Wskazano najlepszą porę na śniadanie i kolację. Przestrzegaj, a zyskasz zdrowie

Pora spożywania posiłków ma znaczenie dla serca - donoszą badacze. Z najnowszych badań wynika, że w trosce o serce lepiej zjeść śniadanie wcześniej niż później czy wcale. A co z kolacją? Kolację również lepiej zjeść wcześniej, bo jedzenie późno w nocy wiąże się z większym ryzykiem chorób układu krążenia. Kiedy dokładnie? Streszczamy wyniki.

Choroby układu krążenia - ważna rola diety

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. W 2019 roku z ich powodu zmarło 18,6 mln osób, z czego, jak się podaje, niemal 8 mln zgonów można przypisać złej diecie. Dieta, o czym się zapomina, odgrywa istotną rolę w rozwoju i postępie tych chorób.

Badacze zauważają, że współczesny styl życia społeczeństw zachodnich doprowadził do specyficznych nawyków żywieniowych takich jak późne spożywanie kolacji czy pomijanie śniadania. Zaznaczają, że oprócz światła dobowy cykl przyjmowania pokarmu (posiłków, przekąsek itp.) wraz z okresami postu synchronizuje rytmy dobowe różnych narządów organizmu, wpływając na funkcje kardiometaboliczne i tym samym m.in. na regulację ciśnienia krwi. Ich zdaniem, jeśli chcemy mieć zdrowe serce, powinniśmy zmienić sposób odżywiania. Im szybciej, tym lepiej.

Reklama

O której godzinie lepiej zjeść śniadanie, a o której kolację?

Wyniki nowych badań dotyczących powiązań między wzorcami spożycia pokarmu a chorobami układu krążenia opublikowano w "Nature Communications". Naukowcy wykorzystali dane ponad 100 tys. osób dorosłych, z których 79 proc. stanowiły kobiety, a średni wiek uczestników wynosił 42 lata. Uwzględniono m.in. czynniki socjodemograficzne, styl życia badanych, a także jakość ich diety. Średni czas obserwacji wyniósł siedem lat.

Zaobserwowano, że zjedzenie pierwszego posiłku później w ciągu dnia (np. pominięcie śniadania) wiąże się z większym ryzykiem chorób układu krążenia, przy czym ryzyko wzrasta o 6 proc. na godzinę opóźnienia. I tak np. osoba, która je pierwszy posiłek o 9 rano, jest o 6 proc. bardziej narażona na rozwój chorób układu krążenia niż osoba, która je o 8 rano. Jeśli jedna osoba je śniadanie o 7, a druga o 10, ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej w ciągu życia drugiej osoby jest o 18 proc. wyższe - informują badacze.

Jeśli chodzi o ostatni posiłek w ciągu dnia, późne zjedzenie kolacji (po godz. 21) wiąże się z 28-procentowym wzrostem ryzyka chorób naczyń mózgowych, takich jak udar, w porównaniu z jedzeniem przed godz. 20, szczególnie u kobiet. Wreszcie, dłuższy czas postu nocnego - czas między ostatnim posiłkiem w ciągu dnia a pierwszym posiłkiem dnia następnego - wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób naczyń mózgowych, co potwierdza, że najlepiej spożywać pierwszy i ostatni posiłek wcześniej w ciągu dnia.

Główny autor badania: To dotyczy wielu z nas

"Moja babcia ostrzegała mnie, żebym nie jadł kolacji za późno, a to badanie sugeruje, że ta rada może mieć sens" - powiedział "The Daily Mail" główny autor badania Bernard Srour. "Teraz, gdy jesteśmy społeczeństwem działającym 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, gdy ludzie czują, że nigdy nie mają wystarczająco dużo czasu, wielu z nas często jada później w nocy. Ale ludzie, którzy jedzą kolację późno, ponieważ uważają, że są zbyt zajęci, aby zrobić to wcześniej, mogą mieć większe ryzyko problemów zdrowotnych" - wskazuje. Ryzyko dla zdrowia stanowi także pomijanie śniadań bądź jedzenie ich zbyt późno, co także zdarza się nagminnie.

Naukowcy podkreślają jednak, że potrzebne są dalsze badania. Zauważają, że "wymagają one powtórzenia w innych kohortach na dużą skalę, w różnych warunkach i przy zastosowaniu różnych i uzupełniających się podejść".

CZYTAJ TAKŻE: 

Dietetyczka ostrzega: to najgorszy wybór na śniadanie. Podnosi cukier i tuczy

Co na śniadanie bez chleba? Jedz tak, żeby schudnąć i pokonać insulinooporność

Tych sześciu rzeczy nie wolno jeść na kolacje. Rujnują sen i zdrowie!

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowe śniadanie | zdrowa kolacja | kolacja kiedy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL