Najlepszy zamiennik masła
Zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe, jest źródłem magnezu, potasu oraz witamin z grupy B. Awokado to jeden z najzdrowszych owoców, który pomaga zredukować poziom złego cholesteroli i spalać tkankę tłuszczoną - ma też zerowy indeks glikemiczny więc pomaga obniżać poziom cukru we krwi. W jakiej postaci można spożywać owoc awokado? Będzie doskonałym zamiennikiem masła, bo dojrzałe świetnie się smaruje. Dowiedz się więcej o właściwościach awokado.
Awokado to owoc, który wyróżnia się zerowym indeksem glikemicznym - w jego składzie brak jest cukrów prostych, za to mnóstwo dobrego tłuszczu.
Awokado to owoc drzewa o nazwie smaczliwka wdzięczna, które rośnie na terenie Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Co ciekawe, owoc awokado był spożywany przez ludzi żyjących ponad 7 tys. lat przed naszą erą. Ten niezwykły przysmak w 100 g zawiera 2 g białka, 7,4 g węglowodanów oraz 15,3 g tłuszczy – w tym ponad 11 g zdrowych tłuszczy jednonienasyconych. W 100 g awokado znajduje się około 169 kcal.
Awokado jest bogate w kwasy omega-3 i omega-6, które regulują poziom złego cholesterolu. Wykazują również działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Kwas linolenowy zawarty w owocu korzystnie wpływa na pracę mózgu i układu nerwowego. Z kolei kwas linolowy okazuje się dobrym sojusznikiem w redukcji tkanki tłuszczowej, a dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju komórek nowotworowych.
Oprócz tego owoc awokado ma w składzie mnóstwo witamin i minerałów (m.in. witaminy A, C, E i z grupy B oraz magnez, potas czy fosfor). Witamina C jest antyoksydantem (redukuje stres oksydacyjny), a także wspiera odporność organizmu. Z kolei witaminy z grupy B przyczyniają się do prawidłowej homeostazy.
Konsystencja dojrzałych owoców pozwala na łatwe zblendowanie lub ręczne zgniecenie miąższu, który można potem rozsmarować na kanapkach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do blendera dorzucić garść nasion lub innych dodatków.
Tak jak w przypadku innych produktów roślinnych, z oczywistych względów znika ryzyko objawów nietolerancji laktozy i alergii na zawarte w mleku proteiny. Dramatycznie spada też zawartość samego tłuszczu - w 100 g awokado znajdzie się go ok. 22 g, czyli prawie cztery razy mniej niż w 100 g masła. Różnica jest jeszcze większa w przypadku kaloryczności - prawie pięciokrotna.
Awokado to dobry wybór na kanapki dla wszystkich osób na diecie, chorych z otyłością, miażdżyą, hipercholesterolemia, cukrzycą a także z chorobami zaplanymi jelit. Owoc ten jest dobrym źródłem błonnika (5 g na 100 g) przez co dodatkowo wspiera trawienie i usprawnia metabolizm.
Awokado to niezwykle odżywczy owoc, jednak nie każdy powinien je jeść. Przede wszystkim powinny zrezygnować z niego osoby mające alergię na lateks – wynika to z tak zwanej alergii krzyżowej. Guma lateksowa zawiera alergeny podobne w budowie do niektórych białek awokado. Z tego względu u alergików mogą wystąpić reakcje uczuleniowe.
Spożywać awokado w dużych ilościach nie powinny również osoby biorące leki przeciwzakrzepowe – awokado ma dużo witaminy K, która odpowiada m.in. za krzepnięcie krwi. Z tego względu może ona zaburzać działanie leków. Co więcej, konsumpcję awokado powinny ograniczyć osoby z zespołem jelita drażliwego – u nich mogą wystąpić problemy trawienne.
CZYTAJ TAKŻE:
Dodaj awokado i banany. Brownie jeszcze nigdy nie było tak zdrowe
Czy można jeść niedojrzałe awokado? Cała prawda o egzotycznym owocu